وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > داشتن دوران سالمندی سالم 50 درصد ضریب اشتغال تخت های بیمارستانی را کاهش می دهد
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  داشتن دوران سالمندی سالم 50 درصد ضریب اشتغال تخت های بیمارستانی را کاهش می دهد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در خصوص اهمیت دوران سالمندی گفت: امروزه تعداد مرگ و میرناشی از بیماریهای واگیر در جوامع کاهش یافته و در مقابل با گسترش دوران سالمندی جامعه روبه رو هستیم.

به گزارش وب دا ، دکتر لطفی با بیان این که تا 10 سال آینده 10 تا 15 میلیون نفر از افراد جامعه را سالمندان تشکیل خواهند داد گفت: دوران سالمندی دورانی چالش برانگیز است که اختلال سیستمی در بدن ایجاد می شود لذا باید تهدید ها را به فرصت تبدیل کرد.

وی با اشاره به اینکه سالمندی یک فرایند طبیعی است ، گفت: متاسفانه امروزه در جوامع دوران سالمندی ایده ال نداریم ولی می توان با برنامه ریزی های در حال انجام تا ده سال آینده بار بیماریهای سالمندی را کاهش داد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اینکه امروزه جامعه ما در حال گذر از سنتی به صنعتی شدن است افزود: این در حالی است که شیوع بیماریهای غیرواگیر جایگزین بیماریهای واگیر شده است.

وی ادامه داد: در صورتی که دوران سالمندی سالمی را پیش رو داشته باشیم به مرور زمان تا میزان 50 درصد،ضریب اشغال تختهای بیمارستانی را کاهش می دهیم.

وی با تاکید بر بحث خود مراقبتی در دوران سالمندی گفت: با داشتن تغذیه سالم، کاهش مصرف قند،روغن، نمک وعدم استعمال دخانیات می توان دوران سالمندی سالم وبا نشاطی را داشته باشیم .

لطفی با بیان این که باید توجه به سلامت اولویت اول در این دوران باشد خاطرنشان کرد: با رعایت این مهم در دوران میانسالی دوره سالمندی خوبی را تجربه خواهیم کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان این که ریشه بیماری دوران سالمندی در تغذیه ناسالم است افزود: پرهیز از مصرف گوشت قرمز و کربوهیدرات ها ،افزایش مصرف گوشت سفید ، نوشیدن آب ومایعات به مقدار 6 تا 8 لیوان در روز ، مصرف 4 تا 5 عدد تخم مرغ در طول هفته، افزایش مصرف میوه و سبزی و پیاده روی به مدت نیم ساعت در روز از جمله مواردی است که سالمندان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

وی در ادامه افزود : عدم تحرک و ورزش ، نداشتن خواب و استراحت کافی از عوامل ایجاد بیماری در این دوران محسوب می شود.

وی با تاکید بر مسائل روانپزشکی در این دوران یادآورشد: ارتباط با دیگران، حضور در اجتماع، اجتناب از طرد شدن، از جمله عوامل ایجاد روحیه با نشاط در این دوران است.

وی با تاکید بر عدم مصرف خودسرانه داروها در این دوران خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع سرگیجه و جلوگیری از بروز حوادث در این دوران توصیه می شود محیط زندگی این افراد پرمخاطره نباشد تا سالمندان دچار سانحه نشوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به روشهای تقویت حافظه در این دوران گفت: بازگویی خاطرات جوانی، مطالعه روزنامه و خاطره نویسی ، دیدن آلبوم قدیمی از جمله روشهای موثر در تقویت حافظه است./143/201

 

 
 سه شنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٣- ١٣:١٢ / شماره خبر: ١١١٩٦٥
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج