وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > در کشورمان بیماریی که تغییر فصل سال تنها عامل آن باشد نداریم
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی:
  در کشورمان بیماریی که تغییر فصل سال تنها عامل آن باشد نداریم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی با بیان اینکه فصل به تنهایی عامل ابتلا به یک بیماری نیست، گفت: در کشورمان بیماریی که تغییر فصل سال تنها عامل آن باشد نداریم و استفاده از واژه بیماری‌های فصلی غلط است.

به گزارش پایگاه خبری وبدا، دکتر افشین دلشاد در توضیح این مطلب افزود: اما تغییرات محیطی، میزان رطوبت، رشد حشرات و دوره نهفتگی بیماری سبب می‌شود که برخی از بیماری ها را در ایام خاصی از سال بیشتر ببینیم. برای مثال فصل گزش حشرات و انتقال بیماری سالک تابستان است یعنی گزش در تابستان صورت می گیرد ولی زخم‌های آن در پاییز و زمستان ظاهر می شوند که ارتباطی به فصل سال ندارد.

وی خاطرنشان کرد: برخی بیماری ها در فصولی از سال به دلایل مختلف مانند گرده افشانی گل‌ها که سبب آلرژی می شوند، شیوع بیشتری پیدا می کنند.

دکتر دلشاد افزود: در زمان آغاز مدارس یعنی ابتدای پاییز به دلیل قرار گرفتن جمعیت زیادی از دانش آموزان در کنار یکدیگر با توجه به اینکه جمعیتی حساس و ایمن نشده می باشند، شیوع برخی بیماری‌ها (مانند آبله مرغان) را بیشتر شاهد هستیم.

وی به موضوع مسمویت غذایی اشاره کرد و ادامه داد: رشد میکروب با افزایش دما مرتبط است بنابراین در فصول گرم سال با بیماری‌های ناشی از مسمویت غذایی بیشتر مواجهیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه در فصل پاییز و زمستان بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا شیوع بیشتری پیدا می کند، گفت: یکی از دلایل آن محدود شدن تهویه اتاق ها است.

 دکتر دلشاد با بیان اینکه برای گرم کردن فضای اتاق، درها و پنجره ها در فصل سرما بسته می‌شود، ادامه داد: در این مکان ها غلظت ویروس بالاتر رفته و افراد بیشتر مستعد آلودگی و ابتلا به ویروس می شوند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی شرایط محیطی را عامل مهمی در ابتلا به انواع بیماری دانست که در برخی از فصول سال امکان ابتلا به آن‌ها تشدید می شود.

 
 يکشنبه ١٤ مهر ١٣٩٨- ١٣:٥٠ / شماره خبر: ١٩٥٧٢١
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج