وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
چهارشنبه ٠٢ مرداد ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > پیش از ازدواج های فامیلی، مراجعه زوج به مراکز مشاوره ژنتیک ضروری است
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی:
  پیش از ازدواج های فامیلی، مراجعه زوج به مراکز مشاوره ژنتیک ضروری است

 رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: پیش از ازدواج های فامیلی، مراجعه زوج به مراکز مشاوره ژنتیک ضروری است .

 به گزارش وبدا ،پرفسور  حسین نجم آبادی افزود: سرعت پیشرفت علم ژنتیک ، بیشتر از علوم دیگر است ، لذا اگر تا چند سال پیش ، تشخیص علل معلولیت کودکان متولد شده ، سخت بود ، هم اکنون با استفاده از تکنولوژی های جدید ، علت معلولیت ها و اختلالات ژنتیکی بسرعت تشخیص داده و ناقلین مشخص می شوند.

وی تصریح کرد: هم اکنون در کشور ، با دو تا سه میلیون تومان ، می توان 50 تا 60 ژن را مورد بررسی قرار داد و درحالی که احتمال اختلالات مادرزادی در ازدواج های فامیلی ، دو برابر می شود و به 4 تا 6 درصد در جمعیت های سنتی و کشورهای درحال توسعه می رسد ، به خانواده هایی که دارای فرزند معلول هستند، توصیه می شود که پیش از بارداری مجدد ، حتما به مراکز و کلینیک های مشاوره ژنتیک مراجعه کنند تا از تولد فرزند دوم و سوم  با اختلالات ژنتیکی پیشگیری شود.

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، افزود: بر اساس گزارشات سازمان ثبت احوال، طی 5 سال گذشته ، سالانه یک میلیون و 400 تا یک میلیون و 500 نوزاد در کشور متولد می‌شود که بر اساس آمار جهانی سالانه 30 تا 45 هزار نفر آنان امکان ابتلا به معلولیت مادرزادی را دارند که بسیاری از این معلولیت‌ها را می‌توان با اقدامات پیشگیرانه و بررسی‌های ژنتیکی، جلوگیری کرد.

وی در ادامه گفت: بررسی آمارهای جهانی نشان می‌دهد، سالانه 2 تا 3 درصد نوزادانی که متولد می‌شوند، معلول بوده و یا زیر یک سال جان خود را از دست می‌دهند که این موضوع برای خانواده‌ها علاوه‌ بر بار روحی و روانی، بار مالی نیز به همراه دارد.

نجم‌آبادی با اشاره به اینکه به دلیل ازدواج‌های خویشاوندی، آمار ناقلین دارای معلولیت ژنتیکی در کشور ما حدود 2 تا 3 برابر اروپا است، گفت: بسیاری از این معلولیت‌ها قابل پیشگیری بوده و مسئولان کشور به‌ویژه در حوزه وزارت بهداشت می‌توانند برنامه کشوری سیستماتیک جهت جلوگیری از معلولیت‌های ژنتیکی داشته باشند.

وی بابیان اینکه بیماری‌های ژنتیک دو دسته کلی دارند، افزود: برخی شیوع بالاتری داشته، همچون بیماری تالاسمی و تعدادی نیز جزو بیماریهای نادر هستند.

وی تاکید کرد که تشخیص بیماریهای ژنتیکی در جنین، با تکنولوژی های پیشرفته ای که هم اکنون در کشور موجود است ، از هفته یازدهم بارداری تا هفته های 17 و 18 بارداری ، امکانپذیر است .

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در پایان سخنانش ادامه داد: در عین حال ، پیش‌بینی می‌کنیم طی 3 تا4 سال آینده، می توان با استخراج  DNA خون زوجی که می‌خواهند بچه‌دار شوند و بررسی ژنوم‌های آنها ، نسبت به بررسی ژن‌های مشترک اقدام کرده و بسهولت از تولد نوزاد معلول جلوگیری کرد./302

 
 دوشنبه ١٠ اسفند ١٣٩٤- ١٢:٠٠ / شماره خبر: ١٤١٣٩٤
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج