وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > مصرف غیرمنطقی دارو و عوارض کبدی
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  مصرف غیرمنطقی دارو و عوارض کبدی


دبیر کمیته تجویز و مصرف منطقی داروی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: از ساده‌ترین داروها تا پیچیده‌ترین آنها اگر بدون تجویز پزشک و خودسرانه و غیرمنطقی مصرف شوند می‌توانند عارضه کبدی ایجاد کنند.

دکتر مینو کاظمی در گفت و گو با خبرنگار وب دار بوشهر اظهار داشت: کبد به عنوان یکی از اعضای مهم و حیاتی بدن، علاوه بر تأثیر در خون‌سازی، در سم‌زدایی و متابولیسم (سوخت و ساز) مواد در بدن نیز مؤثر است.
این پزشک داروساز اضافه کرد: داروها به عنوان موادی که قسمتی از متابولیت‌ها را دربدن تولید می‌کنند که باید از بدن خارج شوند و این دفع از موارد هدف کارهای کبد هستند.
دکتر کاظمی افزود: مصرف بی‌رویه، غیرمنطقی دارو و بدون تجویز پزشک در عملکرد کبد خلل ایجاد می‌کند.
این مقام مسئول گفت: کوچکترین عارضه کبدی، کبد چرب است که در آن میزان چربی کبد از حد معینی بالاتر می‌رود که درمان آن زمانبر است و ممکن است به سیروز کبدی و یا حتی در مواردی به نارسایی کبدی منتهی شود.
وی با اشاره به استامینوفن به عنوان رایج‌ترین ضددرد، بیان کرد: مصرف بی‌رویه استامینوفن به دلیل متابولیت‌هایی که ایجاد می‌کند و ممکن است برای بدن سمی باشند، می‌تواند عوارض کبدی سنگینی مانند زخم کبد و نارسایی کبدی ایجاد کند.
دبیر کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو تصریح کرد: مصرف انواع داروهای ضددرد از خانواده بروفن، آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای خواب‌آور، ضدافسردگی و اعصاب بدون تجویز پزشک نیز بر روی کبد ایجاد عارضه می‌کند.
دکتر کاظمی اضافه کرد: استروئیدهای آنابولیک که در باشگاه‌های ورزشی استفاده می‌شود، داروهای ضد بارداری، داروهایی که دانش‌آموزان برای بیدار ماندن در شب‌های امتحان مصرف می‌کنند، داروهای فشارخون، همه از جمله مواردی هستند که اگر بدون تجویز پزشک و طولانی مدت مصرف شوند می‌توانند عوارض کبدی سنگینی به وجود آورند.
وی با اشاره به داروهای گیاهی اظهار داشت: یک باور اشتباه و رایج بین مردم این است که داروهای گیاهی چون شیمیایی نیستند اکر مصرف شوند اشکالی ندارد، در حالی که خیلی از داروهای گیاهی می‌توانند بدترین آثار را روی کبد ایجاد کنند./110/201

 

 

 
 سه شنبه ١١ شهريور ١٣٩٣- ١٠:٥٠ / شماره خبر: ١١٢٦١٥
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج