وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٠١ آبان ١٣٩٧  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > نکات ایمنی استفاده از مواد شوینده برای پیشگیری از مشکلات تنفسی و مسمومیت ها
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 همزمان با خانه تکانی های نوروزی اعلام شد؛
  نکات ایمنی استفاده از مواد شوینده برای پیشگیری از مشکلات تنفسی و مسمومیت ها

یکی از مشکلات خانه تکانی هایی که در آستانۀ نوروز انجام می شود اختلالات تنفسی و مسمومیت های ناشی از استفاده نامناسب از شوینده هاست.

به گزارش وبدا، معاون فنی بهداشت حرفه ای مرکز سلامت محیط و کار گفت: مسمومیت های شدید با مواد شوینده در آستانه نوروز نتيجه استفاده نامناسب از مواد شوینده و بهداشتی است. ‌زنان به عنوان مدیر امور داخلی منزل بیشترین مسئولیت را در نظافت خانه برعهده دارند، شاید‌ ‌به همین دلیل بیشترین موارد مسمومیت خانگي مربوط به زنان است.

دکتر محمد مهدی سهرابی افزود: آسیب های بهداشتی هنگام استفاده از موادشوینده، ممکن است در کوتاه مدت اثرچنداني نداشته باشد، اما در بلندمدت مشکلات ریوی و پوستی، عوارض چشمي و آلرژی‌های مختلف تا سرطان را به همراه دارد .

معاون مرکز سلامت محیط و کار بیان داشت: تركیب مواد شوینده یا پاك كننده ها با مواد سفیدكننده در فضای كوچكي مانند حمام یا دستشویی خطرناك است، زیرا از فعل و انفعالات شیمیایی تركیب این مواد گاز كلر آزاد شده كه با رطوبت مخاط دهان اسید كلریدریك ایجاد می کندكه بسیار قوی و سوزاننده است و استنشاق آن در فضاهای كوچك علایم شدید تنفسی ايجاد مي كند.

وی در خصوص بدترين شكل استفاده از پاك كننده ها گفت: بدترین شكل استفاده از مواد پاک کننده و شوینده آن است که آنها را با آب گرم مخلوط کنند و یا از آنها در محیطهای بسته‌ای که بخار آب وجود دارد، استفاده کنند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار با  اشاره به  ضروري كاهش عوارض تنفسي و مسموميت ها گفت:  پیشنهاد مي شود از مواد شوینده و پاک کننده‌ای استفاده شود که آسیب کمتری می‌ رساند، مثلاً استفاده از پودرهای شوینده که آنزیم هم دارند، بسیار ايمن تر از استفاده ازمواد سفیدکننده‌ای است که بخار دارد.

دکتر سهرابی اضافه کرد: از پاك كننده استاندارد استفاده كنيد، ازمصرف مواد شوینده و پاك كننده ها درفضاهای بسته خودداری كنيد، بخار متصاعد شده ازتركیب جوهرنمك و وایتكس بسیار برای چشم، پوست و ریه خطرناك است‌ و خانم‌ها باید از تركیب این دو ماده جداً بپرهيزند، هنگام شست وشوى حمام و دستشويى از ماسكهاى محافظ استفاده كنيد، پنجره ها را باز و تهويه را روشن كنيد تا جريان هوا برقرار شود، توجه كنيد بسيارى از مواد ضد عفونى كننده به راحتى از ماسكهاى كاغذى عبور مى كنند و مى توانند موجب آسيب ريه شوند. بنابراين تهويه مناسب محل،  روشن كردن هواكش و بازكردن‌ ‌پنجره ها، استفاده نكردن از محلولهاى غليظ و بستن دستمال ضخیم مرطوب برروی دهان و بینی می‌تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی‌ها وپيشگيرى ازاين مشكلات كمك كند.

وی ادامه داد: به توصيه‌هاي ايمني روي برچسب محصولات توجه کنيد. مثل پوشيدن دستکش و ماسک هنگام استفاده ازمحصولات سوزاننده، استفاده ازمواد شوینده شیمیایی ممکن است باعث تشدید بیماریهای قلبی- عروقی و ریوی شود، موادشوینده شیمیایی روی زنان باردار، افراد مسن وکودکان بيشترآسيب رسان است، مطمئن شويد كه استفاده، نگهداري و دفع موادشيميايي، مطابق با دستورالعمل سازنده است، مواد خطرناك بايد درمكاني دور ازدسترس بچه‌ها نگهداري شوند.

 معاون مرکز سلامت محیط و کار اظهار داشت: درب محصولات شيميايي و پاك كننده ها را محکم ببنديد، در صورت جابجا كردن مواد، بقيه‌ ماده را در ظرف اصلي بازگردانيد، فرآورده‌هاي حاوي مواد شيميايي پرخطر را در ظروف ويژه نگهداري كنيد، هرگز برچسب روي ظروف موادشيميايي را برنداريد، اگر برچسب روي ظروف دچارپوسيدگي شده مجدداً روي آن بر چسب بزنيد.

وی اقدام ضروري در مسموميت هاي ريوي را چنین تشریح کرد: اولین و بهترین اقدام برای مسمومان ریوی، خروج سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و قرار گرفتن در معرض جریان هواست، چرا که استنشاق هوای تازه، تنفس را تسهیل می ‌کند و باعث ایجاد آرامش می ‌شود.

معاون مرکز سلامت محیط و کار افزود: استفاده از بُخور، به خصوص بُخور سرد بسیار کارآمد است، خودداری از صحبت کردن، مفید است، ارجاع هرچه سریع تربه پزشک يا تماس با اورژانس ضروري است.

دکتر سهرابی با اشاره به آسيب ناشى از مواد شوينده بر چشم گفت: انواع مواد شيميايى مي توانند به چشم آسيب برسانند، مواد شوينده ورنگ بر ازجمله خطرناكترين مواد براى چشم به شمار مى روند و در صورت تماس با چشم به سرعت قرنيه را زخم كرده و حتى درموارد شديدتر مى توانند به سوراخ شدن كره چشم منجر شوند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار اضافه کرد: مواد شوينده همچنين مى توانند موجب ايجاد زخمهاى شديد در پلك شده و چسبندگى هاى كره چشم و پلك را به همراه داشته باشند. آسيب ناشى از اين مواد ممكن است آن قدر جدى باشد كه بينايى به طور كامل از بين برود. استفاده ازعينك حفاظتي جهت كاهش آسيب چشم ها نیز توصيه می شود.

وی در خصوص خطرمسمومیت کودکان با مواد شوینده گفت: کودكان به علت كنجكاوى ممكن است درتماس با اين مواد قرارگيرند ، بى دقتى و سهل انگارى در استفاده، نگهداري يا جابجا كردن مواد پاك كننده و سفيدكننده كودكان را درمعرض خطر قرارمى دهد. مصرف اتفاقي اين مواد منجر به التهاب وسوختگى دستگاه گوارش مى شود و عمل بلع را با مشكل مواجه مى كند. 

دکتر سهرابی گفت: محصولات شيميايي وشوينده را هميشه درظرف اصلي آن نگهداري کنيد. هيچگاه اين موادرا درظروف موادخوراکي (مانند بطري نوشابه ) نگهداري نکنيد. اين عمل سبب خورده شدن اشتباهي اين مواد توسط کودکان مي شود .

معاون مرکز سلامت محیط و کار اقدام ضروري جهت مسمومیت کودکان با مواد شوینده را چنین توضیح داد: والدين در صورت مسموميت خوراكى فرزندان، آنها را وادار به استفراغ نكنند، زیرا اين كار موجب آسيب ديدگى و سوختگى بيشتر دستگاه گوارش مى شود. بلافاصله دهان کودک را شستشو داده کودک آب نخورد چون وقتی ماده شوینده با آب ترکیب می شود، جذب آن سریعتر می شود ووضعیت بدتر می شود.

وی افزود: همچنین بهتر است تا رساندن مصدوم به بيمارستان يا مراكز درمانى با خوراندن شير عمل رقيق سازي انجام شود.302/216/205

 
 دوشنبه ١٧ اسفند ١٣٩٤- ١٢:٢٢ / شماره خبر: ١٤١٧٦٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج