وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > شدت دردهای لگنی و ناباروری، همیشه با شدت بیماری در ارتباط نیستند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  شدت دردهای لگنی و ناباروری، همیشه با شدت بیماری در ارتباط نیستند

مسئول کلینیک اندومتریوز مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا گفت: اندومتریوز لگنی یکی از بیماریهای شایع زنان در سنین باروری است که سبب درد شدید و گاهی اوقات نازایی می شود.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر شاهین خزعلی، متخصص زنان در تشریح دردهای لگنی افزود: منظور از دردهای لگنی، آن دسته از دردهایی است که در زیر شکم و در محوطۀ لگن ایجاد می شود و به دردهای استخوانی همچون آرتروز و امثال آنها ارتباطی ندارد.

این جراح لاپاراسکوپی ضمن تأکید بر اینکه دردهای لگنی در خانم ها دلائل متعددی دارند، عنوان کرد: بیشترین مشکل در تشخیص علل دردهای لگنی همان تعدد در انواع علل دردها است که از جمله مهم ترین علل آنها می توان به آندومتریوز، سندرم رودۀ تحریک پذیر، چسبندگی های ناشی از اعمال جراحی، عفونت ها و کیست های تخمدانی اشاره کرد.

دکتر خزعلی همچنین افزود: علائم این بیماری ممکن است از هر بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد که باید شرایط آنها را سنجید و به عبارتی علائم بالینی همیشه هم اختصاصی نیستند و موارد خفیف بیماری ممکن است سالها تشخیص داده نشود.

به گفتۀ این جراح و متخصص زنان و جراح لاپاراسکوپی پیشرفته، دردهای لگنی قاعدگی، ناباروری و دردهای حین مقاربت، مهم ترین عارضه های همراه با اندومتریوز هستند.

دکتر رویا پادمهر، جراح و متخصص زنان و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، در پاسخ به این پرسش که کدامیک از دردهای لگنی توسط زنان باید جدی گرفته شود، گفت: دردی که انسان را از انجام فعالیت های روزانه باز دارد و زندگی را دچار اختلال کند و یا در زندگی شخصی و روابط زناشویی تأثیر منفی بگذارد، جزء دردهای طبیعی به شمار نمی روند و نیاز به توجه بیشتری از سوی زنان دارند.

این عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، خاطر نشان کرد: بیماری دردهای لگنی را می توان با تجویز آنتی بیوتیک ها و در موارد شدید از طریق جراحی لاپاراسکوپی درمان کرد.

دکتر پادمهر در ادامه افزود: شدت دردهای لگنی و نیز شدت ناباروری، همیشه با شدت بیماری در ارتباط نیستند، با این حال وجود دردهای حین مقاربت و علائم گوارشی معمولاً نشانه ای از عمق زیادتر بیماری در حفره لگن دارند.

دکتر خزعلی با تأکید بر اهمیت تشخیص زودهنگام این بیماری، عنوان کرد: تشخیص به موقع و صحیح این بیماری می تواند زمان مناسب تری را برای درمان ناباروری این افراد، اعم از درمان های طبی و در صورت لزوم جراحی در اختیار تیم پزشکی قرار دهد./218/205

 
 سه شنبه ١ مهر ١٣٩٣- ١١:٣٠ / شماره خبر: ١١٣٤٩٧
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج