وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > کمبود ویتامین «د» عامل بیماری نرمی استخوان
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 فوق تخصص کودکان و نوجوانان و اختلالات متابولیک:
  کمبود ویتامین «د» عامل بیماری نرمی استخوان

   

دکتر عبداله دیدبان، فوق تخصص کودکان و نوجوانان و اختلالات متابولیک در مورد نرمی استخوان یا راشیتیسم(ریکتز) گفت: نرمی استخوان، در کودکان به علت کمبود ویتامین «د» ایجاد می شود. به گفته این پزشک مرکز آموزشی - درمانی قدس، کمبود ویتامین «د» عاملی در نارسایی معدنی شدن بافت های استخوانی در حال رشد و نارسایی بافت های استخوانی رشد یافته است و نرمی استخوان(استئومالاسمی) حاصل آن می باشد.

 

بر اساس گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی  دکتر دیدبان، کمبود ویتامین «د» در رژیم غذایی، ناکافی بودن در معرض نورخورشید، ضایعات کلیوی و کبدی، اسهال مزمن و استفاده از داروهای ضد تشنج و استروئیدی، علل بیماری نرمی استخوان دانست و افزود: این بیماری در بیماران با التهاب روده ای و شیرخوارانی که پوست تیره دارند نیز بروز می کند.

 

علایم نرمی استخوان

این پزشک فوق تخصص کودکان و نوجوانان و اختلالات متابولیک، علایم نرمی استخوان را وزن کم (هنگام تولد)، برجسته بودن محل اتصال دنده به جناغ سنیه، پهن بودن استخوان مچ دست و پا، افزایش عرق کردن، نامتقارن بودن جمجمه و نرمی استخوان سر، بزرگ بودن ملاج (فونتال قدامی)، جعبه ای شدن سر و رشد با تأخیر دندان های موقتی دانست.

خرابی دندان و نقص در استخوانی شدن دندان های دائمی، داشتن حالت سینه کبوتری، داشتن ناهنجاری استخوان های لگنی(در دختران موجب زایمان های سخت می شود)، انحنای استخوان های پا و کوتاه قد بودن(به دلیل اختلال در استخوان های ستون فقرات ، لگنی و پا)، دیگر علایم نرمی استخوان است که دکتر دیدبان به آنها اشاره کرد.

 

درمان نرمی استخوان

دکتر دیدبان با بیان اینکه درمان این بیماری با تجویز کلسیم و ویتامین «د» است و به طور معمول، چند ماه طول می کشد تا وضعیت بیمار به حد طبیعی برسد، گفت: بسیاری تغییر شکل های اندام (مانند پای پرانتزی) با درمان دارویی، خود بخود خوب می شوند. ایشان با گفتن اینکه در حالات شدید تغییر شکل استخوان ها ممکن است نیاز به درمان جراحی باشد؛ تصریح کرد که بعضی تغییر شکل های استخوانی (در لگن یا قفسه سینه) و یا مشکلات قدی، ممکن است برای همیشه برای بیمار باقی بماند.

اقدامات پیشگیرانه

این پزشک فوق تخصص کودکان و نوجوانان و اختلالات متابولیک، با اشاره به اینکه بچه هایی که فقط شیر مادر مصرف می کنند، باید روزانه ویتامین «د» را به صورت قطره مکمل، استفاده کنند؛ اظهار کرد: اگر مادر شیرده نیز ویتامین «د» بیشتری مصرف کند، میزان آن در شیرش بیشتر می شود.

دکتر دیدبان با اذعان به اینکه بچه ها نیاز دارند تا روزی دو لیوان شیر مصرف کنند و این مقدار در نوجوانان باید به روزی سه تا پنج لیوان افزایش پیدا کند؛ گفت: در بچه هایی که به شیر حساسیت دارند، باید کلسیم را به صورت مکمل های غذایی به بچه داد.    

 302

 
 شنبه ٦ تير ١٣٩٤- ١٠:٢٨ / شماره خبر: ١٢٨٢٠٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج