وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
پنج شنبه ٠٨ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > فشار خون و دیابت شایع ترین دلایل نارسایی کلیوی/ ضرورت بررسی کلیه ها در سنین بالای 35 سال
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  فشار خون و دیابت شایع ترین دلایل نارسایی کلیوی/ ضرورت بررسی کلیه ها در سنین بالای 35 سال

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی و پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری گفت : عفونت های ادراری مکرر دوران کودکی ، بیماری های روماتولوژی و سیستم ایمنی با منشا ناشناخته و بیماری های به موقع درمان نشده نظیر فشار خون و دیابت زمینه ابتلا به نارسایی کلیه را فراهم می آورد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر «علیرضا گلشن» افزود : بهترین درمان برای نارسایی کلیه در افراد دیالیزی ، پیوند کلیه است.

وی تصریح کرد : با توجه به آن که نارسایی کلیوی در ابتدا بدون علامت است، بررسی وضعیت کلیه ها برای پیشگیری از دیالیز و عمل پیوند ضروری به نظر می رسد.

دکتر گلشن همچنین، بر ضرورت بررسی کلیه ها در سنین بالای 35 سال تاکید کرد و گفت : محدودیت مصرف نمک، مصرف کافی مایعات و ورزش و تحرک کافی برای بهبود عملکرد کلیه ها و پیشگیری از مشکلات کلیوی ضروری است.

وی در ادامه افزود: با توجه به آن که برخی از ناراحتی های کلیوی نظیر نارسایی با بی علامتی همراه است، بررسی وضعیت کلیه ها بعد از 35 سالگی در پیشگیری از عواقب جبران ناپذیر تاثیر به سزایی دارد.

دکتر گلشن در ادامه، با تاکید بر لزوم مصرف کافی مایعات برای بیماران کلیوی ، افزود : مصرف مایعات باید به اندازه باشد زیرا هم مقدار کم و هم مقدار زیاد آن به سلامت کلیه ها خدشه وارد می کند.

وی تصریح کرد : بهترین شاخص ارزیابی مصرف مایعات رنگ ادرار است که باید به رنگ روشن باشد.

وی با بیان این که نمک مضرترین ماده برای بیماران کلیوی است، افزود: لازم است تغییرات فرم ادراری جدی گرفته شود و هر گونه علامت نظیر تکرر، سوزش، بی اختیاری و انسداد ادراری و تغییر رنگ آن به ویژه رنگ خونی باید جدی گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص با بروز این علایم ضروری است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی افزود : وجود خون در ادرار یا علایم دیگر به طور معمول نشانه یک بیماری سیستم ادراری است که تشخیص آن با انجام آزمایشات به دستور پزشک قطعی می شود./201/203/116

 

 
 سه شنبه ٢٦ اسفند ١٣٩٣- ١٠:٠٧ / شماره خبر: ١٢٣٠٧٩
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج