وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > آیا میدانید که (5)
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 .
  آیا میدانید که (5)

آیا میدانیدکه :

در مطالعه ای که به تازگی توسط گروهی از دانشمندان بین المللی انجام شده است، پروتئینی در مایع منی مردان شناسایی شد که مغز زنان را تحت تاثیر قرار داده و موجب تحریک تخمک گذاری می شود. همچنین این مولکول، رشد، نگهداری و بقای سلول های عصبی را تنظیم می نماید. مایع منی توسط غدد جنسی مردانه تولید می شود. این تحقیق نشان داد که غدد جنسی مردان مقادیر فراوانی از نوعی پروتئین را سنتز می کنند که اثر مستقیم بر تخمک گذاری و باروری زنان دارد. محققان به این نتیجه رسیدند که این پروتئین که پروتئین القا کننده تخمک گذاری (OIF) نامیده شد، در همه گونه های پستانداران وجود دارد. در ادامه مطالعه، آنها پروتئین OIF را با بسیاری از پروتئین های دیگر بدن از جمله فاکتور رشد عصبی (NGF) که به طور طبیعی در سلول های عصبی وجود دارد، مقایسه کردند. نکته جالب این بود که پژوهشگران متوجه شدند که این دو پروتئین کاملا مشابه اند و نکته جالب تر این که نقش و اثرات فاکتور رشد عصبی (NGF) در زنان، تاکنون مشخص نشده بود. اگرچه ممکن است پروتئین OIF یا NGF در جانوران مختلف، وظایف متفاوتی داشته باشد، اما در این تحقیق مشخص شد که این پروتئین در همه پستانداران از جمله لاما (نوعی شتربدون کوهان در امریکای جنوبی)، گاو، کوالا، خوک، خرگوش، موش و همچنین انسان یافت می شود و نقش مهمی در تولید مثل پستانداران ایفا می کند. پروتئین OIF یا NGF موجود در مایع منی، مانند یک پیام هورمونی عمل کرده و از طریق هیپوتالاموس و غده هیپوفیز زنان، ترشح هورمون های ویژه ای را تحریک کرده که به تخمدان پیام می دهند و در نهایت یک یا چند تخمک آزاد می شود. نتایج این مطالعه، افق های تازه ای را برای درمان ناباروری، پیش روی متخصصان قرار داده است.

- نتايج يک مطالعه جديد که بوسيله پژوهشگران دانشگاه آلاباما در بيرمنگام انجام شده، حاکي از آن است که داروي مشهور وراپاميل که به‌طور گسترده‌اي براي درمان پرفشاري خون، آريتمي قلبي و سردردهاي ميگرني مورد تجويز قرار مي‌گيرد، باعث بهبود کامل ديابت در مدل‌هاي حيواني مي‌شود. تيم تحقيقاتي مذکور در حال حاضر به‌سوي کارآزمايي‌هاي باليني انساني قدم برمي‌دارند تا ببينند آيا همين اثر را در انسان هم دارد يا خير. به دنبال سال‌ها تحقيق، پژوهشگران دانشگاه آلاباما نشان داده‌اند که قند بالاي خون باعث توليد بيش از حد پروتئيني به نام TXNIP در خون مي‌شود. وقتي مقدار اين پروتئين در سلول‌هاي بتاي پانکراس افزايش پيدا کند، باعث پيشرفت ديابت خواهند شد. محققان دريافتند که وراپاميل سطح پروتئين TXNIP را در سلول‌هاي بتا کاهش مي‌دهند، به‌طوري که بيماري ديابت در مدل‌هاي موشي مبتلا کاملا برگشت داده شده است. اين تيم تحقيقاتي در بررسي‌هاي بيشتر خود متوجه شد که وراپاميل سطوح TXNIP را در سلول‌هاي بتاي انساني نيز کاهش مي‌دهد و اين مساله، پيشنهاد مي‌کند که شايد همان اثرات را در انسان هم داشته باشد. درواقع، کاهش پروتئين TXNIP حتي در بدترين شرايط ديابت هم مي‌تواند مزاياي مفيدي داشته باشد. اين مطالعه ثابت کرده که علت زمينه‌اي اصلي بروز ديابت، همان از دست رفتن سلول‌هاي بتا است، اما تاکنون درماني که بتواند آن را هدف قرار دهد و بيماري را با اين روش درمان کند، يافت نشده است. به‌منظور ارزيابي کارايي اين دارو در انسان، 52 بيمار 19 تا 45 سال مبتلا به ديابت نوع 1 که در طول 3 ماه قبل از ورود به مطالعه، بيماري‌شان تشخيص داده شده باشد، در يک کارآزمايي باليني که از ابتداي سال 2015 شروع مي‌شود، وارد مي‌شوند. اين بيماران به‌طور تصادفي به دو گروه دريافت کننده وراپاميل و پلاسبو براي مدت يک سال، همزمان با ادامه دادن پمپ انسوليني‌شان، تقسيم مي‌شوند. اين بيماران در تمام طول پيگيري، تحت پايش 24 ساعته قند خون قرار مي‌گيرند.
محققان توضيح مي‌دهند که در حال حاضر، تنها درمان ديابت تجويز انسولين و ديگر داروهاي کاهنده قند خون است، اما هنوز نتوانسته‌ايم جلوي تخريب سلول‌هاي بتا را بگيريم. به همين دليل، بيماري رو به بدتر شدن مي‌رود. اگر وراپاميل اثري مشابه مدل‌هاي حيواني روي انسان هم داشته باشد، يک انقلاب واقعي در درمان اين بيماري رخ داده و از هدر رفت سالانه ميلياردها دلار جلوگيري خواهد شد.


- آیا میدانیدکه رژیمهای غذایی حاوی میوه، سبزی و غلات کامل و برخی انواع ماهی ممکن است خطر زایمان زودرس را کاهش دهد. در مطالعات انجام شده نشان داده شد زنانی که رژیم غذایی سالمتری دارند 15 بار کمتر در معرض خطر زایمان زودرس هستند. در این مطالعه مشخص شد زنانی که همچنان پایبند به رژیم و الگوی غذایی سنتی خود هستند و از غذاهای فرآوری شده، فست فودها پرهیز میکنند در معرض خطر کمتری قرار دارند.


دکتر مهرتاش مهرپرور


 
 شنبه ١٥ شهريور ١٣٩٣- ١٤:١٦ / شماره خبر: ١٢٧٤١٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج