وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > پيشگيري از حوادث چهارشنبه سوري
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 توصیه های یک متخصص:
  پيشگيري از حوادث چهارشنبه سوري

 

آمارهاي سال 1392 و توصيه هاي ايمني:

آیین آخرين سه شنبه ماه اسفند، آئين آتش‌افروزیست كه تا روزگار ما بر جای مانده و نام «چهارشنبه سوری» بر خود گرفته‌است. در سال‌های اخیر چهارشنبه‌سوری از حالت سنتي خارج شده و به سمت خشونت سوق داده شده است. ساليانه هزاران نفر از هموطنان مصدوم و يا معلول ميشوند و هزاران خانواده ايراني سال نو را با غم و اندوه شروع ميكنند. لحظه اي غفلت مسير زندگي اين افراد را تغيير مي دهد. هيچ فردي اعم از توليد كننده ،مجري آتش بازي ، ناظران يا حتي عابران پياده و رهگذران از آسيبهاي چهارشنبه سوري در امان نيستند. با عنايت به اينكه در مطالعاتي نشان داده شده است كه شدت آسيب افراد ناظر از مجريان هم شديد تر بوده است بنابراين توصيه ميشود با وجود پايين بودن احتمال آسيب به لحاظ اهميت و شدت بالقوه آن ها ملاحظات زير از جانب همه خصوصا براي كودكان و نوجوانان جدي گرفته شود.

بر اساس آمارها موجود در حوزه ي معاونتهاي بهداشتي دانشگاهها تعداد مصدومين در چهارشنبه سوري سال گذشته(1392)  بالغ بر 2700 نفر برآورد ميشود. اين رقم در مقام مقايسه با سال ما قبل آن 35%‌رشد نشان مي دهد. اسيبهاي منتسب به چهارشنبه سوري در طي سالهاي اخير روند صعودي داشته و از سال 1387 ميزان رشد آن 5/2 برابر بوده است. در ميان استانها،  استان تهران رتبه اول را از نظر تعداد حادثه ديدگان داشته و رقم آن به 740 مورد گزارش شده است.  به عبارتي 28% كل موارد ثبت شده مصدومين چهارشنبه سوري در كل كشور مربوط به استان تهران است. استا نهاي آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي بيشترين تعداد ثبت شده را پس از استان تهران داشته اند. مردان 4 برابر زنان دچار آسيبهاي منتسب به چهارشنبه سوري ميشوند.  10%‌  آسيبها در  مناطق روستايي و 90% بقيه در مناطق شهري روي ميدهد. 

بيشترين آسيب ديدگان از ميان  دانش آموزان و دانشجويان بودند (40% كل موارد ثبت شده) كه در گروه سني 15تا 25 قرار دارند  ( 35%‌كل موارد) . گروه سني 10-14 سال در رتبه بعدي قرار دارند. 5% از آسيب ديدگان در گروه سني زير 6 سال بوده اند. بيش از نيمي از آسيب ديدگان در هنگام آتش بازي دچار آسيب شدند و 24% يا رهگذر و يا در حين تماشا دچار آسيبهاي منتسب به چهارشنبه سوري شدند. بيرون از محيط خانه و در خيابان شایعترين مكان آسيب  را است و سپس درون محيطهاي مسكوني بيشترين اين گونه آسيبهارا شامل ميشود.

دست و پا شايعترين عضوي است كه دچار اسيب ميشود كه حدودا 50% موارد ثبت شده را شامل ميگردد.  اما شديدترين آسيبها مربوط به نواحي صورت و چشم است كه با 43% شيوع در رتبه دوم قرار دارد.  ممكن است درمان آسيبهاي چشمي بسار طولاني مدت باشد و حتي تا ماهها و سالهاي بعد ادامه يابد و يا اينكه نهايتا به تخليه چشم منجر شود. لذا محافظت از چشم بايد جدي گرفته شود.

توصيه ها:

1.       اولين توصيه به پدران و مادران است كه در شادی های فرزندانتان مشاركت كنید تا همیشه نظاره گر خنده هایشان باشید.

2.       والدین نقش مهمی در پیشگیری از حوادث دارند . آنان  با نظارت مستقیم بر نوجوانان هم در حین خرید وسایل كم خطر و هم در زمان استفاده از مواد محترقه، ‌می توانند تا حد زيادي از بروز حوادث احتمالی بکاهند.

3.       کودکان و نوجوانان خود را از خطرات و پیامدهای بازی کردن با آتش، ترقه و مواد محترقه آگاه کنند

4.       مواد محترقه و منفجره را در محلي مطمئن دور از دسترس کودکان، در مکان خشک  و خنک نگهداري کنيد.

5.       حضور يكي از والدين و يا يک نفر بالغ و ترجيحا آشنا به نکات ايمني در هنگام آتش بازي كودكان و نوجوانان با مواد محترقه  ضروري است

6.       بسياري از کودکان به دور از چشم والدين مواد را خريداري و در جيب، کيف و يا کمد نگهداري مي کنند که به علت درجه آتشگيري پايين بزودي مشتعل و خسارات جاني و مالي فراواني را ببارمي آورند. آموزش و نظارت در اين موارد حيات بخش است. 

7.        از پرتاب فشفشه، موشک و ساير مواد آتش زا روي شاخه درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداري کنيد.

8.        فقط در فضاي باز اقدام به استفاده از فشفشه و ترقه نمائيد و هيچگاه آن را در فضاي بسته استفاده نکنيد.

9.       از آتش زدن لاستيک، هيزم و کارتن خالي در واحدهاي مسکوني يا در معابر، کوچه و خيابان خودداري کنيد؛

10.   از انداختن قوطی های دربسته مخازن کوچک گاز و ظروف تحت فشار به درون آتشی که منجر به انفجار می شود خودداری کنید

11.   آتش بازي در نزديکي پمپ بنزين ها، وسايل نقليه که حامل بنزين و مواد سوختي هستند، در صورت کمترين نشت از وسايل نقليه،  و حتي در شرايط عادي اين وسايل را به بمبي تبديل مي کند که ماشه انفجار آن کشيده شده باشد.

12.   در صورت روشن کردن آتش توصيه مي شود که آتش در حجم کم باشد و از ريختن مواد سريع الاشتعال نظير نفت، بنزين و الکل روي آتش جدا خودداري کنيد. 

13.   از مواد محترقه و منفجره  و ترقه و فشفشه دست ساز استفاده نکنيد.

14.   در صورت پوشیدن لباس گشاد از نزدیک شدن به آتش یا پریدن از روی آن خودداری کنید

15.    اين مواد را در داخل وسايل با پوشش شيشه اي و يا قوطي هاي فلزي منفجر نکنيد.

16.   استفاده از عينك در هنگام آتش بازي از بسياري از آسيبهاي چشمي پيشگيري ميكند. در صورت بروز هرگونه آسيب به چشم بدون دستكاري به مراكز بهداشتي درماني و يا مراكز مخصوص بيماريهاي چشم مراجعه كنيد.

دكتر عليرضا مغيثي- متخصص پزشكي اجتماعي و PhD پيشگيري از حوادث

             رئيس گروه پيشگيري از سوانح و حوادث _ مركز مديريت بيماريهاي غيرواگير_ معاونت بهداشت  - وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

 

 
 چهارشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٣- ١١:٣٦ / شماره خبر: ١٢٢٨٠٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج