وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
پنج شنبه ٠٨ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > اعتیاد تزریقی مقصر اصلی شیوع ایدز در جامعه/ فعالیت 30 مرکز مشاوره وزارت بهداشت، ویژه زنان آسیب پذیر
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 رییس اداره ایدز وزارت بهداشت اعلام کرد:
   اعتیاد تزریقی مقصر اصلی شیوع ایدز در جامعه/ فعالیت 30 مرکز مشاوره وزارت بهداشت، ویژه زنان آسیب پذیر

دکتر صداقت گفت: در همه کشورهای دنیا استفاده کنندگان از سرنگ مشترک و معتادان تزریقی الگوی انتقال ایدز محسوب می شوند.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)، با اشاره به این که بیماری ایدز در کشور ما مانند خیلی از کشورهای دیگر برای جوانان و نوجوانان تبدیل به یک تهدید شده است، گفت: در همه کشورهای دنیا یک یا دو گروه پرخطر بیشتر از سایر گروه ها در معرض ابتلا به ایدز هستند که در راس آنها استفاده کنندگان از سرنگ مشترک و معتادان تزریقی، الگوی انتقال ایدز محسوب می شوند.

دکتر عباس صداقت با بیان این که با این حال در دهه گذشته با اجرای برنامه های کاهش آسیب در جامعه، سرعت رشد شیوع ایدز در بین این گروه ها شیب کندی به خود گرفته است، افزود: با این حال استفاده کنندگان از سرنگ مشترک همسرانی داشتند که با قرار گرفتن در معرض روابط جنسی پرخطر ناشی از اعتیاد، منجر به انتقال ایدز می شدند.

به گفته رییس اداره ایدز وزارت بهداشت در سال 92،  28 هزار مورد ابتلا به ایدز ثبت شد که تقریبا 38.9 درصد از این تعداد از طریق رابطه جنسی غیرایمن، به ایدز مبتلا شده بودند.

دکتر صداقت با بیان این که علاوه بر این در سالهای اخیر با شیوع مصرف مواد روانگردان و محرک ها، رو به رو شده ایم، ادامه داد: در مورد مصرف این مواد با یک باور غلط رو به رو هستیم به طوری که مصرف کنندگان معتقدند این مواد علاوه بر ارزان بودن، اعتیاد آور تلقی نمی شوند.

وی با تاکید بر این که متاسفانه مصرف این مواد در سالهای اخیر در بین زنان، جوانان و نوجوانان بیش از حد افزایش یافته است، گفت: مصرف کنندگان بیشتر به خاطر کاهش وزن، تناسب اندام، افزایش تمرکز و اعتماد به نفس به مصرف محرک ها و روانگردان ها روی می آورند در حالی که این گونه مواد شدیدا فرد را در معرض روابط جنسی همراه با بی بند و باری و خارج از عرف جامعه قرار می دهد و این خود عامل مهم انتقال بیماری ایدز در جامعه است.

دکتر صداقت با بیان این که هم اکنون ابتلا به ایدز در بین زنان سرعت بیشتری از گذشته به خود گرفته است، توضیح داد: یک سوم موارد ثبت شده به این بیماری در سال 92،  زنان بوده اند و این مساله زمانی اهمیت ویژه پیدا می کند که زنان مبتلا به ایدز اگر باردار شوند، می توانند منجر به آلوده شدن نوزادان شده و بار سنگینی را به اقتصاد سلامت تحمیل کنند.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت همچنین خاطرنشان کرد: تمام سازمان ها و ارگان های مرتبط با سلامت باید به این مهم توجه ویژه داشته باشند و آگاه سازی افراد جامعه نسبت به خطر شیوع ایدز را در دستور کار خود قرار دهند.

دکتر صداقت تاکید کرد: رسانه ها و خبرگزاری ها، برنامه سازان، داستان نویسان و شبکه های اجتماعی در کنار تک تک افراد جامعه موظف به اطلاع رسانی در این خصوص هستند.

وی همچنین اذعان کرد: انتظار داریم آموزش و پرورش جدی تر از گذشته نوجوانان و خانواده ها را از طریق برگزاری جلسات اولیا و مربیان نسبت به خطرات شیوع ایدز آگاه کند ضمن این که تشکل های غیر دولتی نیز در این زمینه نقش برجسته دارند.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت با بیان این که در این راستا وزارت بهداشت در حال انجام ماموریت هایش است، ادامه داد: در حال حاضر 30 مرکز مشاوره ویژه زنان آسیب پذیر در حال فعالیت هستند. این مراکز در مناطقی راه اندازی شده اند که گروه هدف آنها زنان در معرض خطر است و کلیه خدماتشان به طور رایگان ارائه می شود.

دکتر صداقت افزود: همچنین برنامه های پیشگیری از انتقال ویروس ایدز از مادر به نوزاد نیز از اقدامات دیگر وزارت بهداشت است. به طوری که اگر مادر مبتلا به ایدز به موقع مراجعه کرده و تحت درمان های پیشگیری قرار گیرد و بعد از زایمان درمان های پیشگیرانه را دنبال کند، تا 90 درصد نوزاد را از ابتلا به ایدز مصون داشته است.

وی با تاکید بر این که تمام این خدمات نیز در کنار خدمات مراکز مشاوره به طور رایگان ارائه می شود، اظهار کرد: توصیه بر این است که اگر فردی مبتلا به ایدز بود یا این که همسرش این بیماری را داشت، پیش از اقدام به بارداری به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری مراجعه کند و بعد از انجام مشاوره باردار شود.

دکتر صداقت در پایان گفت: همچنین در صورتی که زنان باردار مشکوک به ابتلا به ایدز هستند، در سه ماهه اول بارداری با مراجعه کردن به این مراکز می توانند از خدمات پیشگیری بهره مند شوند. / 204

 

 
 يکشنبه ٢ آذر ١٣٩٣- ١٣:٢٢ / شماره خبر: ١١٦٧١٤
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج