وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > نکات مهم و قابل توجه هنگام استفاده از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  نکات مهم و قابل توجه هنگام استفاده از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی

استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی ممنوع

از آنجا که پیش از شروع تعطیلات نوروز، بر اساس سنت حسنه قدیمی، نظافت و شستشوی خانه ها آغاز می شود باید توجه داشت که استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی می تواند خطرات جبران ناپذیری را ایجاد نماید. توجه به برخی نکات ساده مثل مطالعه برچسب روی بسته بندی در نور كافی، هنگام استفاده از فرآورده های شیمیایی و شوینده به دلیل خطرناك بودن استفاده از داروها و مواد شیمیایی د ر تاریكی می تواند ضامن سلامتی باشد.

نکات مهم قابل توجه هنگام استفاده از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی

·         در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاك كننده، پنجره ها را باز كنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد. بسیاری از این ترکیبات بخارات سمی ایجاد می کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می زند.

·         در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و درصورت امکان، ماسک استفاده نمایید.

·         از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمك و مواد سفید كننده و لک بر جداً خودداری كنید. بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه كننده می باشند.

·         بسیاری از داروها و محصولات خانگی مانند جوهر نمك، مواد شوینده و لك بر، لاک پاک کن، سموم حشره كش و جونده كش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت می توانند در صورت بلعیده شدن و تماس با پوست و چشم و یا در صورت تنفس، بسیار سمی باشند.

·         همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعاً درب آن را ببندید و دقت نمایید که هیچ ظرف دربسته ای از دسترسی كودكان در امان نیست.

·         كیف دستی، ساك خرید و كیسه های نایلونی را دور از دسترس كودكان قرار دهید. ممكن است داخل آنها وسایلی باشد كه توسط كودك بلعیده شود و یا كودك ضمن بازی آنها را روی سر خود كشیده و سبب خفگی وی شود.

·         در صورتی كه كودك شما ماده ای غیر خوراكی را بلعید، با مركز اورژانس 115و یا مركز اطلاع رسانی داروها و سموم 1490 تماس بگیرید.

·         نباید هیچگاه این فرآورده ها در ظرف مواد خوراكی (مانند بطری نوشابه) نگهداری شوند که این عمل سبب خورده شدن اشتباهی مواد مذکور توسط كودكان و مسمومیت شدید ایشان خواهد شد. 306

 

-          دبیر ستاد مركزی و مرکز ملی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو

 
 سه شنبه ٢٦ اسفند ١٣٩٣- ٠٩:٣٦ / شماره خبر: ١٢٣٠٧٥
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج