وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٧  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > مراقبت از مو
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  مراقبت از مو

  راهنمای آموزشی شیوه زندگی سالم )سلامت جسمانی در نوجوانان وجوانان(

همه ما حدود 100,000 مو بر روی سر خود داریم. هر ساقه مو سه لایه داشته كه لایه خارجی یا "كوتیكل" )پوستك( از دو لایه درونی آن، محافظت می نماید. موهای درخشان و براق یكی از علایم سلامتی است زیرا این مسئله نشان می دهد كه لایه خارجی و محافظ مو به صورت صاف قرار گرفته و نور را منعكس می­کند. زمانی كه رشته­های محافظت كننده و بیرونی مو در یك راستا قرار می گیرند، با همپوشانی بوجود آمده لایه­های درونی مو در مقابل گرما، خورشید، كلر و سایر دیگر خطرات محیطی كه در آن زندگی می كنیم، محافظت می شوند.  وقتی كه مو آسیب می بیند، این رشته­ها از هم جدا شده و مو خشك می­شود. این خشكی باعث می­شود كه لایه محافظت كننده به خوبی عمل نكرده و دو لایه دیگر در معرض خطر قرار گیرند. بدین ترتیب مو شكسته شده و جلای خود را از دست می­دهد و كدر به نظر می رسد.

نوع مویی كه هر شخصی دارد، چه صاف و چه فِر، می تواند بر جلا و براقی آن مؤثر باشد. "سبوم" یك روغن طبیعی است كه در مو وجود دارد و موهای صاف را بهتر از موهای فر پوشش می­دهد. به همین دلیل است كه موهای صاف براق تر به نظر می رسند. بسته به این كه رشد موی هر فردی چقدر باشد، انتها و ریشه هر ساقه مو، عمر چند ساله دارد. بنابراین هر قدر كه به مراقبت از موهایتان بیشتر بها بدهید، كمک شایانی به بقای ریشه مو و حالت ظاهری آن نموده اید.

 

اهمیت دادن به مو

این كه چگونه از موهای خود مراقبت كنید بستگی به نوع مو، روش زندگی و نحوه آرایش موهایتان دارد.

25

نوع موی شما

نگهداری و مراقبت از موها، برای افراد دارای موهای خشك و فِر با كسانی كه موهای نرم و صاف دارند، متفاوت است. موی خیس قابلیت اتساع و كش آمدن دارد و به همین دلیل در برابر شكستگی، بیشتر آسیب پذیر بوده و امكان صدمه دیدن "كوتیكل" آن بیشتر است و درست به همین خاطر است كه استفاده از یك سشوار یا خشك كن داغ )یا دستگاه­های مشابه(، می تواند به موهای تر صدمه وارد كند.

بعضی افراد در طول زمان نوجوانی خود متوجه می شوند كه موهایشان چرب می­شود. فولیكول­های مو، دارای غدد سبابه هستند كه "سبوم" یا چربی مو را تولید می­کنند و باعث مرطوب كردن مو و پوست می شوند. در طی زمان نوجوانی، غدد سبابه ممكن است بیش از حد فعال باشند و در نتیجه بیش از حد مورد نیاز، چربی ترشح كنند.

همانند جوش­های غرور جوانی، این ترشح چربی اضافه نیز بخشی از مراحل بلوغ بوده و موقتی و ناپایدار است.

زمانی كه در پوست خود جوش­های غرور جوانی دارید، بهتر است كه نحوه قرار گرفتن موها را دور صورت­تان به نحوی تنظیم كنید كه چربی موها باعث مسدود كردن منافذ پوست شما نشود. اگر هر روز موهایتان را می شویید، بهتر است كه از شامپوی معمولی به جای شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده كنید. شامپوهای ساخته شده برای موهای چرب، برای افرادی كه موهای نرم و صاف، شكننده یا موهای تركیبی )موهایی كه در قسمت تاج چرب بوده ولی انتهایی خشك هستند( دارند، می تواند به شدت مضر باشد. ولی اگر موهایتان چرب هستند و تمایل به استفاده از حالت دهنده یا نرم کننده دارید، بایستی از حالت دهنده و نرم كننده­هایی که برای موهای چرب ساخته شده اند، استفاده كنید. اگر موهایتان خشك است، بهتر است كه كمتر آنها را بشویید. بعضی افراد عادت دارند كه موهای خود را هفته­ای یك­بار بشویند و این روش می تواند مفید باشد. بسیاری از افرادی كه موهای فِر دارند نیز دارای موهای خشك هستند. موهای فِر و خشك معمولاً بیش از موهای صاف، شكننده هستند. بنابراین باز هم یادآور می­شویم كه این گونه افراد بایستی به طور جدی مواظب استفاده از دستگاه­های خشك كننده حرارتی باشند. در اینجا هم شامپوها و حالت دهنده های ساخته شده برای موهای خشك می توانند مفید باشد.

 

آرایش موهای شما

استفاده زیاد از وسایل آرایشی حرارتی برای فِر زدن، صاف كردن و یا اتو كردن مو می توانند به سرعت، حتی موهای چرب را، خشک نمایند . قبل از استفاده، حتما دستورالعمل آنها را مطالعه كنید، آنها را برای موهای خیس به كار نبرید، از درجه حرارت نهایی آنها استفاده نكنید و سعی كنید گاه به گاه در این كار به موهای خود استراحت بدهید. در این موارد می توانید از آرایشگر خود یا متخصصان پوست نیز كمك بگیرید. استفاده نامعقول از تركیبات شیمیایی هم می تواند برای موهایتان مضر باشد. اگر قصد دارید از یك ماده شیمیایی برای رنگ كردن، صاف كردن یا فر زدن موهایتان استفاده كنید، بهتر است این كار را به متخصص این فن بسپارید. در اینجا به مواردی اشاره خواهد شد كه هنگام استفاده از مواد شیمیایی باید مواظب آنها باشید و این موارد را مورد توجه قرار دهید:

 

صاف كننده­ها

این مواد با شكستن پیوندهای شیمیایی مو، اثر خود را اعمال می نمایند. صاف كننده­های قلیایی می توانند باعث سوزش و التهاب پوست و شكستن ساق ههای مو شوند. هرچند كه صاف كننده­های غیرقلیایی، سوزش و التهاب كمتری بوجود می آورند ولی در هر دو صورت اگر به طرز نادرست مورد استفاده قرار گیرند می توانند مشكلاتی را به وجود آورند )مانند زمانی که به صورت غلط با یكدیگر مخلوط شده و یا بیش از زمان تعیین شده روی موها باقی بمانند(.

خاراندن یا شانه زدن موها درست قبل از استفاده از این مواد می توانند خطر بروز موارد یاد شده را افزایش دهند. به هر صورت از صاف كننده­ها، یا هرگونه مواد دیگر، زمانی كه پوست موی سرتان تحریك شده، نبایستی استفاده كنید. استفاده از خشك­كن­های حرارتی، اتوهای صاف كننده مو و رنگ كردن موها با مواد شیمیایی نیز خطر صدمه دیدن موها را افزایش می دهد.

 

حالت دهنده­های دائمی

با استفاده از این مواد، موهای صاف را فِر یا مجعد می نمایند. خطرات استفاده از حالت دهنده های دائمی همانند موارد یاد شده در خصوص صاف كننده­ها است.

 

آشنایی و چگونگی برخورد با مشكلات شایع موها

در این قسمت به پار های از مشكلات مو و راه حل های برطرف نمودن آن، اشاره خواهد شد:

 

شوره سر

شوره سر، یا پوسته­های سلول­های مرده پوست، در میان موهای شخص یا روی لباس­های وی قابل تشخیص است. تاكنون به درستی علت آن مشخص نشده كه چه چیزی باعث پیدایش شوره سر می شود. در پاره ای از تحقیقات اخیر علت بروز آن را نوعی قارچ دانسته اند. شوره سر مسری یا خطرناكنیست. شامپوهای حاوی اسید سالیسیلیك، روی و سولفیت سلنیوم می تواند به كاهش شوره سر كمك كند زمانی كه از این شامپو استفاده می نمایید، حداقل به مدت 5 دقیقه پوست سر را به نحوی كه خراش داده نشود، ماساژ دهید. پس از شستشوی سر، آن را به خوبی آبكشی نمایید اگر شوره سرتان كاهش پیدا نکرد، به دكتر مراجعه كنید.

 

شكستگی موها

موها می توانند در نقاطی كه ضخیم یا ضعیف شده باشند، بشكنند. بعضی اوقات این عمل در نزدیكی پوست سر اتفاق می افتد و بدین ترتیب موهای شخص هیچ گاه خیلی بلند نمی شوند.  زمانی كه انتهای موها شكسته می شوند، اصطلاحا به آن "مو خوره" گفته می­شود كه این شكستن به سمت بالای ساقه مو، رشد و حركت خواهد كرد. یكی از دلایل عمده شكستگی موها، استفاده نامناسب از مواد شیمیایی است كه در بالا به آنها اشاره شد. از دیگر علل بروز این عارضه می­توان به برس زدن و شانه كردن زیاد مو اشاره نمود. الحاقات بلند نگهداشتن موها نیز می­تواند باعث صدمه به پوست سر یا حتی از دست دادن مو شود.

در برخی مواقع هم شكستگی و خش كشدن موها، به دلیل وجود یك مشكل پزشكی )مثل كم كاری غده تیروئید یا وجود اختلالات تغذیه ای( است. در صورت عدم استفاده از مواد شیمیایی برای موهایتان و وجود شكستگی مداوم، به پزشك مراجعه كنید.

 

ریزش مو )آلوپسی(

از دست دادن تعدادی تار مو، برای همه یك امر طبیعی است. در واقع هر كدام از ما روزانه حدود 100 تار موی خود را از دست می­دهیم. یعنی موهای قدیمی­تر جدا شده و موهای جدیدتر جای آنها را می­گیرد وقتی كه موهای جدا شده، با موی جدید جایگزین نشوند، شخص ممكن است به صورت كلی یا موضعی با طاسی مواجه شود. ریزش مو می­تواند بسته به مورد، به صورت مقطعی یا دائمی باشد. در چنین مواردی به پزشك مراجعه نمایید. با توجه به شرایط موجود، پزشك دارویی برای از بین بردن یا كاهش ریزش مو برایتان تجویز خواهد كرد. همانند دیگر اعضای بدن، موها نیز با تغذیه سالم، ورزش و حفاظت در برابر آفتاب، بهترین حالت خود را به دست خواهند آورد.306

 

 
 دوشنبه ٧ ارديبهشت ١٣٩٤- ٠٩:٥٨ / شماره خبر: ١٢٥٠٨٠
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج