وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > دید مگس پران
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 .
  دید مگس پران

شخص مبتلا به حالت چشمي مگس‌پران، ذرات کوچک غبارمانندي را به شکل مو، مگس يا ريشه درختان، جلوي چشمانش مي‌بيند که بالا و پايين مي‌روند و با وجود پلک‌زدن‌ها، همچنان مانند يک سايه کوچک در جلوي چشم‌ها قرار دارند. سايه‌هاي ناشي از مگس‌پران چشم، بيشتر در هنگام مطالعه کردن يا نگاه کردن به سطوحي به رنگ روشن، ديده مي‌شوند.مگس‌پران در حقيقت سايه کدورت‌هاي موجود در مايع زجاجيه است که روي شبکيه مي‌افتد و به صورت يک سايه تيره ديده مي‌شود. معمولا با حركت دادن چشم، مگس‌پران هم حركت مي‌كند، اما چون جهت حركت آن در خلاف جهت حركت چشم است، نمي‌توان آن را با چشم تعقيب كرد.

علائم مگس‌پران

گاهي اوقات ممکن است کدورت‌هايي به اشکال مختلف مثل پرز، خطوط کوچک، تکه ابر، نقاط يا دوايرکوچک، شبکه‌اي که روي بال مگس وجود دارد و ..... به‌صورت شناور در ميدان بينايي ديده شود. اينها را اصطلاحا مگس‌پران يا فلوتر مي‌نامند. اين کدورت‌ها اغلب زماني ديده مي‌شود که فرد به يک زمينه صاف مثل ديوار سفيد يا آسمان آبي نگاه مي‌کند.

زجاجيه

زجاجيه، مايعي ژله‌مانند شبيه به سفيده تخم مرغ است که بخش اعظم داخل کره چشم را از پشت عدسي تا روي شبکيه پرکرده و به حفظ ساختمان كروي چشم كمك مي‌كند. زجاجيه داراي مقدار فراواني آب و مواد محلول است و به همين دليل حالت ژله‌اي دارد و داخلش با رشته‌هاي بسيار ظريفي پر شده که در قسمت‌هاي خارجي‌تر متراکم‌تر است و به لايه‌هاي داخلي شبکيه متصل شده‌اند و شبكيه را در جاي خودش نگه مي‌دارد.

علل مگس‌پران چشم

رشته‌هاي موجود در زجاجيه در کودکان و افراد جوان معمولا بسيار ظريف هستند و ديده نمي‌شوند، اما با بالا رفتن سن، اين رشته‌ها ضخيم‌تر مي‌شوند و در برخي جاها به هم مي‌چسبند که اين باعث ايجاد کدورت در زجاجيه شده که سايه اين کدورت روي شبکيه باعث ايجاد مگس‌پران مي‌شود. در بسياري از افراد سالمند، بخشي از رشته‌هاي محيطي زجاجيه که به شبکيه متصل بوده‌اند، از جاي خود کنده شده و به داخل بخش‌هاي مرکزي زجاجيه مي‌افتد. اين حالت که آن را «جداشدگي خلفي زجاجيه» مي‌نامند، شايع‌ترين علت ايجاد مگس‌پران است.در برخي از موارد وجود التهاب داخل چشمي سبب تجمع سلول‌هاي التهابي در زجاجيه مي‌شود که مگس‌پران را ايجاد مي‌کنند. مواردي همچون ضربه، پرش شديد يا شيرجه زدن محکم در آب مي‌تواند باعث ايجاد اين ضايعه شود. (به علت تغيير بافت زجاجيه و احتمال خونريزي در چشم)اختلال در لايه اشکي، عمل جراحي چشم، هرگونه عمل جراحي روي صورت، خونريزي داخل زجاجيه به دليل قند خون بالا از علل ناشايع مگس‌پران هستند. مگس‌پران مي‌تواند به دليل مصرف بعضي داروها باشد، مانند بعضي داروهاي پوست (ضدآکنه)، داروهاي لاغري و داروهاي روان‌گردان.

توجه: کار با کامپيوتر، مطالعه زياد، تماشاي تلويزيون ارتباطي با ايجاد مگس‌پران ندارد، ولي خستگي ناشي از آنها مي‌تواند توانايي مغز را در عدم توجه به آنها کم کند.

افراد در معرض خطر

افراد مسن: افراد بالاي60سال (از هر 10 فرد بالاي 60 سال، 7نفرشان مگس‌پران را تجربه کرده‌اند.)

افراد مبتلا به فشارخون،

افراد ديابتي: در بيماران ديابتي زمينه خونريزي خفيف چشمي زياد است كه روي زجاجيه تاثير مي‌گذارد و باعث بروز مگس‌پران چشمي مي‌شود و حتي ممكن است تغييراتي روي شبكيه آنها ايجاد كند. حتي احتمال بروز مشكل جدا شدن زجاجيه از شبكيه در افراد ديابتي بيشتر است.

افراد نزديک‌بين: فضاي زجاجيه چشم نزديک‌بين‌ها حجيم‌تر است و مايع زجاجيه چشمشان زودتر تغيير مي‌كند، به همين دليل بيشتر افراد نزديك‌بين دچار مگس‌پران هستند و ممكن است مشكل ‌شان با گذشت زمان حادتر هم بشود.

افرادي که سابقه جراحي چشمي داشته‌اند (به ويژه آب مرواريد)،

افرادي که سابقه التهاب داخل چشمي دارند.

مرداني که بيشتر در معرض ضربه هستند: از آنجا كه مردان بيشتر در معرض ضربه و آسيب به چشم هستند، شيوع مگس‌پران به دليل ضربه در آنها بيشتر است.

ارتباط مگس‌پران با جرقه

در چشم پزشکي، جرقه به معناي احساس وجود نور در ميدان بينايي است، زماني‌که در حقيقت محرک نوري وجود ندارد. جرقه ممکن است به صورت خطوط درخشان صاعقه‌مانند يا به صورت اجسام ريز درخشنده به نظر برسد. جرقه ممکن است فقط در يک نقطه خاص ميدان بينايي ديده شود و به صورت نقاط ريز متعدد در بخشي از ميدان بينايي درآيد.

احساس ديدن جرقه معمولا فقط چند ثانيه طول مي‌کشد، اما غالبا تکرار مي‌شود. معمولا در محيط‌هاي تاريک جرقه‌ها بيشتر تظاهر مي‌کنند. به علاوه حرکات ناگهاني سر يا چشم‌ها ممکن است باعث ديدن جرقه شود.

همان‌طور که قبلا گفته شد، با افزايش سن، رشته‌هاي زجاجيه ضخيم‌تر مي‌شوند و به هم چسبندگي پيدا مي‌کنند. اين چسبندگي رشته‌هاي زجاجيه ممکن است باعث کشيده‌شدن پرده شبکيه شود. از آنجا که پاسخ سلول‌هاي شبکيه به محرک‌ها به صورت‌درک نور است، هر عاملي که سلول‌هاي شبکيه را تحريک کند در مغز به عنوان نور تفسير مي‌شود. به همين، علت وقتي شبکيه تحت کشش قرار گيرد، جرقه‌هاي نوري ديده مي‌شود.

درمان مگس‌پران چشم

مغز به‌طورطبيعي اين توانايي را دارد که به چيزهاي کم‌اهميت در ميدان بينايي توجه نکند. به مرور زمان، مگس‌پران توسط فرد فراموش مي‌شود و فرد ياد مي‌گيرد که به آن توجه نکند.

در حالتي که مگس‌پران جزئي است و مشکلي روي شبکيه ايجاد نشده، به بيمار توصيه مي‌شود شرايط را تحمل کند و به آن بي‌اعتنا باشد، زيرا مگس‌پران، اختلالي در ديد فرد، ايجاد نمي‌کند.

بنابراين، مگس‌پران چشمي هيچ درماني ندارد و تنها كاري كه بيمار بايد انجام دهد، مراجعه براي معاينه‌هاي دوره‌اي، پيگيري و سعي براي كنار آمدن با اين مشكل است. بعضي محققين اعتقاد دارند، رژيم غذايي مناسب، مصرف سبزي تازه، عدم مصرف غذاهاي آماده، عدم مصرف سيگار و عدم مصرف بي‌رويه و سرخود دارو، در کنترل بيماري و تقويت چشم و ساير اعضاء بدن موثر و مفيد است.

توجه: درصورتي که تعداد، اندازه، شفافيت اشياء شناورجلوي چشم تغيير کند يا همراه مگس‌پران جرقه در ميدان بينايي ايجاد شود يا با کاهش بينايي يا اختلال در ميدان ديد همراه باشد، بررسي و معاينه دقيق وکامل چشم پزشکي لازم است.

همان طور كه گفته شد، شايع‌ترين علت بروز مگس‌پران، جداشدگي زجاجيه خلفي است كه به‌خودي خود خطري ندارد، اما گاهي اوقات در حين جدا شدن زجاجيه، بخشي از شبكيه نيز همراه با آن كنده مي‌شود و باعث ايجاد سوراخ يا پارگي در پرده شبكيه مي‌شود كه مي‌تواند سبب مشكلات شديد بينايي شود. در مواردي که مگس‌پران با سوراخ يا پارگي پرده شبکيه همراه باشد، ممکن است نياز به اقدامات درماني مثل ليزر يا عمل جراحي براي جلوگيري از پارگي پرده شبکيه وجود داشته باشد.

303

 
 شنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٤- ١٠:٢٦ / شماره خبر: ١٢٤٨٦١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج