وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > استفاده بی رویه کودکان از گوشی های هوشمند و تبلتها
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  استفاده بی رویه کودکان از گوشی های هوشمند و تبلتها

کار‌شناسان معتقدند، پدر و مادر نباید بچه‌ها را در این فضای تیره و تار مجازی به حال خود بگذارند و باید با بالا‌تر بردن سواد رسانه‌ای خود و فرزندانشان، آنها را برای استفاده از بازی‌های گوناگون و دیدن سایتها و فیلمهای تولید غرب و آسیبهای هدفدار آن، واکسینه نمایند و گرنه به مرور بچه‌ها از فرهنگ و دین و مذهب بیگانه شده و به فرد بی‌عار و بی‌تفاوت و واداده‌ای در جامعه تبدیل می‌شوند. از طرفی استفاده از بازیهای رایگان عوارض جبران ناپذیری برای کودکان به دنبال دارد. اینکه در اغلب این بازیها گرافیک فوق العاده، نرم افزاری قوی و نیز با ظاهری جذاب و کاربری آسان به صورت رایگان در اختیار فرد قرار میگیرد باید این شک را برانگیزد که هدف از این نوع ارائه چیست؟ در پژوهش انجام گرفته در یکی از مناطق متوسط تهران مشاهده شد؛ بیش از ۹۰ درصد بازی‌ها یا صحنه‌های زشت و زننده غیراخلاقی دارند و یا با فرهنگ و هویت اسلامی، ایرانی کاربران ما تعارض دارند، اما همچنان در سبد فرهنگی خانواده‌ها - به دلیل نبود فرهنگسازی و هشدار لازم- جای گرفته‌اند.

آسیبهای روانی

آسیبهای دیگری همچون گسترش روابط نامشروع، تجمل زدگی و مصرف گرایی، بیماری‌های استفاده بیش از حد از تبلت و موبایل نیز وجود دارد که برای غلبه بر آن باید افزون بر دولت، از حضور نخبگان فرهنگی، اجتماعی و امنیتی برای چاره جویی در برابر این تهدید‌ها و بدل کردن آنها به فرصت استفاده کرد.

یکی از تئوریسین‌های فرهنگ غربی در این باره گفته است: اگر می‌خواهید جامعه‌ای را ویران و نابود کنید، خانواده‌ها را هدف قرار دهید؛ اگر توانستید بنیان خانواده را سست کرده آن را به فروپاشی نزدیک نمایید، نابودی و اضمحلال جامعه حتمی است. مد شدن خرید تبلت برای بچه‌های حتی زیر دبستان را یک اپیدمی ضدفرهنگی است. نرم افزارهای سرگرم کننده ضد دینی و نیز بازی‌های مستهجن از طریق این وسایل براحتی در دسترس بچه‌ها قرار گرفته و آنها از همدم اندرویدی‌شان(!) بدون واسطه، روابط غیراخلاقی و شنیع را فرامی‌گیرند. متاسفانه بیشتر والدین می‌خواهند با خرید یک تبلت، بچه‌ها را پایبند خانه کنند، غافل از اینکه در محتوای این بازی‌ها، صحنه‌هایی مانند بوسه‌های غیر معمول، آموزش زایمان و حتی نحوه تماس و ارتباط با جنس مخالف وجود دارد.

والدین هوشیار باشند زیرا که هم اکنون با افزایش واردات مجاز و غیرمجاز دستگاه‌های اندرویدی، موج «تبلتیسم» در ایران راه افتاده و می‌رود به عنوان یک سونامی کشور را در فضای وهم‌آلود بازی‌های مستهجن و غیر اخلاقی و حتی ضد هویت ملی فرو برد. در این میان رسانه ملی، دانشگاه، آموزش و پرورش، حوزه و نیز نهادهای عمومی برای مقابله با این خطر باید عزمشان را جزم کنند وگرنه در آینده اثری از «خانواده نمونه ایرانی» نخواهیم داشت.

آسیبهای جسمی

از نظر آسیبهای جسمانی شاید همین بس که در بررسی ها به عمل آمده مشخص شده میزان جذب اشعه های مضر ساتع شده از این وسایل در سنین پایینتر، بیشتر است به نحوی که در سن 5 سالگی این میزان بسیار بیشتر از سنین بالاتر است. در شکل زیر میزان نفوذ اشعه های مضر به رنگ سفید و براساس سن مشخص شده است.

استفاده بیش از 15 دقیقه از این وسائل خود باعث افزایش دردهای ستون فقرات گردنی، آسیب چشمی، بروز سردردهای پیاپی و حتی بی اشتهایی عصبی و پرخاشگری میگردد.

303

 
 شنبه ٢٩ فروردين ١٣٩٤- ١٢:٣٩ / شماره خبر: ١٢٤٣٤٤
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج