وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > اشتغال، ازدواج و فرزندآوری باید در کنار هم باشد/ ارتقای سلامت بارداری با افزایش ازدواج ها در دستور کار
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس:
  اشتغال، ازدواج و فرزندآوری باید در کنار هم باشد/ ارتقای سلامت بارداری با افزایش ازدواج ها در دستور کار

حدود 12 میلیون نفر بالای 18 سال در کشور در آستانه ازدواج قرار دارند که ازدواج آنان در حال به تاخیر افتادن است؛ اگر افراد بالای 15 سال را نیز به این آمار اضافه کنیم، تعداد افراد در آستانه ازدواج خیلی بیشتر می شود.

بر اساس گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی ،دکتر محمد اسلامی، معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، امروز در برنامه نشست آموزشی مشورتی ازدواج و سلامت جوانان  با بیان مطلب فوق ،گفت: بالاترین تعداد ازدواج ثبت شده در کشور مربوط به سال 89 با 891 هزار مورد ازدواج بوده که این عدد در سال 90 به 870 هزار، در سال 91 به 820 هزار ، در سال 92 به 770 هزار و امسال برآورد می شود به کمتر از 770 هزار مورد در سال کاهش یابد.

 

وی تصریح کرد:60 درصد افرادی که طلاق می گیرند ، زنان کمتر از 30 سال هستند و این به آن معنا است که سالانه 93 هزار زن طلاق گرفته کمتر از 30 سال وارد جامعه می شوند که باید به فکر سلامت و ازدواج دوباره آنان باشیم.

وی ادامه داد: بالاترین تعداد ازدواج ثبت شده در کشور مربوط به سال 89 با 891 هزار مورد ازدواج بوده که این عدد در سال 90 به 870 هزار، در سال 91 به 820 هزار ، در سال 92 به 770 هزار و امسال برآورد می شود به کمتر از 770 هزار مورد در سال کاهش یابد.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: جامعه به هر دلیلی دارد از مسیر ازدواج به موقع فاصله می گیرد و اگر ازدواج به تاخیر بیفتد موجب ایجاد آسیب های فردی، خانوادگی و اجتماعی می شود.

دکتراسلامی خاطر نشان کرد: برنامه ریزی برای ترویج ازدواج باید تا آن اندازه هوشمند باشد که کودکان با رسیدن به سن 15 سالگی این تمایل را داشته باشند که در سن 18 سالگی ازدواج کنند و به خاطر درس خواندن ازدواج را به تاخیر نیندازند؛اشتغال، ازدواج و فرزندآوری باید در کنار هم باشد .

وی تاکید کرد: می خواهیم ارتقای سلامت بارداری را نیز با افزایش ازدواج ها داشته باشیم.

دکتر اسلامی  به تشریح دلایل افزایش سن ازدواج در کشور اشاره کرد و بالارفتن توقعات، مهریه های سنگین، ازدواج های پرهزینه، بی توجهی به مسائل اخلاقی، فاصله فرهنگی خانواده ها، بالارفتن تحصیلات فرزندان ، آزادی بیش از حد جوانان و نداشتن مسکن را از جمله این علل برشمرد.

وی افزود: اینکه برخی زوج ها دقیقا فردای روز ازدواج از هم جدا می شوند نشان می دهد که آنان بسیار سطحی به ازدواج فکر کرده بودند.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به مشکل نداشتن مسکن جوانان برای ازدواج نیز گفت: ارائه مسکن موقت به زوج های جوان در لایحه تعالی جمعیت نیز دیده شده است.

اسلامی تاکید کرد: با پرداخت وام به تنهایی یا سطحی نگری ، مشکل ازدواج جوانان حل نمی شود بلکه باید به ازدواج به عنوان یک ارزش نگاه شود.

وی اضافه کرد: 50 درصد طلاق ها کمتر از پنج سال بعد از شروع زندگی و بخش بیشتری از آن در دو سال اول زندگی اتفاق می افتد 302.

 

 
 شنبه ٢٧ دی ١٣٩٣- ١٥:٤٨ / شماره خبر: ١١٩٧٣٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج