وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > راه اندازی مراکز مشاوره شیردهی در کشور برای نخستین بار
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 رییس اداره سلامت کودکان خبر داد
   راه اندازی مراکز مشاوره شیردهی در کشور برای نخستین بار

رییس اداره سلامت کودکان از راه اندازی مرکز مشاوره شیردهی در مراکز بهداشتی درمانی برای نخستین بار در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر سیدحامد برکاتی با اعلام این خبر در کارگاه آموزشی کشوری شیردهی گفت: دستورالعمل راه اندازی مراکزمشاوره شیردهی و تشکیلات آن تدوین شده و این مراکز در سراسر کشور راه اندازی خواهد شد.

وی افزود: این مراکز برای بیمارستان هایی که سالانه بیش از 3000 زایمان دارند شبانه روزی و برای مراکز کمتر از این میزان به صورت شیفتی اداره خواهند شد.

وی با اشاره به تدوین شرح وظایف مشاور شیردهی در این مراکز، گفت: تشکیلات و ردیف های بودجه ای لازم برای این مراکز و مشاوران آن پیش بینی شده است.

وی راه اندازی این مراکز را موجب ارتقای مشاوره شیردهی در کشور و برگرفته از تجارب سایر کشورهای موفق در این زمینه دانست و بیان داشت: تدوین پیش نویس کوریکولوم (درسنامه) آموزش مشاور شیردهی، تعیین مراکز کشوری آموزش مشاور شیردهی، تدوین دستورالعمل واحدهای مشاوره شیردهی، انتخاب و آموزش مشاوران شیردهی، پیگیری تعیین تعرفه مشاور شیردهی نیز موارد دیگری است که در همین راستا در دستور کار اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت قرار دارد.

 

راه اندازی مراکز مشاوره شیردهی به صورت پایلوت

 

رییس اداره سلامت کودکان از راه اندازی مرکز مشاوره شیردهی در بیمارستان اکبر آبادی تهران به عنوان اولین مرکز مهم کشوری که سالانه بالغ بر 15 هزار تولد در آن انجام می شود، گفت: راه اندازی پایلوت این مراکز در کلانشهرهای مشهد، تبریز، اصفهان و شیراز نیز به عنوان مراکز آموزش منطقه ای در دستور کار قرار دارد.

وی از راه اندازی تدریجی این مراکز در تمام کشور پس از پایلوت برنامه و ابلاغ دستوراالعمل آن خبر داد.

 

تغذیه با شیر مادر در ساعت اولیه تولد 68.7 درصد

 

این متخصص کودکان با اشاره به اهمیت شیردهی مادران به نوزادان، ادامه داد: شاخص های سال 89 که بر اساس مطالعه استاندارد کشوری و معتبر بوده است نشان می دهد شروع تغذیه با شیرمادر در ساعت اولیه  تولد در کشور 68.7 درصد، تغذیه با شیر مادر تا یکسالگی کودک در شهرها 81.39 و در روستا 88.74 درصد، تغذیه با شیرمادر به صورت دو سال کامل در شهر 50.48 ودر روستا 53 درصد و تغذیه انحصاری با شیرمادر تا 6 ماهگی در شهر 47.79 و در روستا 62.76 درصد بوده است.

وی این مطالعه را معتبرتر از مطالعات انجام شده در سال های 84 و 79 اعلام کرد و در خصوص آمار آن سال ها نیز گفت: مطالعات سال 84 نشان می دهد تغذیه با شیر مادر تا یکسالی در شهر 88.2 ودر روستا 91.8 درصد، تا دو سالگی در شهر 54.5 و در روستا 60.6 درصد و تغذیه انحصاری با شیر تا 6 ماهگی در شهر 22.7 و در روستا 24 درصد بوده است.

برکاتی همین آمار را برای سال 79 چنین اعلام کرد: تا یکسالگی در شهر 89 و در روستا 93 درصد، تا دو سالگی در شهر 34 و در روستا 46 درصد و انحصاری تا 6 ماهگی در شهر 41.7 و در روستا 48.3 درصد.

 

حمایت دولت از شیردهی مادران شاغل

 

برکاتی با اشاره به برگزاری مراسم هفته تغذیه با شیر مادر و روز جهانی شیر مادر در تاریخ 11 مردادماه در دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: حمیات از مادران شاغل برای تغذیه نوزادشان با شیرمادر و پرورش کودک مورد حمایت دولت بوده و قوانین لازم نیز دراین خصوص وجود دارد.

وی برگزاری آزمون های شفاهی و کتبی برای 90 شرکت کننده در کارگاه آموزشی کشوری شیردهی را مورد تأکید قرار داد و گفت: آموزش این افراد یکسال به طول خواهد انجامید و از کتاب مشاوره شیردهی که توسط سازمان بهداشت جهانی مدون شده و در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد در پایان این دوره آموزشی آزمون به عمل خواهد آمد.

وی از مکاتبات انجام شده برای معرفی افراد برگزیده دانشگاه های علوم پزشکی کشور برای شرکت در این کارگاه در طول یکسال گذشته خبر داد و گفت: 90 نفر با آزمون در این کارگاه شرکت کرده اند،  60 نفر از افراد این کارگاه ها نیز به دوره های تکمیلی که در طول سال برگزار خواهد شد راه می یابند و در نهایت 30 نفر برگزیده این کارگاه ها به عنوان مشاوران مراکز مشاوره شیردهی بیمارستان های کشور معرفی و به کارگیری خواهند شد.

 

تدوین استاندارد جدید دوستدار کودک

 

رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت از انجام تحول در تعیین استانداردهای «دوستدار کودک» خبرداد و گفت: استاندارد جدید از مهرماه اجرایی می شود  و کارگاه ویژه ای هم برای بیمارستان های دوستدار کودک بر اساس استاندارد جدید دوستدار کودک برگزار خواهیم کرد.

وی در پایان با اشاره به اهمیتی که وزارت بهداشت برای رشد و تکامل کودکان قائل است گفت: رشد و تکامل همه جانبه دوران کودکی از برنامه های اعلامی از سوی وزیر بهداشت بوده بنابراین در اولویت برنامه ریزی های وزارت بهداشت قرار دارد.

گفتنی است کارگاه کشوری آموزش مشاوره شیردهی که با حضور استادان این رشته، متخصصان زنان، متخصصان اطفال و 90 نفر از کارشناسان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور از روز گذشته در ستاد وزارت بهداشت آغاز شد، امروز به کار خود پایان می دهد.216/201

 

 
 سه شنبه ١٩ خرداد ١٣٩٤- ١١:٥٩ / شماره خبر: ١٢٧٣٩١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج