وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > استفاده از شیوه های نوین کمک باروری نیازمند تدوین راهنماهای اخلاقی دقیق و چارچوب حقوقی محکم است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 رییس نخستین کنگره تولید مثل کشور :
  استفاده از شیوه های نوین کمک باروری نیازمند تدوین راهنماهای اخلاقی دقیق و چارچوب حقوقی محکم است

 رییس نخستین کنگره تولید مثل کشور، با اشاره به اینکه ابعاد علمی و پژوهشی حوزه ی تولید مثل در حال رشد و پیشرفت است خواستار توجه ی بیشتر به مباحث اخلاقی و حقوقی درمان ناباروری شد.

دکتر محمد مهدی آخوندی تاکید کرد: نباید از چالش های اخلاقی و حقوقی این حوزه ی نوین غافل ماند چرا که سرعت رشد علم تولید مثل ما را به مسائل جدیدی در حوزه ی اخلاق و حقوق مواجه  می کند.

دکتر آخوندی گفت: پژوهش های انسانی و دامی در حوزه ی تولید مثل و استفاده از شیوه های نوین کمک باروری نیازمند تدوین راهنماهای اخلاقی دقیق و نیز چارچوب حقوقی محکم است.

وی از نهادهای قانونگذار و اجرایی کشور خواست تا با همفکری متخصصان و فعالان این حوزه ، ساز و کاری نظام مند و مناسب برای انجام این قبیل پژوهش ها و ارائه ی خدمات  نوین ناباروری تدوین کنند.

دکتر آخوندی همچنین با اشاره به تمرکز سیاست های جمعیتی کشور بر رشد نرخ جمعیت و نگرانی از سالخوردگی جمعیت درآینده گفت: با وجود اینکه در حال حاضر همه ی شیوه های درمان ناباروری در سطح استاندارد های جهانی ، درکشور ما قابل انجام است ، اما مشکلات متعدد مانند ضعف آگاهی رسانی عمومی ، توزیع نامناسب امکانات درمانی در سراسر کشور و گران بودن هزینه ی درمان موانعی است که بر سر راه زوج های نابارور وجود دارد.

وی اضافه کرد: مشکلات اقتصادی از یک سو و گران بودن هزینه های درمان ناباروری از سوی دیگر سدی مهم در برابر زوج های نابارور است که دولت می تواند  با تحت پوشش بیمه قرار دادن این خدمات به بسیاری از زوج های نابارور کمک کند.

دكتر محمد مهدي آخوندي با تاكيد بر اينكه در گذشته  ارتباط بين متخصصان ، علاقه مندان و روز آمد سازي نظام مند يافته ها و دستاوردها و تبادل نظر فعالان اين حوزه وجود نداشت ، تشكيل انجمن جنين شناسي را گامي در اين راستا عنوان كرد و افزود: انجمن جنين شناسي و بيو لو‍ژي توليد مثل با هدف رفع نقصان و فراهم آوردن امكان هم انديشي ميان متخصصان اين حوزه و به روز رساني و تبادل نظرات و يافته هاي فعالان اين عرصه ، در سال 90 فعاليت خود را آغاز كرد.

وي درباره ي برخي از فعاليت هاي اين انجمن در سه سال گذشته گفت: تاسيس هفت شعبه ي استاني  و برگزاري كارگاه ها و نشست هاي تخصصي بخشي از فعاليت اين انجمن بوده است.

وي برگزاري نخستين كنگره توليد مثل را فضايي مناسب براي مشاركت و بهره مندي گسترده ي متخصصان و
علاقه مندان حوزه بيولوژي توليد مثل عنوان كرد.

به گفته­ي دكتر آخوندي 750 مقاله از سوي علاقه مندان حوزه ي توليد مثل به اين كنگره ي علمي ارسال شد.

نخستین کنگره­ی تولید مثل کشور، با هدف تبادل نظر اساتید ، محققان و دانشجویان شصت و پنج گروه دانشگاهی مختلف در حوزه ی بیولوژی تولید مثل در انسان و حیوان ، تشخیص درمان و پیشگیری از ناباروری به مدت سه روز از دوم خرداد ماه در سالن همایش های رازی برپاست.

 

 
 يکشنبه ٣ خرداد ١٣٩٤- ١٢:٢٤ / شماره خبر: ١٢٦٤٩١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج