وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٠٢ مرداد ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > 3.5 میلیارد دلار نیاز دارویی با ارز 4200 تومانی تامین می‌شود
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی:
  3.5 میلیارد دلار نیاز دارویی با ارز 4200 تومانی تامین می‌شود

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: دولت این اطمینان را داده است که حدود 3 تا 3.5 میلیارد دلار، که نیاز کلی دارویی و تجهیزات پزشکی کشور است  را با ارز۴۲۰۰ تومانی تامین کند.

به گزارش وبدا به نقل از خبرگزاری خانه ملت، دکتر محمدنعیم امینی فرد در رابطه با واردات دارو و تجهیزات پزشکی و تمهیداتی که برای ترخیص به موقع از گمرک پیش بینی شده است، اظهار داشت: دارو یک کالای استراتژیک بوده و باید سفارش و نگهداری از آن طبق موازین قانونی و به موقع انجام شود و در اختیار مصرف کننده قرار گیرد. هرچند دارو جزو تحریم‌ها نیست، اما زمانی که مبادلات پولی دچار مشکل می‌شوند به نوعی در تحریم دارویی و تجهیزات پزشکی قرار می‌گیریم.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به وظیفه مسئولان در شرایطی که مشکلات مبادلات پولی وجود دارد، گفت: وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت و سازمان غذا و دارو به عنوان ارگان اجرایی باید تمهیداتی بیندیشد و وزارت اقتصاد و دارایی و گمرک جمهوری اسلامی نیز با این وزارتخانه همکاری کنند تا پروسه‌‌ ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی طولانی نشود.

وی ادامه داد: اگر ثبت سفارش‌ها و تخصیص ارز، براساس روال انجام شود، مشکلی از جهت ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی نخواهیم داشت، اما ضروری است به فکر تدارکات دارویی تا انتهای سال و سال آینده باشیم. با توجه به اینکه درحال حاضر مبادلات دارویی ما با کشورهای اروپایی و چین برقرار است، همچنین به کشورهای روسیه و ترکیه صادرات دارو داریم و تاکنون محدودیتی برایمان ایجاد نکردند، در این شرایط تنها لازم است سازوکارهای اجرایی در این ارتباط و تفاهم و همکاری‌های بین بخشی به موقع انجام شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: در جلساتی که با سازمان غذا و دارو داشته‌ایم، وجود مشکلی را اظهار نکردند، اما اگر واردکنندگان دارو، اتحادیه‌های مربوطه و اشخاص حقیقی و حقوقی مشکلی در این رابطه دارند، می‌توانند به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی منعکس کنند.

دکتر امینی فرد با اشاره به نیاز تولیدات دارویی در داخل کشور به واردات مواد اولیه، تصریح کرد: با توجه به اینکه بیش از پنجاه درصد مواد اولیه تولیدات دارویی کشور و حتی در حیطه‌ گیاهان دارویی ازخارج وارد می‌شوند، بنابراین برای حفظ‌ و تداوم زنجیره تولید داروهای داخلی‌ که به لحاظ حجم بیش از ۹۰درصد است، تدارک و تامین مواد اولیه نقش مهمی را دارد.

وی در ادامه اظهار کرد: در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی دو جلسه با حضور وزیر بهداشت پیرامون مباحث دارویی، واردات دارو و تجهیزات پزشکی برگزار کردیم که در این جلسات، مساله نگران کننده‌ای وجود نداشت، اما مشکلاتی مانند نقدینگی موجود در صنایع دارویی، بدهکاری شرکت های بیمه و بیمارستان‌ها به شرکت‌های دارویی و همچنین مشکلات ناشی از تحریم در این زمینه وجود دارد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: دولت اطمینان داده که حدود 3 تا  3.5 میلیارد دلار که نیاز کلی دارویی وتجهیرات پزشکی کشور است را با ارز4200 تومانی تامین کند، ازاین جهت، نگرانی برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی در سال جاری وجود ندارد، اما باید مشکل نقدینگی را هم علاج کرد، چراکه ممکن است، شرکت‌ها و صنایع دارویی به دلیل کم توانی امکان خرید مواد اولیه را نداشته باشند.

 
 دوشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٧- ١٠:٢٥ / شماره خبر: ١٧٩٨٦٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج