وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > عفونت ادراري می تواند منجر به آسیب کلیه شود
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  عفونت ادراري می تواند منجر به آسیب کلیه شود

عفونت ادراري يكي از شايع‌ترين عفونت‌هاي دوران كودكي است و مي‌تواند به آسيب كليه بيانجامد.

به گزارش خبرنگار وب دا، دكتر محمدرضا نوروزي، متخصص بيماري‌هاي كليوي و مجاري ادراري با بیان این مطلب گفت:  عفونت ادراري بيماريی است كه بر اثر وارد شدن ميكروب به مجاري ادرار ايجاد مي‌‌شود عفونت يا فقط مثانه را درگير مي‌كند يا ممكن است دستگاه ادراري فوقاني يعني كليه را نيز درگير كند.

وی افزود: بسياري از ميكروب‌ها كه در داخل بدن حضور دارند، به مناطقي انتقال مي‌يابند كه باعث آزار و اذيت مي‌شوند و معمولا در كودكان اين ميكروب‌ها در داخل دستگاه مدفوع قرار دارند. گاهي نيز در دختر بچه‌ها در دستگاه تناسلي قرار دارند. اين ميكروب‌ها به دستگاه ادراري رفته، تكثير مي‌شوند و كودك مستعد آزار و اذيت مي‌شود. چنانچه ميكروب‌ها در مثانه باشند، اختلال در ادرار و عوارضي مانند سوزش و خون در آن و قطره‌اي شدن ادرار را به همراه دارند.

استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران تصریح کرد: برخي از بيماران كه دچار عفونت در ادرار مي‌شوند، ادرار به جاي اين كه به مثانه بيايد، به بيرون پس مي‌زند و برمي‌گردد به سمت بالا و به داخل كليه مي‌رود و در درازمدت نارسايي كليه به وجود مي‌آورد.

وی ادامه داد: علائم عفونت ادراري بستگي به اين دارد كه درگيري سيستم ادراري محدود به مثانه است يا كليه‌ها را هم درگير كرده است. اگر درگيري فقط در محدوده مثانه باشد، معمولا علائم به صورت تكرار ادرار، سوزش ادرار، بي‌اختياري ادرار، زور زدن هنگام ادرار، بوي بد ادرار و در مواردي وجود تب (معمولا خفيف و كمتر از يك درجه) خواهد بود.

دکتر نوروزی خاطرنشان کرد: تشخيص درگيري مثانه آسان است، زيرا علائم باليني واضحي دارد اغلب نشانه‌هاي عفونت ادراري در كودكان بيقراري در ادرار كردن، تب، لرز و شير نخوردن كودك است. /203

 
 دوشنبه ٧ اسفند ١٣٩١- ١٠:٤١ / شماره خبر: ٨٣٥٦٠
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج