وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
پنج شنبه ٠٨ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > اعتیاد بیماری چند وجهی است که بخش عظیمی از اجتماع را درگیر می کند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان:
   اعتیاد بیماری چند وجهی است که بخش عظیمی از اجتماع را درگیر می کند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در همایش تجلیل از فعالان حوزه درمان،نظارت و آموزش اعتیاد گفت: اعتیاد بیماری چند وجهی است که بخش عظیمی از اجتماع را درگیر می کند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در همایش تجلیل از فعالان حوزه درمان در همایش تجلیل از فعالان حوزه درمان،نظارت و آموزش اعتیاد با بیان اینکه اعتیاد،به هر گونه وابستگی جسمی یا روانی اطلاق می شود که به گونه ای منفی زندگی فرد را متاثر می سازد، افزود: می توان گفت اعتیاد بیماری چند وجهی است که بخش عظیمی از اجتماع را درگیر می کند.

دکتر آشوبی اظهار کرد: توجه به تاثیرات مخرب اعتیاد از این جهت حائز اهمیت است که عواقب وخیم آن نه تنها زندگی فرد معتاد را تحت تاثیرقرار می دهد،بلکه همسر،فرزندان والدین و دایره دوستان و همکاران نیز درمعرض آثار منفی آن هستند.

وی یادآور شد: اگر دایره ارتباطی هر فرد وابسته به مواد را 5 نفر فرض کنیم( پدرومادر،خواهر و برادرها، همسر و فرزندان)،نزدیک به بیش ازده الی 15میلیون نفراز مردم ما مستقیم یا غیرمستقیم با مساله ی اعتیاددرگیر هستند.بدین ترتیب درمیان آسیب های روانی و اجتماعی هیچ عارضه ای ماننداعتیاد فراگیر و گسترده نیست .

دکترآشوبی در ادامه، با اشاره به تعداد موارد بازرسی و اقدامات صورت گرفته توسط کمیته منطقه ای نظارت  بر مراکز درمان با آگونیست دانشگاه ،گزارشی از عمده فعالیتهای صورت گرفته در سال 1393 حوزه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان را نیز ارائه کرد.

وی همچنین، ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، دانشگاههای علوم پزشکی، نیروی انتظامی،پلیس مبارزه بامواد مخدر، قوه قضاییه همچنین شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان و سازمان بهزیستی را از سازمانها و ارگانهای دخیل در امر مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد.

بنابراین گزارش، در ادامه این همایش دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهار کرد: آنچه که امروزه در بحث اعتیاد و مواد مخدر باید به آن بپردازیم، این است که بعداز بحران فقر و رشد جمعیت ،نابودی محیط زیست و تهدید هسته ای ،چهارمین بحران در جهان اعتیاد و مواد مخدر است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با بیان اینکه لازم است که با تمام توان مبارزه کنیم تا جامعه را عاری از مواد مخدر سازیم، گفت: هیچ یک از موارد  مقابله و پیشگیری به تنهایی نمی تواند معضلات را رفع نماید از این رو ابتدا راه ،باید دانست که با چه معضلی روبرو هستیم .

محمد حسین شاه کویی گفت: کمتر کشوری است که از این معضل (اعتیاد ) آسیب ندیده است و کشور ما نیز یکی از کشورهای درگیر اعتیاد محسوب می شود.

شاه کویی با تاکید بر اهمیت و نقش آموزش در ارتقاء جامعه  تصریح کرد: باید به منظور داشتن جامعه ای سالم و پایدار، آموزش را در سطح جامعه ارتقاء دهیم و به آموزش نوجوانان و جوانان بپردازیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با بیان اینکه جوان بر اساس حس کنجکاوی به سوی مصرف مواد به ویژه مواد صنعتی گرایش پیدا می کند، بالا بردن سطح آگاهی و هوشیاری را در کاهش این امر مهم خواند.

شاه کویی در ادامه با بیان اینکه همه در معرض خطر هستند و هیچ قشری در امان نیست، افزود: باید به افراد جامعه آموزش داد و القاء کرد که مصرف نکردن مواد مخدر به مراتب آسانتر از ترک کردن آن است.

وی با اشاره به پژوهش های صورت گرفته یادآورشد: پژوهشهای انجام گرفته بیانگر این است که فرد معتاد به راحتی نمی تواند اعتیاد خود را ترک کند و حدود هشتاد درصد از معتادانی که پاک می شوند دوباره به سوی مصرف مواد گرایش پیدا می کنند./136/203/201

 
 شنبه ١٣ تير ١٣٩٤- ١٢:٤٥ / شماره خبر: ١٢٨٥٢٥
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج