وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > رودخانه ها بیشترین میزان غرق شدگی در کشور را دارند/سال گذشته 1026 نفر در کشور بر اثر غرق شدگی فوت کردند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت در همایش ملی پیشگیری از غرق شدگی در انزلی:
  رودخانه ها بیشترین میزان غرق شدگی در کشور را دارند/سال گذشته 1026 نفر در کشور بر اثر غرق شدگی فوت کردند

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، گفت: تامین مولفه های فردی و اجتماعی اولین دغدغه نظام سلامت است.

به گزارش وبدا، دکتر سید محمد هادی ایازی، معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت در آیین افتتاحیه دومین همایش ملی «پیشگیری از حوادث غرق شدگی» که با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی در دهکده ساحلی بندر انزلی برگزار شد، ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این همایش، پیشگیری از حوادث را یکی از مفاهیم اجتماعی شدن سلامت عنوان کرد و اظهار داشت: حوادث غرق شدگی از دغدغه های شورای اجتماعی سلامت به شمار می رود. همچنین نظام سلامت، مسئولیت هایی متعددی داشته که تامین مولفه های فردی و اجتماعی به عنوان امری بسیار مهم، اولین مساله آن است. بر همین اساس توجه و اقدام در این باره می تواند موجب کاهش دغدغه مردم شود.         

 

دکتر ایازی کاهش آسیب پذیری استفاده کنندگان از سواحل دریا به انواع بیماری ها، آموزش همگانی و رعایت استانداردهای بهداشت با استفاده از ظرفیت های مردمی و سمن ها را از جمله راهبردهای ارائه خدمات بهداشتی در دستور العمل جامع مدیریت سواحل کشور عنوان کرد. 

وی ضمن تشریح وظایف تخصصی و اجتماعی وزارت بهداشت در دستور العمل جامع مدیریت سواحل کشور، یادآور شد: میزان کل مرگ و میر در دنیا، 6.8 درصد در هر 100 هزار نفر است، این در حالی است که ما در سال 96 فوت 1026 نفر را در کشور را بر اثر غرق شدگی شاهد بودیم. 

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به مرگ 439 نفر بر اثر غرق شدگی در تابستان 96 ، اظهار داشت: این میزان 43 درصد کل غرق شدگان کل کشور در این سال است. بیشترین میزان غرق شدگان در هر سال مربوط به رودخانه ها است و این مهم صرفا مختص استان های شمال کشور نبوده، بلکه استان های جنوبی از جمله خوزستان را نیز، شامل می شود. 

دکتر ایازی بیشترین میزان غرق شدگی را در رودخانه های استان خوزستان عنوان کرد و گفت: در استان گیلان این میزان غرق شدگی به نسبت کمتر است و این امر به واسطه آموزش هایی است که در این خصوص انجام گرفته است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با فرهنگ سازی و آموزش می توان کاهش حوادث غرق شدگی را شاهد بود و برگزاری این گونه همایش ها را بسیار مثمر ثمر خواند.

 

 

آموزش و فرهنگ‌سازی عوامل موثر پیشگیری در تهدید سلامت 

دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این همایش بابیان اینکه امروزه بحث های سلامت با آغاز طرح تحول نظام سلامت، شکل و رنگ تازه ای به خود گرفته است، گفت: در جامعه کنونی فردی که از آرامش جسمی، روحی و روانی برخوردار باشد، فرد سالم محسوب می‌شود.

 

دکتر یوسف زاده چابک ضمن تشریح تعریف انسان سالم، اظهار داشت: تنها 25 درصد از فعالیت‌های حوزه سلامت جامعه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت می‌گیرد و 75 درصد این فعالیت‌ها خارج از این حوزه است. در این راستا، مقوله آموزش و فرهنگ‌سازی در پیشگیری از عوامل تهدیدکننده سلامت در جامعه بسیار اثرگذار است.

 

وی با اشاره به اینکه اثر گذاری برخی از حوزه ها در سلامت از رقم 75 درصد نیز بیشتر است، یادآور شد: بسیاری از بیماری ها، درمان و توان بخشی مربوط به حوزه وزارت بهداشت است، اما مقوله هایی وجود دارند که آنقدر به عوامل اجتماعی مرتبط هستند که سازمان های دیگر هم خود را متولی آن می دانند که از جمله می توان به بحث غرق شدگی اشاره کرد. 

 

 

دکتر یوسف زاده چابک، سازمان دهی بحث غرق شدگی را یکی از فعالیت های وزارت بهداشت  عنوان کرد و افزود: در دومین همایش ملی پیشگیری از حوادث غرق شدگی، امیدواریم همه دست اندرکاران تشریک مساعی داشته باشند و حوادث را بررسی کنند.  

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ادامه داد: غرق‌شدگی به حوزه تروما تعلق داشته و جزو مباحث تهدید کننده سلامت محسوب می شود که وزارت  بهداشت به تنهایی قادر به کنترل آن نیست. وی با اشاره به آمار بیش از هشتصد هزار کشته در حوادث ترافیکی، تصریح کرد: با فعالیت هایی که درخصوص تروما صورت گرفته است، کاهش چشمگیر تلفات جاده ای را شاهد هستیم. 

 

دکتر یوسف زاده چابک بهبود ایمنی خودروها، بهبود وضع قوانین و اجرا آنها را از جمله مواردی ذکر کرد که موجب شد رقم تلفات جاده ای در سال 94 نسبت به سال 84 کاهش چشمگیر داشته باشد. 

 

 

رییس دانشگاه  علوم پزشکی گیلان، ادامه داد: مرکز تحقیقات تروما با ارائه طرح سیستم تروما ثابت کرد که این طرح می تواند تلفات جاده ای را محدود کند. همچنین نتایج این طرح در  تلفات سال 95 و 96 مشهود است.

 وی با اشاره به اجرای طرح سیستم تروما در گیلان، گفت:  خوشبختانه در سال های اخیر و با همکاری تمام حوزه های دست اندرکار، استان گیلان جزو استان هایی بود که با اجرای طرح تروما توانست کاهش تلفات جاده ای را به کمتر از 30 درصد برساند.

 

دکتر یوسف زاده چابک با تاکید بر اینکه بحث سیستم تروما بحثی فراگیر تر از حوادث جاده ای است، یادآور شد: سیستم تروما صرفا یک طرح برای حوادث جاده ای نیست، بلکه تمامی حوادث از جمله سقوط  از ارتفاع، افتادن سالمندان، ایمنی کار، سوختگی، مسمومیت و غرق شدگی را نیز در بر می گیرد.  

 

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان با اشاره به این مطلب که با استفاده از سیستم کاهش حوادث تروما می‌توان حوادث و تلفات موجود در کشور را کاهش داد، ابراز امیدواری کرد که با همکار ی و تعامل هم بتوانیم با نگرش نو و فعالیت های جدید، بیش از پیش سلامت مردم را حفظ کنیم.

 

موج های شکافنده بیشترین علت غرق شدگی در شمال کشور است

بر اساس این گزارش، دکتر علی داودی، معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز ضمن ارائه مطالب جامعی درخصوص اتیولوژی و رفتارهای پرخطر غرق شدگی، اظهار داشت:در سال 96، 35 واحد طرح سالم سازی در نقاط ساحلی استان فعال شد و تعداد 25 آمبولانس در 35 طرح سالم سازی دریا مستقر و مابقی آنها توسط هلال احمر استان پوشش داده شد. 

 

وی با تاکید بر اینکه تقریبا تمام موارد غرق شدگی در نقاط ساحلی دریا در مناطق خارج از این محدوده ها اتفاق افتاده است، یادآور شد: برای شنا در مناطقی غیر از مکان های مشخص شده باید مواظب موج های شکافنده که به صورت موج نوار کف آلود در سطح دریا مشاهده می شود، باشیم .

 

دکتر داودی در ادامه شایع ترین علت غرق شدگی در دریای خزر را موج های شکافنده یا ریپ کارنت عنوان کرد.

 

گفتنی است، اپیدمیولوژی غرق شدگی، احیا و اقدامات اورژانسی، ساحل ایمن، استانداردهای استخر شنا، ایمنی کشتی ها و قایق ها، احیا و اقدامات اورژانسی، مدیریت بحرانی سیل، غواصی و مسائل مربوط به آن از محورهای دومین همایش ملی پیشگیری از حوادث غرق شدگی بود.

 
 يکشنبه ١٠ تير ١٣٩٧- ١٢:٥٣ / شماره خبر: ١٧٨٢٨٣
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج