وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > نکات ایمنی درسفر
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 با تندرستی به پیشواز بهار برویم
  نکات ایمنی درسفر

توصيه هاي ایمنی و بهداشتي در سفر:

قبل از شروع سفر، برنامه مسافرتتان را تنظیم كنید.در این برنامه مدت زمان مسافرت مسیر دقیق و توقف گاه های بین راه را مشخص كنید.همچنین بهتر است از وضعیت هوای مقصد و مسیر سفر اطلاع كافی داشته باشید و مراكز امدادرسانی را در طول مسیر شناسایی كنید. در صورت سفر به كشورهاي ديگر، از وضعيت بيماري و غذايي آنجا اطلاعات كافي كسب نموده و در صورت نياز واكسن بزنيد. بیش از ترك منزل یك بار دیگر وسایل مورد نیاز در طول سفر را بازبینی كنید.برای اطمینان از این كه همه وسایل مورد نیاز را برداشته اید قبلاً صورتی از آن ها را تهیه كنید و از بردن وسایل اضافی و غیرضروری خودداری كنید.

اگر با وسیله نقلیه شخصی مسافرت می كنید، آن را از لحاظ فنی كاملاً بررسی كنید و نقایص آن را برطرف سازید. لوازم یدكی و ایمنی ضروری و لوازم پرمصرف نظیر شمع، پلاتین، تسمه پروانه و لاستیك یدكی را به همراه ببرید و از مسافرت با خودروی معیوب به طور جدی بپرهیزید.از كافی بودن سوخت خودرویتان تا رسیدن به اولین جایگاه سوخت گیری مطمئن شوید و از حمل سوخت اضافی در صندوق عقب خودرو، به طور جدی بپرهیزید. مسیری را انتخاب كنید كه آشنایی كافی با شرایط آن را داشته باشید در غیر این صورت شرایط مسیر را از افراد آگاه و مطلع جویا شوید. برای پیشگیری از سوانح رانندگی، در زمانی كه مضطرب، ناراحت و خسته اید، رانندگی نكنید. اگر خواب آلوده هستید، خودروی خود را در محل مناسبی نگه دارید و استراحت كنید.

در هنگام بروز حادثه، آرامش خود را حفظ كنید، چون اگر با عجله و شتاب تصمیم بگیرید ، مشكلات را بیش تر خواهید كرد.در توقف های اضطراری نیز موارد ایمنی لازم را رعایت كنید. برای پیشگیری از تلفات جانی ناشی از تصادفات رانندگی توصیه می شود حتما کمربند ایمنی خود را ببندید، با سرعت مطمئنه برانید، ازنشاندن کودکان زیر 12 سال در صندلی جلوی خودرو ، خودداری کنید . در صورت احساس خستگی و خواب آلودگی رانندگی نفرمایید. به خودروهاي جلو، عقب و اطراف، تابلوها و علايم رانندگي و ايمني جاده توجه كنيد. از استفاده از تلفن همراه ، خوردن  و آشامیدن در حین رانندگی بپرهیزید.

احتياط شرط اول ايمنی است. حادثه فقط برای ديگران نيست. همه احتياط کنيم.دقت كنید افرادی كه دارای شرایط خاصی هستند باید در طول سفرشان از دستورهای ویژه ای پیروی كنند. مثلاً سفرهای هوایی برای زنان باردار در اواخر بارداری ممنوع است.  افراد مبتلا به نارسایی قلبی و یا لخته شدن خون بایستی پرواز کوتاهی داشته باشند و از نشستن طولانی مدت خودداری نمایند. بیماران مبتلا به آسم و یا سایر بیماریهای ریوی نیز باید اقامت خود را در شهرهای آلوده و یا مرتفع محدود نمایند.در هر صورت، اگر شرایط جسمی و روحی خاصی دارید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید، حتماً درباره نحوه مسافرتتان با پزشك خود مشورت كنید. همیشه توجه داشته باشید كه كودكان نسبت به تغییر شرایط محیط حساس تر هستند.  بنابراین نسبت به كودكان در طول سفر، توجه بیشتری داشته باشید.دستها را مرتباً با آب و صابون بشوييد.

آب و غذای كافی به همراه داشته باشید و تا حد ممكن در طول مسافرت غذا را برای مصرف یك وعده غذایی تهیه كنید. در هر صورت باقی مانده غذا را در ظرف سربسته، در مكان سرد نگه داری كنید. همچنین قبل از مصرف غذای باقی مانده آن را به مدت كافی حرارت دهید. اگر مجبور به صرف غذا در اغذیه فروشی ها و رستوران های بین راه هستید، از تهیه بهداشتی غذاها مطمئن شوید در غیر این صورت از مصرف غذا در اماكن غیربهداشتی خودداری ورزید.ازغذاهای بسته بندی شده استفاده كنید .

كنسروها را قبل از مصرف حتماً 20 دقیقه بجوشانید.از خريد قوطي هاي كنسرو داراي برآمدگي، فرورفتگي و يا داراي نشتي خودداري كنيد.

در طی مسافرت از مصرف شیر و فرآورده های لبنی غیر پاستوریزه از جمله خامه، كره، پنیر و كشك غیرپاستوریزه خودداری كنید.اگر در مسافرت مجبور به استفاده از شیرخام غیر پاستوریزه شدید، حتماً آن را جوشانده و ۱۰ دقیقه در حال جوش به هم بزنید.حتماً از آب آشامیدنی سالم استفاده كنید.در صورتی كه از سالم بودن آب مصرفی خود اطمینان ندارید باید آن را جوشانده و سپس مصرف كنید. علاوه بر این از مصرف مواد غذایی، به ویژه نوشیدنی های دست فروشان در مسافرت بپرهیزید. همچنین سعی كنید از شب قبل از مسافرت كم تر غذا و نوشیدنی بخورید و در طول راه نیز شكم خود را سبك نگاه دارید.سعی كنید در مسافرت یك كیف مخصوص وسایل و اقلام بهداشتی به همراه داشته باشید. در این كیف كارت یا دفترچه بیمه خدمات درمانی خود و هم سفرانتان و آخرین نسخه های پزشكی تان را بگذارید.

همچنین بیماران قلبی هنگام مسافرت آخرین نوار قلب و نسخه خود را همراه داشته باشند اگر داروهایی را به طور مرتب مصرف می كنید، به مقدار كافی آن ها را به همراه ببرید.اگر مبتلا به آسم، حساسیت، تشنج صرعی، بیماری های قلبی، بیماری های قندی یا بیماری های خاص دیگری هستید هنگام مسافرت برچسب هشداردهنده روی پیراهن، گردن بند یا مچ بند داشته باشید. در مسافرت مقداری داروهای اولیه مانند مسكن های ساده، پماد سوختگی، قرص مسافرت، محلول های ضدعفونی و وسایل زخم بندی در كیف بهداشتی خود همراه ببرید.

 هنگام مسافرت در كیف بهداشتی خود نام ونشانی نزدیك ترین اقوام و آشنایان خود را بگذارید.در صورت ابتلا به بيماريهاي خاص در يك دفترچه نوع بيماري و وضعيت خود، داروهاي مصرفي و مدت ابتلا به بيماري را بنويسيد.داروهاي خود را در ظرف ضد آب بسته­بندي كنيد.در صورت نیاز به خدمات فوریتهای پزشکی با شماره 115 تماس بگیرند و  در صورت تماس با شماره 115 ، برای کمک به مصدوم یا بیمار شرح حال اولیه را به کارشناس مربوطه ارائه نمایند و از ازدحام در محل حادثه بپرهیزند.

هنگام رخداد هر حادثه اي در صورت وجود مصدوم از اورژانس 115 کمک بخواهید. در صورت تماس با شماره 115 ، برای کمک به مصدوم یا بیمار شرح حال اولیه را به کارشناس مربوطه ارائه نمایید.برای کاهش زمان حضور کارشناسان اورژانس 115 بر بالین بیمار ،در اعلام آدرس محل حادثه یا منزل از علایم واضح و نشانه های مشخص در مسیر استفاده کنید( مانند مسجد، چهارراه، تابلو بزرگ مغازه ها یا ادارات). از ازدحام در محل حادثه خودداری کنید.از رانندگی در خطوط ویژه نیروهای امدادی خودداری نمایید و مسیر خودروی امدادی را باز نگه دارید. با فرا گرفتن آموزشهای کمک های اولیه می توانید یک امدادگر برای خانواده  خود باشید.

دکترمهرداد بهارفر -کارشناس دبیرخانه ارتقا فرهنگ سلامت

باتشکر ازمرکز مدیریت فوریت ها و حوادث

 

 
 يکشنبه ١٠ اسفند ١٣٩٣- ٠٨:٢٩ / شماره خبر: ١٢٢١٥٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج