وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > مصرف تریاک از عوامل ابتلا به سرطان معده است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت;
  مصرف تریاک از عوامل ابتلا به سرطان معده است

50 درصد علل مرگ و میر در کشور سکته های قلبی و مغزی، 20 درصد سرطانها و مابقی سایر بیماریها است که همه این بیماریها قابل پیشگیری هستند.

به گزارش وب دا؛ دکتر رضا ملک زاده در اولین جلسه کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر کشور که امروز با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و اعضای این کمیته در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد ضمن بیان این مطلب گفت: در حوزه پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر باید بر اساس شواهد علمی حرکت کنیم.

معاون تحقیقات و فن آوری با تاکید بر اینکه نباید از امکانات و تجهیزات پزشکی استفاده نابه جا برای درمان کرد گفت: 50 درصد اندوسکوپی ها در کشور لازم نیست که انجام شود.

وی بر ضرورت تربیت پزشکان برای پیشگیری و نه صرفا درمان تاکید کرد و گفت: و مراکز بهداشتی درمانی را باید سلامت محور کرد و پزشکان را به گونه ای تربیت کنیم که اساس کار آنها پیشگیری باشد.

دکتر ملک زاده افزود : 50 درصد افراد بالای 55 درصد در روستاها فشار خون دارند که باید کنترل شود.

معاون تحقیقات در ادامه به تشریح مطالعاتی که در خصوص سرطان مری در گنبد در سالهای 1970 و سپس 2005 گذشته صورت گرفته است پرداخت و با اشاره این که یکی از عوامل خطر در ابتلا به سرطان مری بی سوادی و فقر است گفت: مطالعات ما نشان داد که وجود دوده و توکسین ناشی از سوخت ناقص زغال در خانه های مردم این منطقه در ابتلا به سرطان موثر بوده است.

آنچه که باعث کاهش 50 درصدی سرطان مری در این مدت شده است بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی بوده است عین همین اتفاق در کشور آمریکا که در سال 1930 شیوع سرطان معده در آنجا زیاد بود نیز امروز رخ داده است.

وی همچنی مصرف تریاک و نیز چای داغ نیز که حاصل نتایج مطالعات مربوط به سرطان در استان گلستان بوده است را از عوامل ابتلا به سرطان معده عنوان کرد.

وی یادآور شد: برخلاف تصوری که در جامعه و حتی تجویز برخی از پزشکان وجود دارد مصرف تریاک نه تنها برای پیشگیری و درمان برخی از بیماریها مفید نیست بلکه بسیار مضر است و مصرف آن از عوامل مهم خطر سرطان‌های دهان، مری، معده، حنجره، ریه، لوزالمعده و مثانه است.

این عضو کمیته ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر با بیان اینکه برای پیشگیری از بیماری سرطان، 10 سال زمان لازم است گفت: علاوه بر لزوم پیشگیری از بروز این بیماری، باید آن را به موقع شناسایی و درمان کرد. /201

 
 چهارشنبه ٢٤ تير ١٣٩٤- ٠٨:٢٦ / شماره خبر: ١٢٩٠١٠
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج