وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > توصیه های عمومی برای کودکان کم اشتها
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 یک فوق تخصص غدد کودکان و نوجوانان تشریح کرد :
   توصیه های عمومی برای کودکان کم اشتها

یک دکتر عبداله دیدبان، فوق تخصص غدد کودکان و نوجوانان و اختلالات متابولیک، در مورد توصیه های عمومی برای کودکان کم اشتها، گفت: باید محیط روانی مناسب و شرایط مطلوبی را برای غذا خوردن کودک فراهم کنید.

دکتر عبداله دیده بان با بیان اینکه در آرامش کامل، با صبر و حوصله و بدون اصرار و تهدید به او غذا دهید؛ اظهار کرد: در کنار دیگر افرادخانواده و در محل معین صرف کردن غذا به او غذا دهید؛ از غذا دادن به کودک مقابل تلویزیون و زمانی که حواسش پرت است اجتناب کنید و سعی کنید با صحبت کردن با کودک وتعریف داستان های جذاب، انگیزه او را برای خوردن غذا افزون کنید.

به گفته این پزشک فوق تخصص، هنگام غذا خوردن، به او وعده بازی کردن، پارک رفتن، گوش کردن به به حرف ها ،فیلم نگاه کردن(در زمان دیگری) بدهید و به هیچ عنوان وعده شیرینی، شکلات و خوراکی های غیر مفید ندهید.

دکتر دیدبان با تأکید به اینکه غذا را به فرمی تهیه کنید که مورد پسند کودک است گفت: علایق او را در طعم، حرارت، رنگ و فرم غذا در نظربگیرید.

رفتار والدین، مؤثر در غذاخوردن کودک

پزشک فوق تخصص غدد کودکان و نوجوانان و اختلالات متابولیک، گفت: رفتار مادر و پدر، مهم ترین تأثیر را برای کودکتان دارد و اگر والدین رفتار اشتباهی دارند نمی توانند از او انتظار داشته باشد که این کار را انجام ندهد. پس با رفتار درست خود، به صورت عملی به او آموزش دهید.

دکتر دیدبان با اشاره به اینکه کودک را در فعالیت های خرید مواد غذایی و تهیه کردن غذا دخالت دهید؛ اظهار کرد که اگر چه کمی زحمتتان زیاد می شود، ولی فایده های این کار این است که او از زحمت تهیه غذا آگاه می شود، شما می توانید در حین کمک کردن او ، راجع به خواص مواد غذایی واینکه برای غذا در بدن چه اتفاقی می افتد و چه فایده ای برای بدن دارد صحبت کنید، پس به این ترتیب او تمایل بیشتری برای خوردن غذا پیدا خواهد کرد.

وی ، با عنوان این مطلب که در بین وعده های غذایی، میان وعده های مفید (مانند: مغزهای بادام، فندق،گردو، کشمش و یا آب میوه و کمپوت میوه، شیر غنی شده با چند قاشق شیر خشک، ماست چکیده، شیرینی های تهیه شده با آرد کامل، میوه ها یا یک لقمه نان و پنیر و دیگرمواد غذایی غنی از ویتامین و پروتئین به او بدهید ؛ گفت: فایده میان وعده مفید این است که علاوه بر فراهم آوردن انرژی و مواد غذایی مورد نیاز برای رشد کودک - که  به سرعت در بدن تمام می شوند - ، به دلیل کوچک بودن حجم معده کودک به تقسیم غذا در طول روز کمک می کند و مادر یا پدر در یک وعده اصرار نمی کند که کودک بیشتر از ظرفیتش غذا بخورد.

وی با بیان اینکه می توانید سبوس گندم تهیه کنید و در حین پخت غذا به برنج او بیافزایید تا ویتامینB  موجود در آن به افزایش اشتهای کودک کمک کند، اظهار کرد: جوانه گندم نیز از منابع غنیB  است که می توانید آن را در سالاد ریز کنید و به کودک بدهید.

 

 

 
 چهارشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٤- ١٤:٠٣ / شماره خبر: ١٢٧٨١٠
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج