وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > زنان باردار با افزایش فشار خون، روزه نگیرند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز:
  زنان باردار با افزایش فشار خون، روزه نگیرند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: اگر مادر و جنین اختلال در وزن گیری داشته باشند، و یا مادر دچار افزایش فشار خون در بارداری باشد اصرار به روزه داری ، منطقی به نظر نمی رسد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر راضیه لطفی متخصص سلامت باروری و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به روزه داری در دوران بارداری گفت: با توجه به این که در بارداری سوخت و ساز بدن مادر تغییر یافته و در پایان یک روز روزه داری قند خون او کاهش می یابد، در سه ماهه اول بارداری که بخش های مختلف بدن جنین از جمله مغز در حال تشکیل شدن می باشد، گرفتن روزه توصیه نمیشود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز ادامه داد: در سه ماهه دوم بارداری روزه داری تاثیر سویی بر جنین نداشته اما در سه ماهه سوم بارداری با توجه به این که منبع اصلی انرژی جنین قند خون مادر می باشد، در روزه داری های طولانی مدت، با کاهش قند خون مادر، بافت چربی تجزیه شده ، این نیاز را جبران می کند. اما ترکیباتی که از تجزیه چربی حاصل می گردد، از طریق انتقال از راه خون مادر ممکن است بافت عصبی جنین را تحت تاثیر قرار دهد.
دکتر لطفی خاطرنشان کرد: در صورتی که مادر باردار تصمیم به روزه داری گرفت، باید ابتدا شرایط مادر توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گرفته و بر حسب شرایط جسمی و بارداری مادر تصمیم به این کار گرفته شود. در صورتی که مادر و جنین اختلال در وزن گیری داشته باشند، و یا مادر دچار افزایش فشار خون در بارداری باشد اصرار به روزه داری ، منطقی به نظر نمی رسد.
این متخصص سلامت باروری همچنین در خصوص روزه داری مادران شیرده اظهار داشت: مادرانی که در 6 ماه اول شیردهی قرار دارند و به طور کامل کودک از شیر مادر تغذیه می کند، به دلیل این که کاهش وعده های عذایی با کاهش حجم شیر همراه است، توصیه نمی شود مادر روزه بگیرند. اما پس از این که غذای کمکی برای کودک آغاز شد، مادر می تواند نیز میتواند روزه بگیرد، مشروط به این که حتماً با پزشک خود در این باره مشورت کند.
وی افزود:در صورت مناسب بودن شرایط وی برای روزه داری، در وعده های سحر و افطار به حد کافی از مایعات ، میوه و سبزی، لبنیات، گوشت ، خرما و سایر مواد مغذی استفاده نمایند./144/203/201

 

 
 شنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٤- ١٢:١٧ / شماره خبر: ١٢٧٩٠٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج