وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > تاری دید، شایع ترین تظاهر بالینی در مبتلایان به ام. اس
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 بجنورد/دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی
  تاری دید، شایع ترین تظاهر بالینی در مبتلایان به ام. اس

به گزارش پایگاه خبری وبدا، عضو هئیت علمی و پزشک متخصص مغز و اعصاب دانشگاه گفت : مولتیپل اسکروزیس (ام. اس) از بیماری های التهابی بافت مغز است که ماده سفید یا میلین مغز را درگیر می کند.

دکتر «زهرا شمس زاده» با بیان این که ام. اس انواع مختلف دارد، افزود : تشخیص این بیماری ممکن است در شروع آن و در سال های نخست غیر قطعی باشد.

وی تصریح کرد : ضعف، پارستزی (گزگز و مور مور شدن اندام ها)، از دست دادن بینایی، دو بینی، اختلال حسی و اختلال عملکرد مثانه از تظاهرات بیماری ام اس است.

وی اظهار داشت : خستگی شدید علامت دیگر ام. اس است و بیشتر زمانی اتفاق می افتد که تب یا دیگر علایم وجود داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد : شناسایی و تشخیص به موقع ام . اس در بهبود وضعیت بیماران بسیار تاثیر گذار است.

وی با اشاره به این که در ام. اس نوع پیشرونده کاهش تمرکز و حافظه ایجاد می شود،گفت : در نیمی از بیماران ام . اس پیشرونده اختلالات شناختی مشاهده می شود که با کاهش تمرکز و حافظه و عملیات اجرایی مغز همراه است.

دکتر «شمس زاده» افزود : ضعف اندام های تحتانی نیز از علایم ام . اس پیشرونده است و برخی از این بیماران به شدت تحریک پذیر و پرخاشگر می شوند.

وی تصریح کرد : نقش عوامل محیطی و ژنتیکی در بروز این بیماری اثبات شده است و بیشترین میزان بروز و درگیری آن در سنین 30 سالگی است.

وی اظهار داشت : کمبود ویتامین D و استرس مهم ترین دلیل بروز این بیماری است .

وی خاطر نشان کرد : MRI یا تصویر برداری از مغز از راه های تشخیص بیماری ام. اس است که در آن پلاک هایی در ماده سفید مغز مشاهده می شود.

 
 شنبه ٢١ اسفند ١٣٩٥- ١٠:١٧ / شماره خبر: ١٥٨٨٢٥
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج