وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > افسردگی ؛بیا در مورد این بیماری صحبت کنیم
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 روز جهانی بهداشت گرامی باد؛
  افسردگی ؛بیا در مورد این بیماری صحبت کنیم


جشن روز جهانی بهداشت ،هفتم آوریل هر سال،مصادف با 18 فروردین ،به مناسبت سالگرد تاسیس سازمان جهانی بهداشت برگزار می شود. این جشن فرصتی را فراهم می کند تا در خصوص یک موضوع بهداشتی که مردم جهان را درگیر کرده است ،تمرکز کنیم.
موضوع پویش روز جهانی بهداشت سال 2017 افسردگی است.
افسردگی ،مردم را در تمام سنین ،در تمام جنبه های زندگی و در همه کشورها می تواند درگیر کند. افسردگی باعث غم و اندوه روان می شود و بر توانایی فرد در انجام حتی ساده ترین کارهای روزمره تاثیر می گذارد.
افسردگی گاهی عواقب ویرانگری در روابط با خانواده و دوستان و همچنین توانایی فرد برای به دست آوردن یک زندگی به همراه دارد. در بدترین حالت، افسردگی می تواند به خودکشی که در حال حاضر دومین علت اصلی مرگ و میر در کودکان 15-29 ساله است ،منجر شود.
با همه اینها ، افسردگی قابل پیشگیری و درمان است. درک بهتر از افسردگی و اینکه چگونه می توان آن را پیشگیری و درمان کرد،کمک خواهد کرد تا انگ های مرتبط کاهش یابد و بیشتر مردم به دنبال کمک به این بیماران باشند.
این پویش در واقع از روز جهانی بهداشت روان ،10 اکتبر 2016 آغاز شده است.در روز جهانی بهداشت روان بیشتر مردم در همه کشورها با افسردگی آشنا شدند و دریافتند که باید برای مقابله با این بیماری کمک بگیرند.
به طور خاص این پویش هدف زیر را دنبال میکند:
• عموم مردم درک بیشتر و بهتری از افسردگی ،علل و پیامد های آن از جمله خودکشی داشته باشند و اینکه برای پیشگیری و درمان افسردگی وپیامد های آن چه کمک هایی از دستشان بر میآید.
• افراد مبتلا به افسردگی نیازمند حمایت وفقط خانواده، دوستان و همکاران آنها قادر به انجام این حمایت هستند.
هسته اصلی این پویش ، اهمیت به صحبت در مورد افسردگی به عنوان بخش حیاتی در درمان این بیماری تمرکز دارد.
انگ پیرامون بیماری های روانپزشکی از جمله افسردگی، به عنوان مانعی در برابرحمایت از مبتلایان در سراسر جهان همچنان باقی مانده است.
صحبت کردن در مورد افسردگی چه با اعضای خانواده، دوستان یا درمانگر و چه در گروه های بزرگترمانند مدارس، محل کار ومجامع اجتماعی و یا در حوزه های عمومی، در اخبار رسانه ها، وبلاگ ها و یا رسانه های اجتماعی، کمک می کند تا انگ این بیماری شکسته شود و در نهایت منجر به حمایت از این بیماران خواهد شد.
شعار سازمان جهانی بهداشت برای موضوع این پویش در سال 2017 :
افسردگی ؛بیا در مورد این بیماری صحبت کنیم
افسردگی می تواند هر کسی را تحت تاثیر قراردهد . بنابراین ،این کمپین برای هرکسی در هر سن و جنسی و با هر موقعیت اجتماعی مفید خواهد بود.
بر اساس نظر سازمان جهانی بهداشت، سه گروه نوجوانان و جوانان، زنان در سنین باروری (به ویژه پس از زایمان) و سالمندان (بیش از60 سال) گرو های مورد هدف این کمپین هستند.
پیام فراگیر
افسردگی یک اختلال شایع روانی است که مردم را در تمام سنین ، از تمام جنبه های زندگی و در همه کشورها مبتلا می کند
خطر ابتلا به افسردگی در پی فقر، بیکاری، وقایع نا خوشایند زندگی مانند مرگ یک دوست و یا یک عشق نافرجام ، بیماری جسمی و مشکلات ناشی از مصرف الکل و مواد مخدر افزایش می یابد.
افسردگی باعث غم و اندوه روانی می شود و می تواند بر روی توانایی افراد برای انجام حتی ساده ترین کارهای روزمره تاثیر بگذارد و گاهی اوقات عواقب ویرانگری در روابط با خانواده و دوستان بوجود آورد.
افسردگی درمان نشده می تواند بیماررا از کارکردن ،معاشرت با خانواده و شرکت در محافل اجتماعی باز دارد.
در بدترین حالت، افسردگی می تواند منجر به خودکشی شود.
افسردگی می تواند به طور موثر پیشگیری و درمان شود. درمان معمولا از طریق صحبت کردن ویا مصرف داروهای ضد افسردگی و یا ترکیبی از این دوروش را شامل می شود.
مقابله با انگ پیرامون بیماری افسردگی به حمایت بیشتر مردم از این بیماران منجرخواهد شد.
مطمئن باشید که صحبت کردن با مردم در مورد افسردگی اولین گام به سوی مقابله با این بیماری می باشد.

منبع:world health organization
مترجم: مریم باب رحمتی ،کارشناس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

 
 شنبه ١٩ فروردين ١٣٩٦- ٠٨:٥٢ / شماره خبر: ١٥٩٥٨٥
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج