وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
پنج شنبه ٠٨ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > انتی اکسیدانهایی به نام کاتچین
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 .
  انتی اکسیدانهایی به نام کاتچین

انتی اکسیدانهایی به نام کاتچین

تاثیر آنتی اکسیدانها در پیشگیری از بروز بیماریهای قلبی عروقی، دیابت نوع 2 و پوکی استخوان‌ها ثابت شده است. از جمله این مواد کاتچین است که از خانواده‌ی فلاوونوئیدهاست. غلظت بالای این ماده در چای سبز، آنرا به عنوان یکی از مهمترین مواد غذایی سالم تبدیل کرده است . از آنجایی که تخمیر برگ‌های چای سبز اندکی بعد از برداشت متوقف می‌شود برای همین هم تقریباً اکسید نمی‌شوند. برای همین هم چای سبز بیشترین میزان کاتچین را حفظ می‌کند. در واقع وجود همین کاتچین‌ها است که سبب میشود در زمان نوشیدن چای سبز احساس می کنید دهانتان به اصطلاح جمع می‌شود و طعم آن کمی تلخ است.

چای سبز حاوی فلاوونوئیدها می‌باشد که 70 درصد آن‌ها کاتچین است. به طور متوسط 200 میلی لیتر چای سبز حاوی 90 تا 110 میلی گرم کاتچین می‌باشد. البته این ماده در شکلات سیاه و سیب و انگور نیز یافت میشود. از طرف دیگر چون کاتچین‌ها مصرف انرژی را بالا می‌برند باعث کاهش وزن نیز میشوند و این موضوع نیز در مطالعات متعدد به اثبات رسیده است. کاتچین با افزایش حساسین سلولی به انسولین ، استرس اکسیداتیو یا همان فرآیند مخربی که منجر به بروز بیماری های قلبی عروقی و دیابت میشود، را کاهش داده و در نهایت میتواند از بروز سندروم متابولیک جلوگیری کند. از طرف دیگر با کاهش فرآیند استرس اکسیداتیو (که با ایجاد التهاب سبب از بین رفتن بافتهای استخوانی میشود) از بروز یا پیشرفت پوکی استخوان ممانعت به عمل می آورد.

دکتر مهرتاش مهرپرور

 
 شنبه ١٧ مرداد ١٣٩٤- ١٢:١٤ / شماره خبر: ١٢٩٩٨١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج