وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > افرادی هم که در معرض دود قلیان هستند، 7 هزار ماده سمی وارد بدنشان می‌شود
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 فوق تخصص بیماری های ریوی و دستگاه تنفسی:
  افرادی هم که در معرض دود قلیان هستند، 7 هزار ماده سمی وارد بدنشان می‌شود

 

دود سیگار حاوی ۴ هزار ماده سمی و دود قلیان حاوی ۷ هزار ماده سمی است که عامل ۲۲ نوع سرطان است،

بر اساس گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی دکتر محمدرضا مسجدی،فوق تخصص بیماری های ریوی و دستگاه تنفسی ، دبیر کل انجمن جهانی مبارزه با بیماریهای ریوی گفت: قلیان ابعاد مختلف بهداشتی و اقتصادی دارد از نظر بهداشتی، باید بدانیم که دود سیگار حاوی ۴ هزار ماده سمی است اما دود قلیان حاوی ۷ هزار ماده سمی است و تمام این سموم را وارد خون می‌کند. حتی افرادی که قلیان نمی‌کشند و در معرض دود قلیان هستند، این سموم وارد بدنشان می‌شود.

وی ادامه داد: دود قلیان و سیگار عامل مهم ابتلا به بیماریهای قلبی، فشار خون، سکته مغزی و قلبی، بیماریهای تنفسی، بیماریهای مثانه و ۲۲ نوع سرطان از جمله سرطان رحم است.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: نحوه سوخت و سازتنباکوی قلیان نیز قابل توجه است در مورد سیگار نوک آن حدود ۹۰۰ درجه سانتی گراد حرارت دارد و فرآیندی شبیه انفجار هسته در هنگام سوختن آن رخ می‌دهد اما در مورد قلیان فرآیند تصعید هنگام سوختن تنباکو صورت می‌گیرد و مواد سمی آن خیلی سریعتر آزاد می‌شود.

مسجدی ادامه داد: مسئله مهم دیگر اعتیاد آور بودن این مواد است به طوری که سیگار و قلیان به مراتب بیش از مورفین اعتیاد آور هستند و وابستگی ایجاد می‌کنند.

وی گفت:‌ ابعاد اجتماعی مصرف آن نیز قابل توجه است، کمتر دختری را می‌توانید در جامعه ما پیدا کنید که جلوی پدرش سیگار بکشد اما پسران و دختران ما به راحتی و خیلی خندان جلوی پدر، مادر و پدر و مادر همسر قلیان می‌کشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:‌ ابعاد اقتصادی افزایش مصرف قلیان نیز بسیار قابل توجه است. ما در همین تهران جاهایی داریم که ورودی مصرف قلیان در آن ۱۵۰هزار یا حتی ۲۵۰ هزار تومان است بدون اینکه مالیات پرداخت کند.

وی گفت:‌ سیگار روزانه ۱۰ هزار میلیارد تومان به کشور خسارت می‌زند، و ضرر روزانه قلیان به کشور نیز کمتر از این میزان نیست.302

 
 چهارشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٣- ١٤:٥٣ / شماره خبر: ١١٨١٢٩
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج