وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > آشنايي با مواد مخدر و عوارض آن بر جوانان
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  آشنايي با مواد مخدر و عوارض آن بر جوانان


يكي از مهمترين معضلات امروز جوامع، مصرف شديد مواد مخدر در ميان نسل جوان است.

برای پیشگیری از مصرف این مواد، ابتدا باید انواع آنها را شناخت:

انواع مواد:

1- مواد افیونی

الف)تریاک یا افیون: به عصاره گیاه خشخاش گفته می شود به مشتقات طبیعی تریاک(مورفین،کدئین) و موادی که از ترکیبات طبیعی تریاک ساخته می شود(هروئین و هیدرومورفین) مواد افیونی می گویند.

2- مواد شبه افیونی

الف)مخدر مصنوعی که از نظر تاثیر شبیه مواد افیونی است اما از مشتقات تریاک نیست (همچون متادون و بوپرنوروفین)

ب)هر گونه فراورده ای که خاصیت تریاک را داشته چه طبیعی و چه مصنوعی.مثل تریاک ،هروئین

اثرات مصرف

اثرات جسمانی:احساس گرما،تنگ شدن مردمک چشم،گل انداختن صورت،ضعیف شدن تنفس، تهوع،استفراغ، اثرات خوشی و لذت که بدنبال آن افسردگی را در پی دارد..

علائم مسمومیت ،کندی تنفس،سرد شدن بدن، افت فشار خون و ضربان قلب ،عدم پاسخ دهی به محیط اطراف

3- مواد توهم زا

موادی هستند که تغییراتی در خلق و ادارک پنج گانه بخصوص بینایی ایجاد می کنند.قوی ترین توهم زا ال .اس.دی (LSD) است، که در اشکال مختلف مثل قرص های بسیار کوچک (نقره ای،خاکستری) کپسول و پودر و مایع بدون رنگ و بو دارد.

اثرات مصرف:

معمولاً پس از نیم ساعت شروع شده در عرض 2 تا 6 ساعت به حداکثر می رسد و عرض 12 ساعت آهسته کم می شود.

اثرات جسمانی:

افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، درجه حرارت بدن ،گشاد شدن مردمک ، لرزش دست ها

اثرات روانی: ترس ،دلهره،افسردگی، سوءظن، رفتار خودآزارنده.

4- حشیش

از گیاه شاه دانه به دست می آید و به نام های ماری جوانا، بنگ، گراس معروف است حشیش وابستگی جسمی و روانی و احساس ولع شدید به مصرف را دارد.

5- کوکائین

یکی از اعتیاد آورترین و خطرناک ترین موارد سوء مصرف است که از برگ گیاه کوکا گرفته گرفته شده است کراک نوعی از کوکائین است که به شکل بلور سفید رنگ بشدت اعتیاد آور است. که باعث سرخوشی ،افزایش انرژی ،احساس خوب بودن عمومی می شود.

کوکائین 6 تا 8 ساعت پس از مصرف در ادار قابل تشخیص است.

 

6- الکل

یکی از شایع ترین موارد مورد سوء مصرف در دنیا است ،با توجه به سهولت دسترسی به این ماده ارزان بودن آن به کرات مورد سوء مصرف واقع می شود که می تواند منجر به کوری اغما و حتی مرگ می شود. از جمله عوارض طولانی مدت آن بیماری معده ،درگیری مری و کبد است.

 

7- اكستاسي:

اكستاسي يكي از مواد اعتيادآور رايج در ميان بعضي جوانان امروزي است. بر اساس آمارهاي تخميني 2.8 ميليون جوان در سراسر دنيا حداقل يك بار در طول عمر خود از اين ماده استفاده كرده‌اند و عده‌اي از آنها، مصرف اين ماده را ادامه مي‌دهند. اين ماده مخدر روان‌گردان، بسيار خطرناك بوده و به شكلهاي مختلف تزريقي، قرص، ژل، برچسب و نوشيدني موجود مي‌باشد. اكستاسي معمولاً‌به شكل قرص‌هاي رنگي است كه روي اين قرص‌ها شكلهايي مانند قلب، پروانه، ستاره و حروف لاتين حك شدهاست.

اين قرص‌ها در بين مصرف كنندگان با نام‌هاي مختلفي مثل قرص X ، قرص عشق، قرص نشئه، بمب شادي، سوپرمن، مرسدس، استار و جت شناخته مي‌شوند.

8- ترامادول

عوارض سوء مصرف داروي ترامادول خطرناک‌تر از ترياک است، اين دارو در اثر مصرف بدون دستور پزشک اعتياد آور و تشنج زا بوده که در بعضي موارد سم زدايي بسيار مشکل انجام مي‌شود.
بسياري از مردم و حتي پزشکان نيز از عوارض خطرناک ترامادول آگاهي كاملي ندارند.
هر بار مصرف این دارو فرد را دچار آسیب های شدید مغزی می نماید و افزایش تمایل به خودکشی از عوارض اجتناب ناپذیر ترامادول مي باشد

 

پیشگیری از مصرف مواد غیر قانونی

با توجه به شیوع بالای انواع انحرافات اجتماعی در میان این نسل و خصوصا بالا رفتن میزان اعتیاد، روانشناسان و روانپزشکان مهمترین استراتژی را پیشگیری و آگاه سازی می دانند و این مهم زمانی تحقق می یابد که از علل و عوامل ایجاد کننده اعتیاد در میان این گروه سنی به خوبی آگاه باشیم، که این علل در سه مقوله اصلی خلاصه می شوند:

الف- عوامل سرشتی- شخصیتی: این سوال که دارو های مخدراعتیاد آور چگونه و در کجا عمل می کنند ،منجر به تفکر و تعمق درباره پیوند احتمالی بین وابستگی به مواد مخدر و استعداد ژنتیک اشخاص داده شده است.

 از عوامل شخصیتی دیگر میتوان به داشتن وضعیت تحصیلی نامناسب، لذت و کنجکاوی، کمبود احساس رضایت، کمبود اعتمادبه نفس و اطمینان به خود، سرکشی، ضعف مهار شخصیتی، تحریک پذیری آنی، ناامیدی و غم و اندوه اشاره کرد.

ب- عوامل بین شخصی: گاهی اوقات بین مصرف مواد مخدر و کودکان در حال رشد خانواده هایی که در حال طلاق، جدایی، یا مرگ زود هنگام همسر رنج می برند پیوستگی وجود دارد.

همچنین وجود خشونت در منزل عاملی است که با مصرف موادمخدر همبستگی نزدیکی دارد. بی توجهی به فرزندان و آنها را به حال خود رها کرد نوع دم توجه به مشکلات روحی و اجتماعی آنها از دیگر عوامل بین شخصی اعتیاد افراد به مواد مخدر می باشد.

ج- عوامل اجتماعی، زیست محیطی و فرهنگی: طرد شدن از طرف معلمان و وابستگی ، احساس کناره گیری و به رسمیت شناخته نشدن در اجتماع ؛ بیش از همه اساس نظریه های مصرف گسترده موادمخدر را تشکیل می دهند.

همچنین بیکاری و نداشتن شغل موجب ولگردی می شود، که بسیار مخرب و خشونت آفرین است و برای جوانی که هیچ امیدی به جایی ندارد و نقطه مثبتی در پیش روی خود نمی بیند، راهی باقی نمی ماند جز رو آوردن به نشانه های حاصله از مواد مخدر برای گریختن از دلتنگی، افسردگی و رنجی که او را گرفتار کرده است.

انسانها براي مقابله سازگارانه با موقعيت هاي تنش زا و کشمکش هاي زندگي نياز به آموختن برخي مهارتها دارند. يکي از موُثرترين برنامه هايي که به افراد کمک مي کند تا زندگي بهتر و سالمتري داشته باشند ؛برنامه آموزش مهارتهاي زندگي است. هدف از آموزش اين مهارتها؛کمک به افراد به خصوص به قشر جوان جامعه در جهت شناخت هر چه بهتر خود؛کنترل هيجانات و استرس و حل کردن هر چه بهتر مسائل و مشکلات است. در سايه ي تامين چنين اهدافي توانايي هاي رواني –اجتماعي افراد افزايش پيدا مي کند و باعث مي شود که افراد مسوليت هاي مربوط به نقش اجتماعي خود را پذيرفته و بدون صدمه زدن به خود و ديگران با چالش ها و مشکلات زندگي روبه روشوند ؛انتخاب ها و رفتارهاي سالمي در سر تاسر زندگي داشته باشند. همراه با ارتقاي سطح بهداشت رواني انگيزه هاي افراد در مراقبت ازخود و ديگران ؛پيشگيري از بيماريهاي رواني و مشکلات رفتاري افزايش  مي يابد. يادگيرذي مهارتها تنها يک يادگيري نيست ؛علاوه بر دانش و اطلاعاتي که بدست مي آورند؛نگرش ها و ارزش ها نيز تحت تاُثيرقرار گرفته و اين مهارت ها را در موقعيت هاي واقعي زندگي بکار ميگيرند. نقش طبيعي ومهم در انطباق فرد با شرايط زندگي است. محور اصلي افزايش توانايي هاي رواني – اجتماعي و ارتقاي سطح سلامت از طريق آموزش در هر يک از حوزه هاي زير مي باشد:

 

تصميم گيري - حل مساُله

Øارتباط موُثر – رفتاري بين فردي

Øتفکر انتقادي – تفکر خلاق

Øمقابله با هيجانات – مقابله با استرس

Øخود آگاهي – همدلي

جوانان اميدهاي آينده‌اند. والدين بايد با فرزندان خود صحبت كنند و وقت بيشتري را به آنها اختصاص دهند.

بنابراين :

· به مشكلات جوانان گوش دهيد، آرزوهايشان را بشنويد.

· از تلاشهاي آنها در جهت كارهاي مثبت هرچند بدون نتيجه باشد تعريف كنيد.

· توانايي آنها را تمجيد و روحيه‌شان را تقويت نماييد.

· با آنها در مورد داروهاي خطرناك و عوارض آنها صحبت كنيد.

· آنها را به نيايش و ذكر خدا تشويق نماييد.

ومطمئن باشيد شما مي‌توانيد زندگي فرزند خود را نجات دهيد

 

                                             نویسنده: دکتر مریم سماعی دانشگاه علوم پزشکی نیشابور

                                              ویراستار: دکتر فریبرز استیلایی

 

 

 
 شنبه ١٤ آذر ١٣٩٤- ٠٩:٢٣ / شماره خبر: ١٣٦٥٤٣
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج