وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
پنج شنبه ٠٨ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > توارث نقش مهمی در تشكیل سنگهای كلیه دارد
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 متخصص جراحی كلیه:
  توارث نقش مهمی در تشكیل سنگهای كلیه دارد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: حرکت سنگ از کلیه به داخل میزنای باعث درد ناگهانی وشدید پهلو همراه با تهوع و نفخ شکم شده و با انجام آزمایش تجزیه ادرار و سونو گرافی تشخیص داده می شود.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکترسید محسن حسامی با اشاره به اینکه توارث نقش مهمی در تشکیل سنگهای کلیه دارد، اظهار داشت: سنگهای کلیه عمدتا از جنس اگزالات کلسیم و اسید اوریک هستند و اکثرا 4تا 6میلی متر بوده و با تجویز دارو و نوشیدن مایعات دفع می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا با بیان اینکه در مواردی بیماران نیاز به سنگ شکن دارند، بیان کرد: سنگ تا زمانی که داخل کلیه قرار دارد معمولا درد ندارد درمواردی بیماران به علت درد پهلو که ممکن است ارتباطی به کلیه نداشته و منشا عضلانی داشته باشد با انجام سونوگرافی تشخیصی وجود سنگ مشخص می شود.

دکتر حسامی بیان کرد: سنگهای مثانه به علت سوزش، اشکال در دفع ادرار و یا بررسی علت عفونت ادرار تشخیص داده می شوند.

این متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری ادامه داد: در خانمها به علت کوتاه بودن و گشاد بودن مجرای خروج ادرار، سنگ مثانه مشاهده نمی شود.

به گفته وی در صورت وجود سنگ مثانه در خانمها باید ضایعات مغزی نخاعی که باعث می شوند ادرار بطور کامل دفع نشود و رسوب املاح داخل ادرار منجر به تشکیل سنگ مثانه می گردد، مدنظر قرار گیرد.

دکترحسامی بیان کرد: عبور سنگ از میزنای به داخل مثانه و به علت وجود غده پروستات در ابتدای مجرای ادرار، احتمال خارج نشدن سنگ و رشد آن در مثانه به علت رسوب املاح ادراری وجود دارد.

وی ادامه داد: در بیماران بالای 45 سال در صورت بزرگ بودن غده پروستات، درصورت لزوم، عمل جراحی پروستات لازم است.

دکترحسامی بیان کرد: دراینگونه موارد چنانچه سنگ با دستگاه سنگ شکن خرد شود و غده پروستات درمان داروئی یا جراحی نشود مجددا سنگ مثانه تشکیل می شود.

به گفته وی انسدادی بودن غده پروستات و عدم تخلیه کامل ادرار می تواند باعث رسوب املاح ادراری و سنگ اولیه مثانه شود و در آقایان نیز ضایعات مغزی و نخاعی باعث عدم تخلیه کامل ادرار و تشکیل سنگ می شود.

این پزشک جراح گفت: تنگی مجرای خروج ادرار به علت ضربه به مجرا، عمل جراحی قبلی غده پروستات و یا کشیدن لوله خارج کننده ادرار توسط بیمار باعث پارگی مجرا و سپس تنگ شدن مجرا می گردد.

به گفته وی درمواردی که تنگی مجرا وجود دارد ادرار به طور کامل دفع نگردیده و ادرار باقی مانده داخل مثانه باعث رسوب املاح موجود در ادرار و تشکیل سنگ مثانه می شود./128/205/201

 
 چهارشنبه ٢٤ دی ١٣٩٣- ١٥:٢٥ / شماره خبر: ١١٩٦٣٣
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج