وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > سندرم ترنر، علتی در کوتاهی قد دختر بچه ها و عاملی در ناباروری زنان
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 فوق تخصص غدد کودکان و نوجوانان و اختلالات متابولیک:
  سندرم ترنر، علتی در کوتاهی قد دختر بچه ها و عاملی در ناباروری زنان

سندرم ترنر، علتی در کوتاهی قد دختر بچه ها و عاملی در ناباروری زنان

سندرم ترنر اختلالی کروموزومی است که در اثرتغییر در تعداد کروموزوم در زنان بوجود می آید و اینگونه بیماران، به طور معمول، باردار نمي‌شوند. وی دلیل این اتفاق را فقدان عملکرد تخمدان ها در اثر بیماری دانست. وی ادامه داد که کوتاهی قد در دختر بچه ها، دیگر عارضه این بیماری است.

 علایم بیماری:

        گردن وب شکل یا پره دار(حالت پره ای شدن گردن).

        کم یا نامعلوم بودن خط موها در پیشانی و سر.

        قفسه سینه پهن و فاصله زیاد نوک سینه ها از هم.

        استعداد پیشرفت فشار خون بالا (باید مرتب معاینه شوند).

        مشکلات چشمی.

       با افزایش سن یا افزایش وزن زیاد، بیشتر از افراد عادی، خطر ابتلا به دیابت را دارند.

        صدای مورمور قلبی که به تنگی آئورت نیز مرتبطاست(آئورت: رگ خونی که از قلب خارج می شود).

        بدشکل شدن ستون فقرات در دختران.

         افزایش پوکی استخوان در بیمار.

        کم کاری غده تیروئید در زنان مبتلا.

 ·         کوتاهی قد شدید

علل و تشخیص بیماری:

 عدم تکامل «کروموزوم x دوم» در زنان یکی از عللمهم در ابتلا به این بیماری است و بیان اینکه تشخيص اين سندرم قبل از تولد جنين به واسطهآمنیوسنتز (نمونه برداری از مایع احاطه کننده جنین) و بررسی کروموزومی امكان پذير است و حتي ناهنجاري هاي قلبي و كليوي (درموارد درگیری این مناطق) را نيز با انجام سونوگرافي، می توان دید؛ گفت: به طور معمول اين سندرمدر ابتداي تولد و يا هنگامي كه انتظار مي رود كهبلوغرخ داده باشد، تشخيص داده مي شود.

 اگر كودك چندين نشانه از سندرم ترنر را داشته باشد، آزمايش خون و كاريوتيپ ( بررسی کروموزومی) انجاممی شود؛ اظهار کرد: در اين تست، تعداد كروموزوم هاي فرد شمارش شده و هر گونه تغيير شكلناهنجار و يا فقدان هر بخش از كروموزوم، تشخيص داده می شود.

 هر چند در برخي موارد هيچ گونه علایم باليني در ابتداي تولد مشهود نمي باشد و اين موضوع تا رسيدن به زمانبلوغدختر به تعويق مي افتد؛ با اين حال،مهم است كه اين سندرم زودتر تشخيص داده شود تا هر چه زودتر درمان هاي هورموني لازمانجام شود چرا که تشخيص زودرس و شروع درمان به پيشگيري از ساير مشكلات بخصوص عوارض مزمن ازقبيل استئوپورز ( پوکی استخوان) و ديابت كمك خواهد كرد.

 در هر دختری با کوتاهی قد شدید، به طور حتم، باید احتمال این سندرم را مد نظر داشته و برای رد وجود آن باید بررسی کروموزومی با روش کاریوتیپ انجام شود.

 راه‌هاي درمان:

درمان خاصی برای این بیماری وجودندارد، ولی ممکن است جايگزيني هورمون رشد، لازم باشد؛ اظهار کرد: اين عملممكن است به كودك كمك كند تا به قامت معمولی دست يابد. وی افزود که استروژن تراپي نيز در سن 12يا 13 سالگي براي تحريك خصوصيات ثانويه جنسي آغاز مي شود تا دختران مبتلا به اينسندرم همانند بالغين، ظاهر معمولی داشته باشند.

 استروژن تراپي در درمان نازايي مفيد نخواهد بود(درمانی ندارد، مگر تخمک اهدایی) و استفاده از پمادهاي واژينال براي پيشگيري از خشكي، خارش و درد در طي نزدیکی، می تواند مفيد باشد؛ وگاهي اوقات جراحي قلب براي اصلاح برخي از نقایص قلبی لازم است.

 خوب است بدانید زنان مبتلا به سندرم ترنرمي توانند به واسطه تخمك اهدايي و با روش لقاح خارج رحمی، بچه دار شوند.

 تخمک اهدايي براي ايجاد يك جنين مورد استفاده قرار مي گيرد و در رحم افراد مبتلا جايگزين ميشود، ادامه داد: در طول دوران بارداري، مراقبت هاي حمايتي انجام مي گيرد و زنان ممكن استبارداري را تا موعد مقرر سپري كرده و حتي سير زايمان را بطور طبيعي سپر یكنند.

 عوارض بیماری:

  عوارض بیماری سندرم ترنر را  آرتروز، آب مروارید، دیابت، بیماری تیروئیدیت هاشیموتو، نقصان قلب، افزایش فشار خون، مشکلات کلیوی، عفونت های گوش میانی، چاقی و اسکولیوز در نوجوانان بیان کرد.

خطر وارثت و انتقال :

 ابتلا جنین به سندرم ترنر، به سن مادر پایدار ارتباطی ندارد و این سندرم مُسری نیست و از فرد مبتلا به فرد دیگر منتقل نمی شود .302.

دکتر عبداله دیدبان ،فوق تخصص غدد کودکان و نوجوانان و اختلالات متابولیک

 مرکز آموزشی – درمانی قدس قزوین

 
 دوشنبه ١١ خرداد ١٣٩٤- ١٤:١٢ / شماره خبر: ١٢٧٠٦٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج