وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
دوشنبه ٠٢ مهر ١٣٩٧  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > استقرار اتوبوس اطلاع رساني ايدز در اهواز
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  استقرار اتوبوس اطلاع رساني ايدز در اهواز

اتوبوس اطلاع رساني ايدز از یکم تا هجدهم آذر در خيابان سلمان فارسي اهواز مستقر و آماده ارائه خدمات مشاوره و انجام آزمايش تست سريع به عموم مردم هستند.
به گزارش وب دا؛ دکتر شکرالله سلمان زاده، معاون بهداشت دانشگاه و رئيس مرکز بهداشت استان خوزستان در مراسم آغاز به کار و فعاليت اتوبوس سلامت، ضمن اشاره به هفته اطلاع رساني ايدز اظهار داشت: هفته اطلاع رساني ايدز از دوازدهم تا هجدهم آذر بوده و همه ساله برنامه هاي متنوعي در اين هفته توسط مرکز بهداشت استان به اجرا در مي آيد که يکي از اين برنامه ها استقرار اتوبوس اطلاع رساني ايدز در مناطق پرتردد کلانشهر اهواز است.
رئيس مرکز بهداشت استان خوزستان افزود: در واقع اين اتوبوس به نوعي يک پايگاه سيار آزمايش و مشاوره ايدز بوده و در اين اتوبوس آموزش و اطلاع رساني در خصوص بيماري ايدز و راه هاي پيشگيري از آن به عموم مردم صورت مي گيرد و براي افرادي که تمايل داشته باشند به صورت رايگان تست تشخيص سريع ايدز توسط کارشناسان بهداشتي مرکز بهداشت انجام خواهد شد.
وي با تاکيد بر محرمانه و داوطلبانه بودن تست ها تصريح کرد: در صورتي که فردي در طي آموزش ها و مشاوره ها به اين نتيجه برسد که لازم است آزمايش دهد، اين کار توسط کارشناسان بهداشتي مستقر در اتوبوس بصورت رايگان براي وي انجام شده و نتايج تست نيز محرمانه خواهد بود. اگر تست مثبت شود وي به مراکز مشاوره بيماري هاي رفتاري براي انجام تست تاييدي ارجاع خواهد شد.
سلمان زاده ادامه داد: استفاده از سرنگ هاي مشترک در معتادان تزريقي، رفتارهاي پرخطر جنسي و تماس جنسي محافظت نشده با فرد مبتلا، انتقال از مادر مبتلا به نوزاد از مهم ترين راه هاي انتقال بيماري ايدز از فردي به فرد ديگر است.
رئيس مرکز بهداشت استان خوزستان افزود: استفاده از سرنگ هاي مشترک در معتادان تزريقي شايع ترين راه انتقال ايدز در کشور و به تبع آن استان را تشکيل مي دهد، ولي متاسفانه بررسي ها نشان مي دهد ميزان انتقال از طريق رفتارهاي پرخطر جنسي و خارج از چارچوب خانواده در کشور نيز در حال افزايش است.
وي افزود: افرادي که سابقه رفتارهاي پرخطر دارند، باید با انجام به موقع آزمايش ايدز هرچه سريع تر از وضعيت ابتلاي خود به اين بيماري مطلع شوند تا در صورت ابتلا بتوانند در همان مراحل اوليه بيماري، از خدمات درماني و مراقبتي مناسب و رايگان در مراکز مشاوره بيماريهاي رفتاري بهره مند شوند.
سلمان زاده در پايان ضمن قدردانی از همکاري شهرداري کلانشهر اهواز در استقرار اتوبوس سلامت، ابراز اميدواري کرد: با انجام چنين طرح هايي بتوان گام مثبتي در رابطه با اطلاع رساني و آموزش مردم در رابطه با بيماري ايدز برداشت زيرا مهم ترين راه پيشگيري از ايدز بالا بردن سطح دانش افراد از اين بيماري و راه هاي انتقال آن است.
مهندس امير آهنجان معاون اجتماعي فرهنگي شهرداري کلانشهر اهواز نیز به جايگاه و نقش شهرداري ها در حوزه سلامت به خصوص ارتقاي سواد سلامت جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: تلاش مي کنيم نقش شهرداري ها فقط محدود به ارائه خدمات شهري نباشد و در ساير امور اجتماعي به خصوص در حوزه سلامت نقش پر رنگ تري ايفا کنيم و استقرار اتوبوس اطلاع رساني ايدز و برنامه هايي نظير آن در راستاي دستيبابي به اين هدف است.
گفتنی است؛ اتوبوس اطلاع رساني ايدز از اول تا 18 آذرماه در خيابان سلمان فارسي اهواز مستقر بوده و آماده ارائه خدمات مشاوره و انجام آزمايش تست سريع به عموم مردم است.
/205

 
 دوشنبه ٢ آذر ١٣٩٤- ١٣:٥١ / شماره خبر: ١٣٦٠٢٦
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج