وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > نکاتی در مورد روش دادن دارو به کودکان (1)
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  نکاتی در مورد روش دادن دارو به کودکان (1)


دادن دارو به كودك به خصوص در سنين زير يكسال مشكل است، چون در اين سنين رفلكس بلع قوي است و حتي با مقادير كمي از قطره يا شربت هم ممكن است كودك تمام دارو و حتي شيري كه خورده را بالا بياورد.

و به همين علت ممكن است نتوان برآورد صحیحی از اینکه چه مقداري از دارو را کودک تف كرده و چه مقداري را قورت داده، انجام داد. علاوه بر اين مايع بودن دارو سبب مي‌شود كه هنگام ريختن دارو در پيمانه نتوان بادقت زيادي ميزان دارو را اندازه‌گيري نمود. یكي از عوارض شايع مصرف شکل مایع دارو داروها مصرف ميزان بيش از حد دارو است.

همه اين عوامل باعث مي‌شود كه داروهاي كودكان به شكل مناسبي مصرف نشود. لذا توجه شما را به موارد ذیل جلب مینمائیم :

لطفاً قبل از دادن دارو به كودك دستورالعمل داخل جعبه را به دقت بخوانيد.

دارو را به همان اندازه كه پزشك تجويز كرده به كودك بدهيد، نه كمتر و نه بيشتر.

اگر كودكي داريد كه همزمان بايد چند داروي مختلف مصرف كند، از مراقبين بهداشتي و پزشكتان درباره تداخل داروهايي كه مصرف مي‌كند سوال كنيد.

هنگام دادن دارو به دستور نوشته شده و تفاوت بين قاشق چايخوري و مربا خوري و غذا خوري توجه كنيد. حجم يك قاشق چايخوري يك سي سي، قاشق مربا خوري 5/2 سي‌سي و قاشق غذاخوري 5 سي‌سي است.
بهتر است از وسيله توصيه شده و يا همراه با دارو (مثل قطره چكان يا پيمانه) استفاده كنيد. مثلا اگر توصيه پزشك يك پيمانه است، شما هم از همان پيمانه همراه دارو استفاده كنيد.

اگر ميزان مصرف با پيمانه قابل اندازه گيري نيست بهتر است براي اندازه گيري از سرنگ‌هاي مناسب استفاده كنيد.مثلا براي اندازه گيري 3 سي سي مي‌توانيد از سرنگ 5 سي سي استفاده كنيد.

هنگام دادن دارو به خصوص داروهاي بدون نسخه به وزن كودك توجه داشته باشيد تا داروي زيادي به كودك ندهيد. معمولا در دستورالعمل دارو ميزان دوز توصيه شده بر اساس وزن كودك نوشته شده است.

داروها را دور از دسترس كودكان نگهداريد تا سر خود به سراغ آنها نروند.

قبل از دادن دارو به كودك 3 بار نوع دارو وميزان آن را با نسخه كنترل كنيد چون گاهي داروخانه‌ها هم اشتباه مي‌كنند. در صورت امكان بد نيست داروها را نزد پزشك ببريد تا از صحت آن مطمئن شويد
هنگام اضافه كردن آب به داروهايي كه به شكل سوسپانسيون هستند دقت كنيد كه كمتر يا بيشتر از حد نشانه آب نريزيد و در چند مرحله آب را اضافه كنيد تا كاملا پودر را در خود حل كند..303

 
 دوشنبه ٢٥ مهر ١٣٩٤- ١٠:٢٧ / شماره خبر: ١٠٤١٣٣
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج