وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > علل همکاری نکردن سالمندان را پیدا کنید
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 متخصص اعصاب و روان و فلوشيپ بيماري‌هاي روان‌تني:
  علل همکاری نکردن سالمندان را پیدا کنید

انسان‌ها در دوران سالمندي بيماري‌هاي مختلفي را تجربه مي‌کنند؛ بيماري‌هايي مانند افزايش چربي خون، ديابت، انواع جراحي‌ها يا بدخيمي‌ها که به مراقبت دقيق و استفاده از دارو نياز دارند. پس براي کنترل يا بهبود بيماري، سالمند بايد با اطرافيان همکاري و به موقع داروهاي خود را مصرف کند اما برخي سالمندان که ميانه خوبي با مصرف دارو و پيگيري مراحل درماني ندارند، مشکلاتي جدي براي خانواده و حتي کادر درماني ايجاد مي‌کنند.

براساس گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی دکتر سيدمسعود ارزاقي ،متخصص اعصاب و روان و فلوشيپ بيماري‌هاي روان‌تني و  عضو هيات‌علمي دانشگاه علوم‌پزشکي تهران با بیان مطلب فوق افزود :همکاري‌نکردن سالمند در مراحل درماني مي‌تواند به شکل مصرف نکردن به موقع داروها و پيروي نکردن از دستورات غيردارويي (رعايت رژيم غذايي، فعاليت جسماني و سيگار نکشيدن و...) باشد.

دکتر ارزاقی   افسردگی ، اختلال‌هاي شناختي ، ناتواني‌هاي جسمي و مالي، بي‌اعتنايي به سالمند ، ارتباط نامناسب بين پزشک و بيمار از جمله علت ها ی همکاری نکردن سالمندان دانست و گفت :اگر کنار شما فرد سالمندي زندگي مي‌کند که به سلامت خود بي‌اعتناست يا از مصرف داروهايش و ادامه درمان‌هاي طبي‌اش امتناع مي‌کند، باید علت را بیابید و در رفع آن تلاش کنید.

وی توصیه کرد : حتما با روان‌پزشک در اين باره مشورت کنيد. اگر سالمند افسرده است، درمان‌هاي موثري براي رفع افسردگي او وجود دارد. در اغلب موارد با درمان افسردگي، سالمند روند درماني‌ را ادامه مي‌دهد،داروهايش را تقسيم‌ کنيد و آنها را در جعبه‌هاي مختلف قرار دهيد و زمان مصرف آنها را روي جعبه بنويسيد. حتي مي‌توانيد شکل آن را بکشيد، اگر دوري راه براي او مشکل‌ساز شده، مثلا اگر نمي‌تواند فاصله زياد خانه تا مطب را طي کند، بهتر است پزشکي را انتخاب کنيد که به محل سکونت او نزديک‌تر باشد،- اگر سالمندي توان مالي ندارد، بهتر است فرزندان يا بستگان هزينه‌هاي درماني او را تقبل کنند ،در صورتي که احساس مي‌کند، سربار است به او اطمينان دهيد سلامتش براي شما مهم است و اين فکر را از ذهن خود پاک کند، وظيفه پزشکان در مواجهه با سالمندي که دچار کم‌شنوايي است، بلندتر و شمرده‌تر صحبت کردن است، بايد دستورهاي دارويي را درشت‌تر بنويسيم و نسخه نوشته‌شده هم پيچيده نباشد، مي‌توان حداقل دارو را آن هم در صورت امکان در وعده‌هاي کمتر تجويز کرد.302

 
 يکشنبه ١٨ آبان ١٣٩٣- ١٠:١٨ / شماره خبر: ١١٥٧٨٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج