وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > اوج صدمات در خانه‌تکانی‌های اسفند ماه/ مردم آگاهی خود را بیشتر کنند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 مسئول اورژانس بیمارستان بقیه‌الله(عج) هشدار داد؛
  اوج صدمات در خانه‌تکانی‌های اسفند ماه/ مردم آگاهی خود را بیشتر کنند

مسئول اورژانس بیمارستان بقیه‌الله(عج) اسفند ماه را اوج تروماهای خانگی بیان و تاکید کرد: مردم آگاهی خود را در این باره بیشتر کنند.

به گزارش وب دا به نقل از سازمان بسیج جامعه پزشکی دکتر صدرا محمودی گفت: تغییر نحوه زندگی افراد باعث افزایش تروماهای صدمات خانگی در سطح کشور شده است.

وی به شایع‌ترین تروماهای خانگی اشاره کرد و افزود: در گذشته کف منازل با فرش پوشیده می‌شد اما در حال حاضر کف اکثر منازل از سرامیک و پارکت است و این امر زمینه را برای سُرخوردن افراد به خصوص سالمندان و کودکان فراهم آورده است.

مسئول اورژانس بیمارستان بقیه‌الله(عج) گفت: سُرخوردن در حمام نیز یکی از تروماهای شایع خانگی به شمار می‌رود که بیشتر در افراد مسن مشاهده می‌شود، توصیه می‌شود این افراد برای جلوگیری از بروز چنین حادثه‌ای از دمپایی‌های عاج‌دار در حمام استفاده .

شکستگی لگن یکی از صدمات شایع ترومای خانگی

این متخصص طب اورژانس با اشاره به اینکه شکستگی لگن یکی از صدمات شایع ترومای خانگی است، افزود: سوختگی با آتش و مایعات داغ؛ عمدتاً در کودکان و زنان خانه‌دار و همچنین برق‌ گرفتگی در حین استفاده از وسایل برقی و گاز گرفتگی در اثر استفاده از بخاری‌های بدون دودکش نیز از انواع تروماهای خانگی به شمار می‌روند.

محمودی خاطرنشان کرد: استفاده از بخاری‌های غیراستاندارد و بدون دودکش هر ساله حدود 200 نفر را به کام مرگ می‌کشاند.

بیشترین آمار ترومای خانگی در کودکان و افراد مسن

وی افزود: زمین خوردن سالمندان و سوختگی و برق گرفتگی کودکان، بیشترین آمار ترومای خانگی را تشکیل می‌دهند.

مسئول اورژانس بیمارستان بقیه‌الله(عج) اطلاع‌رسانی در این زمینه را بهترین روش برای جلوگیری از تروماهای خانگی دانست و گفت: مردم باید با خطراتی که در منزل و محیط کار آنها را تهدید می‌کند آشنا شوند، به طور مثال خانواده‌هایی که دارای کودک هستند باید پریزهای برق را با محافظ بپوشانند و وسایل خطرزا را از دسترس آنها دور کنند؛همچنین سیستم برقی خانه‌ها باید هرساله با دقت کنترل شود.

 سقوط از چهارپایه و سه‌پایه شایع‌ترین ترومای خانگی در اسفندماه

محمودی با بیان اینکه ترومای خانگی در اسفندماه به اوج خود می‌رسد، گفت: در روزهای پایانی سال از آنجایی که افراد به خصوص زنان به شستشو و تمیز کردن منازل خود می‌پردازند سقوط از روی چهارپایه و سه‌پایه از شایع‌ترین تروماهای خانگی در این روزها به شمار می‌رود که موجب شکستگی دست و پا و لگن و در برخی مواقع باعث خونریزی مغزی و مرگ می‌شود.

وی مسمومیت با مواد شوینده را نیز از دیگر تروماهای شایع این ماه بیان کرد.

 
 يکشنبه ١٠ اسفند ١٣٩٣- ١١:٤٠ / شماره خبر: ١٢٢١٨٨
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج