وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > غلبه بر دیابت
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 روز جهانی بهداشت 2016 گرامی باد:
  غلبه بر دیابت

هر سال ،سازمان جهانی بهداشت  ،بنا به اولویت نگرانی بهداشت عمومی جهان ،موضوعی را برای روز جهانی بهداشت ،7 آوریل ،روز تولد سازمان اعلام می کند.

موضوع روز جهانی بهداشت 2016 دیابت است، یک بیماری غیر واگیر (NCD) که مستقیما بر زندگی میلیون ها نفر از مردم جهان ، عمدتا در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط تاثیر می گذارد.

دیابت یک بیماری متابولیک مزمن است که با افزایش سطح قند خون مشخص می شود و ممکن است به مرو زمان منجر به آسیب های جدی به قلب، عروق خونی، چشم ها، کلیه ها، و اعصاب شود.  شیوع دیابت در چند دهه گذشته افزایش مستمری داشته است، به ویژه در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط.

باتوجه به اطلاعات پیشین ، این روند افزایشی با پیشگیری و مراقبت مناسب مهار خواهد شد.

انواع 1 و 2 دیابت فقط یک موضوع سلامت نیست . دیابت و عوارض آن برای مبتلایان و خانواده های آنها و نیز برای سیستم بهداشتی و اقتصاد ملی به دلیل هزینه های پزشکی مستقیم و از دست دادن کار و دستمزد  زیان اقتصادی قابل توجهی به همراه می آورد.

بنابر این اقدام  برای پیشگیری ، تشخیص و درمان دیابت یک اقدام حیاتی است. برای دستیابی به توسعه پایدارتا سال 2030، دولت ها به منظور کاهش مرگ و میر زودرس ناشی از  بیماری های غیر واگیراز جمله دیابت  یک هدف بلند پروازانه تعیین کرده اند و آن رسیدن یک سوم جمعیت جهان به پوشش سلامت جهانی و دسترسی همه به داروهای ضروری مقرون به صرفه  تا سال 2030.

دیابت یکی از چهار بیماری غیر واگیراست که در سال 2011 اولویت رهبران جهان قرار گرفت و دریک اعلان سیاسی ،پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیردر بازه ی زمانی 2016-   تا 2030 از جمله اهداف توسعه هزاره معرفی شد. برنامه اقدام جهانی برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر ( 2013-2020)  یک نقشه راه از گزینه های سیاسی برای رسیدن به نه هدف داوطلبانه جهانی فراهم کرده است که شامل متوقف کردن رشد شیوع دیابت و چاقی تا سال 2025 می باشد.

 

ترجمه :مریم باب رحمتی ،کارشناس روابط عمومی وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

منبع : سایت سازمان بهداشت جهانی

 
 چهارشنبه ١٨ فروردين ١٣٩٥- ١٠:١٦ / شماره خبر: ١٤٢٨٤٠
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج