وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > دیابتی ها، 3 برابر بیشتر بستری می شوند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 مسئول پیشگیری و کنترل دیابت دانشگاه علوم پزشکی همدان:
  دیابتی ها، 3 برابر بیشتر بستری می شوند

مسئول پیشگیری و کنترل دیابت و فشارخون معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان از ابتلای سه درصد جمعیت روستایی و پنج درصد جمعیت شهری استان همدان به دیابت خبر داد.

به گزارش وبدا؛ امید ساعتچی اظهار کرد: از سال 2014 تا 2015 سازمان جهانی بهداشت با شعار رژیم غذایی مناسب و تغذیه سالم گام مهمی در پیشگیری از بیماری دیابت برداشته است.

وی با بیان اینکه در سال 1985، 30 میلیون دیابتی در دنیا شناسایی شد، گفت: در سال 1997 این تعداد به 135 میلیون نفر و در سال 2010 به 220 میلیون نفر رسید که انتظار می‌رود در سال 2025 به 400 میلیون نفر و در سال 2035 به 600 میلیون نفر برسد.

ساعتچی با بیان اینکه در ایران در چهار نوبت در سال‌های 1385 تا 1388 میزان افراد مبتلا به دیابت شناسایی شدند، خاطرنشان کرد: به ازای هر 100 نفر در کشور، 10 بیمار دیابتی وجود دارد که در برخی استان‌ها به ازای هر 100 نفر، 20 دیابتی گزارش شده است.

وی با بیان اینکه در استان همدان به ازای هر 100 نفر دیابتی پنج نفر مبتلا به دیابت هستند که نسبت به کشور این بیماری کم‌شیوع است، گفت: در هر روز موارد جدیدی از ابتلا به این بیماری در استان همدان شناسایی می‌شود.

ساعتچی با اشاره به بررسی جمعیت روستایی که 340 هزار نفر را شامل می‌شود، بیان کرد: به ازای هر 100 نفر جمعیت روستایی استان همدان، سه نفر مبتلا به دیابت هستند.

ساعتچی با بیان اینکه دیابتی‌ها سه برابر بیشتر بستری می‌شوند، افزود: نسبت هزینه‌های عوارض دیابت به کنترل آن سه به یک است و هر یک درصد افزایش هموگلوبین (HbA1C) از 7 درصد به بالا باعث افزایش هزینه‌های دیابت به میزان بیش از 3 درصد می‌شود.

وی، میزان مرگ و میر در بیمارانی که قند خون آنها کنترل نمی‌شود را 7 در 100 دانست و تصریح کرد: با تغییر در شیوه زندگی و مداخلات موثر می‌توان ابتلا به دیابت را 11 سال به تأخیر انداخت.

مسئول پیشگیری و کنترل دیابت و فشار خون معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان؛ کاهش وزن، رژیم غذایی و خوردن کامل غلات، حبوبات، مواد غذایی حاوی فیبر مانند میوه و سبزی‌ها و فعالیت بدنی روزانه 30 دقیقه با شدت متوسط و حداقل پنج روز در هفته را در کنترل این بیماری موثر دانست./141/205

 
 يکشنبه ٨ آذر ١٣٩٤- ١٠:٣٣ / شماره خبر: ١٣٦٣٢١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج