وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > اختلال جسمانی سازی در خانم ها شایع تر است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 یک متخصص اعصاب و روان:
  اختلال جسمانی سازی در خانم ها شایع تر است

در اختلال جسمانی سازی بیمار از علائم متعدد جسمانی که شامل حداقل چهار نشانه درد بدنی، دو علامت از ناراحتی های گوارشی، یک علامت از اختلال عصبی کاذب و یک علامت از ناراحتی های جنسی است، رنج می برد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر سمیه معتضدیان متخصص اعصاب و روان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: بسیاری اوقات تمایل بر این است که تنش های روانی به صورت علائم جسمی بروز پیدا کنند و بیمار در صدد درمان علائم جسمی برآید.

دکتر سمیه معتضدیان بیان کرد: اما پس از ویزیت های مکرر پزشکان، همچنان علت علائم پیدا نمی شود و بعد از انجام آزمایشات و تصویربرداری های مختلف، علائم بیماری با یافته ها غیر قابل توجیه است.

وی ادامه داد: اختلال جسمانی سازی نام یکی از این بیماری هاست و شیوع آن در خانم ها و در جمعیتی که از لحاظ اقتصادی اجتماعی در سطوح پایین تر هستند، بیشتر است. این بیماری تاریخچه بسیار طولانی دارد و از آنجا که در قدیم تصور بر این بود که تنها زنان را مبتلا می کند آن را هیستری می نامیدند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: بیمار از علائم متعدد جسمانی که شامل حداقل چهار نشانه درد بدنی، دو علامت از ناراحتی های گوارشی، یک علامت از اختلال عصبی کاذب و یک علامت از ناراحتی های جنسی است، رنج می برد.

دکتر معتضدیان ادامه داد: تاریخچه طولانی از مراجعات متعدد به پزشکان عمومی و متخصصان مختلف دارد اما به رغم بررسی های زیاد، علت دردها و علائم او شناسایی نمی شود و بیماران، به رغم اطمینان دهی پزشکان مبنی بر سلامت جسمانی، همچنان بر ویزیت های مکرر و درخواست اقدامات تشخیصی اصرار دارند.

وی گفت: بیمار معمولا دشواری هایی در روابط و شرایط زندگی دارد. در ادراک و بیان احساسات خود ضعف دارد و معمولا همزمان، علائم افسردگی و اضطراب در او یافت می شود.

این متخصص اعصاب و روان اضافه کرد: در درمان بیماران فوق می بایست حتی الامکان از درخواست آزمایشات و تصویربرداری ها و اقدامات خارج از نیاز خودداری کرد. ویزیت های مشخص با فواصل منظم، ارزیابی روانپزشکی و شروع درمان دارویی برای کنترل دردهای جسمی و علائم خلقی و اضطرابی همراه می تواند به این دسته از بیماران کمک کند.

وی گفت: علاوه بر درمان دارویی، درمان های غیردارویی از قبیل آموزش آرام سازی و انواع روان درمانی، در بهبود این بیماران موثر است./128/205/201

 
 يکشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٣- ١١:٢٤ / شماره خبر: ١٢٠٩١٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج