وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٠٢ مرداد ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > نقاط دردناک عمقی در عضلات
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 سندرم درد مایوفاشیال
  نقاط دردناک عمقی در عضلات

« سندرم نقاط دردناک عضلات یا سندرم دردمایوفاشیال »

*باز سازی نمای بالینی

یک خانم 34 ساله با علائم دردهای پراکنده بدنی و نقاط دردناک در عمق عضلات خود که با خشکی و سفتی صبحگاهی مراجعه نموده است. بیمار تب ولرز نداشته . در معاینه هیچگونه ضعف وکاهش قدرت عضلانی وبیحسی ندارد. تمامی ازمایشات طبیعی هستند وصرفا دارای زمینه اضطراب و اختلال خواب می باشند. بارها بدلیل وجود این علائم به پزشک مراجعه نموده اند.

*تعریف

این اختلال یکی از علل درد مزمن موضعی در سیستم اسکلتی و عضلانی بر شمرده می شود. افراد مبتلا به این سندرم فشار روی نقاط حساس عضلات که نقاط ماشه ای (trigger point )نامیده میشود و باعث ایجاد درد های ارجاعی (referral ) میشود را احساس می کنند . درد مایو فاشیال بدنبال انقباضات تکراری در عضله اتفاق می افتد که این انقباضات می تواند ناشی از حرکات مکرر و تکراری مرتبط با شغل بیمار یا بدنبال عادت و یا تنش های عصبی ،عضلانی باشد .

*علائم و نشانه ها

الف- درد مبهم و عمقی در یک عضله به همراه احساس سوزش

ب- دردی که مداوم یا به طور متناوب بهتر و بدتر می شود.

پ-اضطراب و یا اختلال خواب به علت درد

ت-نقاط درد ناک متعدد در تعدادی از عضلات خاص

ث-بنابر این اگر دچار دردهای عمقی ، مبهم و دائم در عضلات هستید که علی رغم استراحت ، ماساژ و گرم کردن و ج- برطرف نمی شود امکان ابتلاء شما به این بیماری وجود دارد .

*علل وعوامل ایجاد کننده

الف- بدنبال استفاده مکرر و طولانی از عضلات یکسری نواحی حساس که شامل فیبرهای عضلانی سفت شده هستند میتوانند تشکیل شوند که به این نواحی حساس نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت گفته می شود. وجود یک نقطه ماشه ای در یک عضله میتواند باعث کشیدگی و درد در تمام عضله شود .

ب- آسیب های عضلانی : اعم از آسیب های حاد عضلانی یا استرس های مداوم عضلانی میتوانند باعث ایجاد نقاط ماشه ای شوند

پ-همچنین حرکات تکراری و وضعیت بد قرارگیری بدن میتواند احتمال ایجاد این بیماری را افزایش دهد .

ت- در افراد مضطرب و با استرس زیاد احتمال تشکیل نقاط ماشه ای زیاد است .

ث- استئومیلیت مهره های گردن و کمری می تواند نقاط دردناکی را در عضلات مجاور ایجاد نماید.

*علائم بالینی و تشخیصی

هنگام معاینه با فشار ملایم انگشتان روی نقاط درد ناک نواحی سفت که بخش هایی از بافت عضله منقبض شده است را ممکن است پیدا کند .

فشار یا لمس روی نقاط ماشه ای با روش های خاص میتواند باعث ایجاد پاسخهایی مثل انقباضات ناگهانی در عضله شود. بیشترین مناطق مبتلا به این بیماری قسمت های پشت گردن ، بخش تحتانی کمر ،عضلات سرین ، ، سینه و شانه ها می باشد. بیماران بیشتر خانم هایی با زمینه اضطراب و دارای علائم خستگی مداوم میباشند. با توجه به اینکه بیماریهای زیادی هستند که میتوانند علایم این سندرم را داشته باشند لذا پزشک ممکن است جهت رد سایر بیماریها ، آزمایشات و معاینات تکمیلی را انجام دهد . رد تشخیص سایر بیماریهای جدی که دارای علائم مشابه هستند، قبل از تشخیص این بیماری کاملا ضروری است.

*درمان

انواع درمان های فیزیکی ، رفتار درمانی، سایکوتراپی(روانکاوی)، دارودرمانی و تزریق در محل نقاط ماشه ای و یا توام با هم بعنوان درمان بکار گرفته می شود. بررسی های علمی نشانگر عدم ارجحیت درمان های رایج نسبت به همدیگر هستند. . در بعضی افراد ممکن است جهت برطرف شدن درد به بیش از یک روش درمانی نیاز باشد .

انواع درمان بقرار ذیل می باشد:

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (داروهای تسکین دهنده عمومی و متداول) نظیرپیروکیسکام،ملوکیسکام،دیکلوفناک،ایندومتاسین، بروفن، ناپروکسن و........

داروهای ضد اضطراب و افسردگی از جمله نورترپتیلین، سیتالوپرام

آرامبخش نظیر کلونازپام،الپرازولام

درمان های فیزیکی نظیر ماساژ و کشش عضلات پس از گرم کردن عضله درگیر

استفاده از مدالیته های گرمایی نظیر کمپرس آب گرم، لیزر، اولتراسوند، اشعه اینفرا رد و.......

سوزن زدن متعدد در محل نقاط ماشه ای (که این کار میتواند بدون تزریق ماده خارجی انجام شود که اصطلاحا به آن "درای نیدلینگ" می گویند و یا می تواند همراه با تزریق مواد بیحسی مثل لیدوکائین یا کورتیکواستروئید یا هر دو باشد)

استفاده از تکنیک های طب سوزنی

تزریق یک بیحس کننده موضعی و یا مواد ضد التهاب استروییدی در نقطه دردناک

اسپری اتیل کلراید روی نقطه دردناک و.سپس کشش عضله درگیر

* عوارض

الف- بیمار مبتلا به این سندرم ممکن است نتواند یک وضعیت راحتی را جهت خواب پیدا کند یا حتی با کوچکترین حرکت در خواب نقاط ماشه ای تحریک شده و فرد را دچار اختلال خواب نماید.

ب- بعضی از تحقیقات نشان داده اند که در بعضی افراد سندرم درد مایوفاشیال ممکن است به سمت فیبرومیالژیا پیشرفت کند .فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن با خصوصیات درد های منتشر است که در روزهای آینده راجع به آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

*نکات مفید پیشگیری و خود مراقبتی

الف- اصطلاح سبک زندگی و رعایت اصول ارگونومی در محیط کار

ب- ورزش ملایم ومستمر روزانه

پ-پرهیز از تنش روحی و ایجاد آرامش درونی

ت-استفاده از روشهای ریلاکسیشن مخصوصا در افراد مضطرب بسیار مفید

ث-تغذیه مناسب ، استفاده از غذاها ، میوه ها و سبزیجات تازه

ج- استفاده از مکمل های داروئی نظیر ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی نظیر منیزیوم

ح-خواب راحت و کافی

*پیش اگهی بیماری

درمجموع پیش آگهی و سرنوشت این بیماری با انجام درمان های مناسب و به موقع بسیار خوب و امید بخش است و در دراز مدت هیچگونه معلولیت خاصی بجا نمی گذارد.

دکتر حسین سنجری

کارشناس دبیرخانه ارتقائ فرهنگ سلامت و متخصص طب فیزیکی وتوانبخشی

 
 يکشنبه ١٤ دی ١٣٩٣- ١٣:٥٣ / شماره خبر: ١١٩٠٢٤
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج