وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > ۹۵ درصد بیماران دارای کمردرد به جراحی نیاز ندارند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 رئیس هجدهمین کنگره سراسری سالیانه طب فیزیکی:
  ۹۵ درصد بیماران دارای کمردرد به جراحی نیاز ندارند

رئیس هجدهمین کنگره سراسری سالیانه طب فیزیکی توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران گفت: ۹۵ درصد بیماران مبتلا به کمردرد نیازی به جراحی ندارند و با درمان‌های جایگزین مشکلاتشان حل می‌شود.

دکتر مسعود رایگانی رئیس هجدهمین کنگره سراسری سالیانه طب فیزیکی توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران با اشاره به بی نیازی 95 درصد بیماران دارای کمردرد از جراحی تصریح کرد: پزشکان باید زمان کافی برای معاینه و شرح حال بیمار صرف کنند تا با این اقدام ضمن کاهش تجویز تصویربرداری با تشخیص مناسب بیماری بدون جراحی بیماران را درمان کند.

وی افزود: 80 درصد افراد مبتلا به دیسک کمر نیازمند جراحی نیستند و پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می‌توانند با اقدامات توانبخشی و در مرحله بعد تجویز دارو از انجام اقدامات مداخله ای بر روی بیمار پیشگیری کنند.

رایگانی تصریح کرد: یکی از مشکلات توانبخشی ، شناخته نشدن توانمندی‌های رشته طب فیزیکی و توانبخشی است یعنی بسیاری از خدمات را به طور ناقص از جاهای دیگر کسب می‌کنند در حالی که اگر به متخصص توانبخشی مراجعه کنند سعی می‌شود به فرد آموزش‌های لازم برای کاهش درد و انجام حرکات ورزشی خاص و حداقل دارو تجویز شود.

رئیس هجدهمین کنگره سراسری سالیانه طب فیزیکی توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران همپوشانی رشته طب فیزیکی و توانبخشی را از دیگر چالش‌های این رشته برشمرد و راه حل آن را داشتن راهنمای خدمات بالینی در سطح کشور دانست تا بدین شکل مردم بدانند در صورت داشتن چه بیماری به چه پزشکی مراجعه کنند تا سرگردانی بیماران کاهش یابد.

وی جمعیت پزشکان طب فیزیکی و توانبخشی را با توجه به جمعیت کشور بسیار ناچیز دانست و گفت: در سطح کشور فقط 400 پزشک طب فیزیکی و توانبخشی داریم که این تعداد نیز در استان‌های تهران، فارس و برخی استان‌های بزرگ دیگر کشور توزیع شده است در حالی که ما چیزی حدود 2 هزار پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در سراسر کشور نیاز داریم.

رایگانی یکی از راه‌های کاهش تجویز اقدامات مداخله‌ای و جراحی را افزایش تعرفه معاینه و توان تشخیصی پزشکان دانست و گفت: تا زمانی که حق ویزیت پزشکان در مقایسه با اقدامات مداخله‌ای جراحی پایین باشد بیشتر اقدامات درمانی به سمت جراحی خواهد رفت.

رایگانی گفت: باید مباحث توانبخشی را وارد حیطه پزشکان عمومی کرد و پزشکان عمومی با مسلح شدن به علم توانبخشی بدانند که چه زمان باید بیماران را برای توانبخشی ارجاع داد و چه زمانی اقدامات دیگر را صورت داد.

رئیس هجدهمین کنگره سراسری سالیانه طب فیزیکی توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران ادامه داد: با توجه به جمعیت سالمند در آینده به نظر می‌رسد که هیچ بیماری بدون پیوستگی با توانبخشی باقی نخواهد ماند و در انتهای نام هر رشته‌ای شاهد عنوان توانبخشی باشیم و در هر بیماری و تخصصی از توانبخشی استفاده شود.

هجدهمین کنگره سراسری سالیانه طب فیزیکی توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران 5 تا 7 آذر در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود.

 
 دوشنبه ١٩ آبان ١٣٩٣- ١٣:٥٠ / شماره خبر: ١١٥٨٩٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج