وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > بیماری آلزایمر تا حدود زیادی قابل پیشگیری است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  بیماری آلزایمر تا حدود زیادی قابل پیشگیری است

بیماری آلزایمر که شایع ترین نوع زوال عقل است، یکی از مشکلات شایع دوران سالمندی است و احتمال ابتلا به آن از سن 60 تا 65 سالگی به بعد بیشتر می شود، اما باید توجه کرد علاوه بر اینکه الزاماً هر فرد مُسنی به آلزایمر دچار نخواهد شد، این بیماری تا حد زیادی قابل پیشگیری است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب­دا)؛ این مطلب را اعظم رحمانی مربی پلی والان مرکز بهداشتی ـ درمانی نرجه، در خانه بهداشت رادکان(تابعه شبکه بهداشت ـ درمان شهرستان تاکستان) و برای بانوان میانسال این روستا، در همایش «آلزایمر چیست؟ »کرد و با  اشاره به اینکه آلزایمر نوعی بیماری مربوط به مغز است، گفت: اختلال در حافظه، گفتار، قضاوت، تفکر و انجام وظایف روزمره، گم کردن زمان و مکان، تغییر در خلق و خو، جا به جا گذاشتن وسایل ، از دست دادن یا کاهش انگیزه و تغییرات شخصیتی از جمله مهمترین علائم هشداردهنده ابتلا به این بیماری در مراحل اولیه می باشد.

 رحمانی ادامه داد: اگر علائم هشداردهنده غیر طبیعی و تکرار شونده فوق، در فردی دیده شود حتماً باید اقدام های تشخیصی انجام گیرد که اولین و ساده ترین اقدام، انجام تست حافظه به وسیله مشاور و روان شناس است و در صورت تشخیص احتمالی بیمار باید برای بررسی های بیشتر به پزشک متخصص ارجاع داده شود تا اقدام های تشخیصی مانند سی تی اسکن، ام آر ای، نوار مغزی ، آزمایش مایع نخاعی و غیره، برای فرد مشکوک به ابتلا انجام شود.

وی تأکید کرد: با افزایش سن، مقداری از توانایی های ذهنی و جسمی فرد کاهش می یابد و افزود: مغز هم مثل سایر قسمت های بدن دچار تحلیل، تغییر و فرسودگی می شود که اگر برای حفظ و مراقبت از آن کاری نکرده باشیم ممکن است رو به زوال و نابودی برود.

در این همایش، راه های تشخیصی و اقدامات پیشگیرانه، مانند: تصحیح سبد غذایی خانوار و مصرف مواد غذایی مفید و یا انجام اقدامات توانمند کردن ذهن بیان شد.129/301/201

 

 
 يکشنبه ٦ مهر ١٣٩٣- ١١:٣٧ / شماره خبر: ١١٣٦٩٥
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج