وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > روغن ماهی از مرگ ناگهاني قلبي در بيماران دياليزي جلوگيري مي‌كند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  روغن ماهی از مرگ ناگهاني قلبي در بيماران دياليزي جلوگيري مي‌كند

روغن ماهي مي‌تواند از بيماران دياليزي در برابر وقوع مرگ ناگهاني قلبي محافظت كند. 

به گزارش وب‌دا، به نقل از نشريه ساينس ديلي گروهي از محققان با بررسي 100 بيمار كه از مرگ ناگهاني قلبي در طول سال اول انجام همودياليز جان خود را از دست دادند و نيز مقايسه آنها با 300 نفر كه جان سالم به در بردند دريافتند سطوح بالاتر اسيدهاي چرب امگا 3 در خون بيماراني كه شروع به انجام همودياليز كردند با شدت خطر وقوع كمتر مرگ ناگهاني قلبي در طول سال اول درمان همراه بوده است.

براساس اين گزارش محققان افزودند خطر وقوع مرگ ناگهاني قلبي در بيماران همودياليزي در طول سال اول درمان بالاست و ميزان سالانه آن حدود 6 تا 7 درصد است كه حتي ممكن است بيشتر از ميزان آن در بيماران مبتلا به نارسايي قلبي باشد.

اين گزارش حاكيست شايع‌ترين علل مرگ و مير در بيماراني كه همودياليز مي‌كنند مرگ ناگهاني قلبي است كه به ازاي يك نفر از هر چهار مرگ و مير است.

به گفته محققان مقالات پزشكي زيادي به تبليغ مزاياي اسيدهاي چرب امگا 3 بر روي قلب پرداخته‌اند اما تا به حال هيچ مطالعه‌اي نفع بالقوه آن را در كاهش خطر وقوع مرگ ناگهاني قلبي افرادي كه همودياليز مي‌كنند مورد بررسي قرار نداده است و اين مطالعه اولين قدم در جهت شناسايي يك درمان ممكن براي كاهش مرگ ناگهاني قلبي در بيماران دياليزي است.

شايان ذكر است از آنجا كه اسيدهاي چرب امگا 3 را مي‌توان ازغذاهاي خاصي مانند روغن ماهي به دست آورد اين يافته‌ها پيامدهاي مهمي را درخصوص انتخاب نوع رژيم غذايي كه به بيماران دياليزي توصيه مي‌شود داراست ./ 204

 
 شنبه ٢١ بهمن ١٣٩١- ١٣:٠٥ / شماره خبر: ٨٢٤٩٣
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج