وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > در ایران حدود 4.5 درصد آقایان و 8 درصد خانمها به پوکی استخوان مبتلا هستند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:
  در ایران حدود 4.5 درصد آقایان و 8 درصد خانمها به پوکی استخوان مبتلا هستند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پوکی استخوان را یکی از مهمترین بیمارهایی دوران سالمندی عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر رئیس السادات ضمن بیان این مطلب گفت: با توجه به پیر شدن جمعیت و نظر به تنوع بیماریها در سالمندان، برنامه ریزی برای ارتقا سلامت سالمندان یکی از مهمترین وظایف سیاستگذاران سیستم بهداشت و درمان کشور محسوب می شود.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: در این بیماری تراکم استخوان ها کاهش و  خطر شکستگی آنها افزایش می یابد و   به دلیل اختلالاتی که در کیفیت زندگی ایجاد کرده و  شکستگی های ناشی از کاهش تراکم استخوان که بیشتر در لگن و ستون فقرات ایجاد می شود هزینه های خیلی زیادی بر  سیستم بهداشت و درمان جامعه تحمیل می شود.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران  ادامه داد: در  ایران حدود 4.5 درصد آقایان و 8 درصد خانمها به پوکی استخوان و بیش از 35 درصد آنها به درجات خفیف تری از کاهش تراکم استخوان (استئوپنی)  مبتلا هستند و با افزایش سن، استئوپروز بطور چشمگیری افزایش می یابد، بطوریکه بیش از 20 درصد زنان بالای 50 سال دچار درجات قابل توجهی از کاهش تراکم استخوان هستند که این امر سبب می شود بیشتر در معرض شکستگی های ناشی از پوکی استخوان باشند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود:  پوکی استخوان به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود . پوکی استخوان اولیه با افزایش سن، یائسگی و عادات مربوط به شیوه زندگی مانند سیگار، الکل، رژیم غذایی غلط و فعالیت فیزیکی ناکافی ایجاد می شود و پوکی استخوان ثانویه در اثر بیماری های مختلف ( دیابت، پرکاری تیروئید و پاراتیروئید، کاهش هورمونهای رشد و برخی سرطانها)  یا استفاده از داروهایی از جمله داروهای استروئیدی (کورتون) و ضد تشنجی و داروهای مورد استفاده در درمان بیمارهای تیروئیدی ایجاد می شود.

دکتر رییس السادات خاطرنشان کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده تراکم استخوان در انسان بعد از جهش رشد در دوران بلوغ مرتبا افزایش می یابد و در اواخر دهه سوم و اوایل دهه چهارم عمر به حداکثر میزان خود می رسد و بعد از آن تراکم استخوانها مرتبا با افزایش سن رو به کاهش می گذارد و این کاهش تا پایان عمر ادامه می یابد. همچنین با بروز پدیده یائسگی (منوپوز)  روند کاهش تراکم در خانمها سرعت بیشتری نسبت به مردان .

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد:  مهمترین عاملی که سبب افزایش تراکم استخوان خواهد شد، تغذیه مناسب در دوران کودکی، نوجوانی، جوانی و نیز دوران بارداری و شیر دهی در کنار فعالیت فیزیکی مناسب و پرهیز از عادات غلط مانند کشیدن سیگار و الکل از مهمترین عوامل پیشگیری کننده از کاهش تراکم استخوان به شمار می روند.

همچنین مصرف فروآردهای لبنی (شیر، ماست، کشک و دوغ کم نمک،) سبزیجات، حبوبات و میوه های تازه استفاده متعادل از مواد غذایی پروتیئنی مانند ماهی و تخم مرغ و پرهیز از استفاده بی رویه از نوشابه های گازدار و قهوه از جمله توصیه های غذایی مناسب برای  پیشگیری از پوکی استخوان است. البته اگرچه استفاده صحیح و به جا از مکمل ها و ویتامین ها از جمله کلسیم ،ویتامین دی می تواند نقش مفیدی داشته باشند اما به هیچ وجه به عنوان جایگزین تغذیه طبیعی و فعالیت فیزیکی نیستند.

دکتر رییس السادات در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ورزش های تحمل کننده وزن، ورزشهای تعادلی و ورزش های راست کننده عضلات ستون فقرات پشتی از بهترین ورزش های رایج در مبتلایان به پوکی استخوان به شمار می رود . همچنین پیاده روی به خصوص در سطوح غیر شیب دار، ساده ترین و مفید ترین ورزش در مبتلایان به پوکی استخوان به شمار میرود اما انجام ورزش های رزمی و ورزش های پر برخورد مانند فوتبال و دویدن های سریع در سالمندان مبتلا به پوکی استخوان توصیه نمی شود .

وی ادامه داد: اخیرا ورزش تایچی که ریشه در ورزش های رزمی سنتی چینی دارد به عنوان ورزش مفید در سالمندان شناخته شده است و این ورزش علاوه بر افزایش تراکم استخوان اثرات مفیدی در بهبود تعادل و پیشگیری از خطر زمین خوردن دارد و تاثیرات مفید روحی و روانی از دیگر فواید این ورزش است.

وی تاکید کرد:  نکته بسیار مهم در مبتلایان به پوکی استخوان این است که انجام ورزشهایی که در آن بیمار کمر و پشت خود را خم می کند نه تنها مفید نیستند بلکه سبب افزایش شکستگی در ستون فقرات می شود .

دکتر رییس السادات در خاتمه سخنان خود اصلاح محیط زندگی و پیشگیری از زمین خوردن را از مهمترین عواملی دانست که سبب بهبود کیفیت زندگی در مبتلایان به پوکی استخوان می شود و همچنین تنظیم ارتفاع مناسب، استفاده از تخت، صندلی های دسته دار، تعبیه دستگیره های مناسب در دیواره ها، پرهیز از ایجاد محیط لغزنده در کف دستشویی و حمام، عدم وجود قالیچه های سبک و لغزنده در مسیر تردد سالمندان و نور مناسب به ویژه در شبها را از جمله مواردی دانست که سبب کاهش خطر زمین خوردن در سالمندان می شود./125/205/201

 

 
 دوشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٣- ٠٨:١١ / شماره خبر: ١١٤٧٥١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج