وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > ورزش و پوكي استخوان
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  ورزش و پوكي استخوان

دو اصل مهم در پيشگيري از پوكي استخوان وجود دارد:

1- مصرف غذاهاي حاوي كلسيم و ويتامين د

2- انجام حركات ورزشي به منظور حفظ سلامت و استحكام استخوان‌ها

به طور كلي سه دسته فعاليت ورزشي براي بيماران مبتلا به پوكي استخوان توصيه مي‌شود:

1- فعاليت‌هايي كه باعث افزايش توده استخواني مي‌شوند:

  • ورزش‌هاي تحمل وزن كه در اين ورزش‌ها، عضلات و استخوان‌ها بر خلاف جهت نيروي جاذبه فعاليت مي‌كنند. در اين نوع ورزش‌ها، پا و ساق پا وزن بدن را تحمل كرده و فشار بدن روي استخوان‌هاي مركزي، يعني مهره‌ها و لگن وارد مي‌شود. از جمله اين ورزش‌ها مي‌توان به دويدن آهسته، پياده روي، بالا رفتن از پله‌ها، ورزش‌هاي هوازي، واليبال، بستكبال و راه رفتن در آب اشاره نمود.
  • ورزش‌هاي مقاومتي فعاليت‌هايي هستند كه با استفاده از كشش عضلات، به تقويت توده عضلاني و استحكام استخوان كمك مي‌كنند. اين ورزش‌هاش امل وزنه‌برداري، ژيمناستيك، شنا، دوچرخه سواري و كار با دستگاه‌هاي ورزشي ثابت مي‌باشند.

2- فعاليت‌هايي كه به حفظ تعادل كمك مي‌كنند؛ بهبود تعادل مي‌تواند به كنترل حركات بدن و پيشگيري از سقوط كمك نمايد

3- فعاليت‌هايي كه وضعيت قرارگيري بدن در حالت نشسته و ايستاده را تصحيح مي‌كنند؛ اين دسته از روزش‌ها براي بيماران مبتلا به پوكي استخوان بسيار مفيد مي‌باشند.

  • فعاليت‌هاي روزانه و اكثر ورزش‌ها، تركيبي از هر دو نوع حركت‌هاي تحمل كننده وزن و مقاومتي مي‌باشند و لذا داشتن يك شيوه زندگي سالم و انجام فعاليت‌هاي جسمي مختلف، به تقويت عضلات و استحكام بخشيدن استخوان‌ها و در نتيجه پيشگيري از پوكي استخوان منجر خواهد شد. نوع ورزش در افراد سالمند با توجه به ميزان كاهش توده استخواني متفاوت مي‌باشد.
  • در بيماران مبتلا به پوكي استخوان با كاهش قابل توجه در تراكم استخوان، به ويژه در ناحيه مهره‌ها و لگن، ورزش با شدت زياد و فعاليت‌هايي كه خطر سقوط را افزايش مي‌دهند ممنوع مي‌باشد.
  • براي افراد مسن‌تر ورزش‌هاي نگهدارنده وزن مانند شنا، پياده‌روي در آب، دوچرخه سواري و دوچرخه ثابت مناسب است. اين ورزش‌ها قدرت عضلاني را افزايش داده و به حفظ بهتر تعادل و در نتيجه كاهش خطر سقوط كمك مي‌نمايند.
  • ورزش‌هاي تحمل وزن بهتر است حداقل 4 بار در هفته و هر بار به مدت 30 دقيقه انجام شود. اگر هدف استحكام بخشيدن به استخوان‌ها و عضلات بوده و هيچ محدوديتي وجود نداشته باشد، ورزش‌هاي تحمل وزن با فشار زياد و ورزش‌هاي مقاومتي انتخاب مناسبي هستند. اما اگر محدوديت‌هايي مانند كاهش تراكم استخوان وجود داشته باشد، ورزش‌هاي تحمل وزن با فشاركم و ورزش‌ةاي بدون تحمل وزن گزينه‌هاي مناسب‌تري هستند. 302
 
 سه شنبه ٢٠ آبان ١٣٩٣- ١٢:٥٦ / شماره خبر: ١١٥٩٧٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج