وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > رابطه عاطفی مادر و کودک ، در روند درمان اختلالات تکاملی کودک تاثیرگذار است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  رابطه عاطفی مادر و کودک ، در روند درمان اختلالات تکاملی کودک تاثیرگذار است

متخصص روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی گفت: رابطه عاطفی مادر و کودک، در روند درمان اختلالات تکاملی کودک تاثیرگذار است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با تشریح مبحث " رابطه عاطفی با مادر در کودک ناشنوا  نقش آن در بروز اختلالات " در اولین همایش اختلالات عصبی – تکاملی، افزود: رابطه عاطفی می تواند روی سلامت روان و سلامت اجتماعی کودک تاثیر بگذارد.

دکتر گیتا موللی اساس این نظریه را بر این موضوع استوار دانست که عاطفه عمیق بین نوزاد و مراقب اولیه یا مادر بسیار اهمیت دارد آنقدر که آینده او را می سازد.

وی با اشاره به اینکه طی سالهای اخیر، بیشتر روی این نظریه تاکید شده است، گفت: رفع مشکلات کودک دارای اختلالات تکاملی مانند کودکان ناشنوا، مرتبط با رابطه کودک با مادر یا مراقب اولیه است و این دلبستگی، می تواند نوزاد را زنده نگه داشته و روی کنترل هیجانی او موثر باشد.

وی اظهارداشت: کودک همه خواسته هایش را از مادر توقع دارد و اگر مادر خوب عمل کرده و رابطه عاطفی لازم را ایجاد کند، به کودک این احساس را منتقل می کند که در دنیایی امن، بدون تهاجم و بدور از ناملایمات قرار دارد و این احساس، به کودک آرامش می دهد.

این استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تاکید کرد که در این رابطه دلبستگی، سه گوشه (محیط ، مادر و نوزاد) وجود دارد. محیطی که کودک در آن زندگی می کند، محیطی که با تنش، جنگ و تجاوز یا دارای مشکلات اقتصادی و یا اختلافات والدین باشد، محیط ناامن برای کودک بوده و تاثیرات منفی بر روح و روان و سلامت جسمی او خواهد داشت.

وی افزود: گوشه دوم، مادر کودک است که باید خودش احساس امنیت داشته باشد تا بتواند به کودک، این احساس را القاء کند و گوشه سوم ، نوزاد است که متاثر از عوامل گوناگون می باشد.

وی اظهارداشت: دلبستگی ایمن باعث می شود، رشد مغز کودک بخوبی انجام بگیرد و روابط اجتماعی او خوب باشد و استرس ها را تحت کنترل قرار بدهد.

بگفته دکتر موللی، دلبستگی و عاطفه بین مادر و کودک، مربوط به نیم کره راست مغز است و این رابطه عاطفی باعث ترشح هورمونهای مناسبی برای کودک و مادر می شود که در سلامتی هر دو موثر است.

 وی با اشاره به اینکه ناشنوایی شایعترین نقص مادرزادی است، تصریح کرد: معمولا  ارتباط بین مادر و کودک ناشنوا بشدت مختل است.

وی افزود: این درحالی است که تا قبل از شش ماهگی کودک ناشنوا، باید صددرصد مداخله درمانی برای او آغاز شود و عدم توجه به نیاز های کودک، باعث خواهد شد که کودک استرس را تجربه کرده و در بزرگسالی نیز با مشکلات اجتماعی روبرو شود.

دکتر موللی، با تشریح تغییرات مغزی کودک دچار اختلال، مجددا تاکید کرد: سلامتی مادر تاثیر مثبت روی کودک داشته و افسردگی مادر، بر وضعیت کودک تاثیر منفی می گذارد.

   وی همچنین افزود: تمام روند توانبخشی برای این کودکان باید با توجه به وضعیت هیجانی مادر و خانواده محور باشد. در واقع، در حین توانبخشی، حمایت های اجتماعی از والدین نیز داشته باشیم و توام با آن، مداخلات روانشناختی را نیز در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: اگر این دقت را نداشته باشیم  و فقط توانبخشی کنیم، می بینیم که از نظر سلامت روان و سلامت اجتماعی ، هنوز مشکلات باقیمی ماند.

دکتر موللی تصریح کرد: طی سالهای اخیر در جوامع دیگر، این نگرش و توجه بسیار زیاد به خانواده محور بودن روند توانبخشی ، برای همه کودکان با هرنوع اختلال تکاملی، بشدت مورد تاکید قرار می گیرد، اما متاسفانه در کشور ما اینگونه نیست.

وی در پایان سخنانش افزود: این نگرش " خانواده محور" مستلزم توجه به نیازهای روانی ، اجتماعی و هیجانی خانواده هاست که باید در کشور ما نیز نهادینه شده و به آن عمل شود./205

 
 سه شنبه ٢٣ دی ١٣٩٣- ٠٩:١٤ / شماره خبر: ١١٩٥١٩
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج