وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
پنج شنبه ٠٨ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > شایع ترین علت نارسایی کلیه بیماری قند است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  شایع ترین علت نارسایی کلیه بیماری قند است

دیابت شیرین یا همان مرض قند بیماری شایعی است که تمام جوامع به آن مبتلا هستند و این بیماری در حال افزایش است.

به گزارش وب دا، متخصص داخلي و فوق تخصص كليه و فشار خون و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي اراك گفت: هنگامی که فردی دچار بیماری قند است که قند خون ناشتایی بیشتر یا مساوی 126 و قند بعد از غذایی بیشتر یا مساوی 200 داشته باشند.

دكتر ناصر سعيدي اظهار داشت:بیماری دیابت به دو دسته دیابت نوع 1 یا وابسته به انسولین و دیابت نوع 2 یا غیر وابسته به انسولین تقسیم بندی می شود.

این متخصص داخلي و فوق تخصص كليه و فشار خون بیان کرد: بیماری دیابت نوع 1 اکثراً از سنین زیر 30 سال شروع  می شود و از همان ابتدا بیماران ناگزیرند که از انسولین استفاده کنند و به قرص ضد قند پاسخ نمی دهند، ولی دیابت نوع 2 ابتدا به قرص ضد قند پاسخ می دهند،ولی در نهایت نیاز به انسولین دارند.

وی ادامه داد: حدود 20 تا 40 درصد بیماران دیابتی دچار درگیری کلیوی می شوند. شایع ترین علت نارسایی کلیه بیماری قند است.

دکتر سعیدی گفت: با توجه به اینکه درگیری کلیوی در بیماران دیابتی بدون علامت است، لذا توصیه می شود که بیماران دیابتی نوع 1، پنج تا 10 سال بعد از بیماری خود به پزشک متخصص کلیه مراجعه و از نظر درگیری کلیوی خود را چک کنند و در نوع 2 به محض تشخیص باید از نظر کلیوی، بیماری دیابتی چک شود و در ادامه هر ساله باید از نظر درگیری کلیوی هم در نوع ا و هم در نوع 2 بیماران بررسی شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه درگیری کلیوی در دیابت بدون علامت است برای تشخیص نیاز به آزمایش کامل ادرار از نظر وجود پروتئین در ادرار دارد و در صورت لزوم آزمایش خون برای بررسی کارکرد کلیه انجام می شود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي اراك اظهار داشت: برای اینکه فرد دیابتی کمتر دچار درگیری کلیه شود لازم است که قند خون بیمار خوب کنترل شود،چربی خون بیمار در حد مطلوب نگه  داشته شود و همچنین فشار خون بیماران دیابتی باید کمتر یا مساوی 13 بر روی 8 نگه داشته شود.

دکتر سعیدی در پایان به بیماران دیابتی توصیه کرد: از مصرف دخانیات پرهیز کنند و حداقل روزی نیم ساعت پیاده روی کنند./105/205/201

 
 
 چهارشنبه ٢٢ آذر ١٣٩١- ١٠:٣٥ / شماره خبر: ٧٨٤٨٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج